• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Noble Energy, Güney Kıbrıs'ın elçiliğini yapıyor

Noble Energy, Güney Kıbrıs'ın elçiliğini yapıyor
Güney Kıbrıs’ın tek taraflı “münhasır ekonomik bölge” ilan ederek parsellediği deniz bölgesindeki 12 numaralı parselin ruhsatına sahip Noble Energy...

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı “münhasır ekonomik bölge” ilan ederek parsellediği deniz bölgesindeki 12 numaralı parselin ruhsatına sahip Noble Energy isimli Amerikan şirketinin, kendi enerji diplomasisini başlatarak, bölgedeki doğalgazın değerlendirilmesiyle açılan perspektifleri öne çıkarmakta olduğu haber verildi.

Fileleftheros “Noble’dan Enerji Diplomasisi... Noble Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Çıkarlarının Elçiliğini Yapıyor” başlıklı haberinde, Noble yetkililerinin kısa süre önce Brüksel’de bir dizi temasta bulunarak Doğu Akdeniz bölgesinde enerji konusunda açılan olanakları öne çıkardığını, şirketin temas kurduğu yetkililer arasında Avrupa Komisyonu Enerji Müdürlüğü yetkililerinin de bulunduğunu yazdı.

Noble’ın bu temasları aracılığıyla özellikle, Vasiliko bölgesinde yapılması planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatı için yatırımcılar aramakta olduğuna işaret edilen haberde, şirketin daha önce de benzer temaslarda bulunduğu ve Brüksel’le de sınırlı kalmadığı kaydedildi.

Habere göre, Noble Energy’nin bu hareketleri Rum yönetiminin de işine geliyor. Güney Kıbrıs Noble’ı, “ülkeyi öne çıkararak enerji alanındaki önemli stratejik gelişmelere işaret eden bir büyükelçisi” olarak görüyor.

Anastasiadis hükümetinden bir kaynağın “Noble Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çıkarlarını öne çıkaran bir büyükelçi gibi hareket ediyor” dediğine vurgu yapan gazete, özetle şöyle devam etti:

“İtalyan ENI şirketi de, Türk hükümeti kendisini tehdit ettiğinde Avrupa Komisyonu nezdinde önemli girişimlerde bulunmuştu. O zaman, İtalyanların da baskısı ile Komisyon tepki göstermişti. Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız ülkesinin, Kıbrıs araştırmalarına katılmakta olan İtalyan Petrol Şirketi ENI ile her türlü işbirliğini kestiğini açıklamıştı.

2014’ün enerji alanında gelişmeler yılı olacağına ve bunun Kıbrıs’ı, muhtemelen Kıbrıs sorununu da odak noktası haline getireceğine vurgu yapılıyor. 2014’teki projeler temelinde, birçok şirketin ilgi gösterdiği Vasiliko bölgesinde doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatıyla ilgili sözleşmeler netleştirilecek. Buna paralel olarak Kıbrıs parsellerinde sismik araştırmalar yapmakta olan ENI ve TOTAL şirketleri 2014’te sondajlara başlayacak.

Noble da aynı şeyi yapacak; 12’nci parsel içerisindeki yatakları netleştirmek maksadıyla ikinci teyit sondajını gerçekleştirecek. Aynı zamanda Kıbrıs-İsrail müşterek istifade anlaşması (Kasım sonu her iki tarafın bu yöndeki görüşmeleri açısından belirleyici olacak) imzalanacak. Lefkoşa Mısır ve Lübnan’la da benzer anlaşmalar yapmak istiyor.”

KAHİRE’DE MISIR-YUNANİSTAN-GÜNEY KIBRIS TOPLANTISI... GÜNDEMDE ENERJİ VE MEB KONULARI  DA VAR

Aynı gazete, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın kısa süre önce imzaladığı anlaşma çerçevesinde bugün Kahire’de adı geçen ülkelerin katılacağı üçlü bir toplantı yapılacağını, toplantı gündeminde MEB ve enerji konularının da olacağını bildirdi.

Kahire-Ankara ilişkilerinin kötüleştiğini yazan gazete, Mısır’ın, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın AB üyesi olmalarını dikkate alarak, “geleneksel müttefiklerine yöneliyor göründüğünü” yazdı.

Habere göre, bugünkü toplantıya katılacak Mısır heyetine Dışişleri Bakanlığı Avrupa Konuları Müsteşarı Büyükelçi Hatem Seif El Nasr, Yunan heyetine Dışişleri Bakanlığı Siyasi Konular Genel Müdürü Büyükelçi Dimitris Paraskevopulos ve Rum heyetine de Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Vekili Büyükelçi Tasos Conis başkanlık edecek.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugünkü toplantıda Mısır’ın Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la siyasi, ekonomik, kültürel ve teknik alandaki bütün ikili ilişkilerinin masaya yatırılacağı belirtildi. Açıklamada Mısır’ın, 30 Haziran’daki devrime ve geçiş dönemine ilişkin Yol Haritası’na destek veren Güney Kıbrıs ve Yunanistan’la ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiği kaydedildi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615