• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Narenciye ve Cypfruvex konusu Meclis'teydi

Narenciye ve Cypfruvex konusu Meclis'teydi
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, hükümete geldiklerinde önlerinde buldukları en önemli sorunlardan birinin narenciye üreticilerinin ödenmemesi...

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, hükümete geldiklerinde önlerinde buldukları en önemli sorunlardan birinin narenciye üreticilerinin ödenmemesi olduğunu belirterek, üreticilerin paralarını alabilmesi için Hükümet’in gereken her şeyi yaptığını ve yapacağını söyledi.

Bakanlıkların bütçesinde bu amaçla herhangi bir ödenek bulunmadığını; ödeme yapması gerekenin ürünleri alan Cypfruvex olduğunu ifade eden Sennaroğlu, “Bu sorunu kucağımızda bulduk ama hükümetiz, mutlaka çözüm bulacağız. Belki yarın, belki pazartesi belki bayramdan sonra mutlaka bu soruna çözüm bulunacaktır. Ama herkesin de anlayışlı olması lazım. Üreticinin dayanacak hali yoktur ama vaziyet de budur. Herkes bilsin ki bir an önce ödeme için üzerimize düşeni yapıyoruz” diye konuştu.

ANGOLEMLİ NARENCİYECİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Cumhuriyet Meclisi’nde “Narenciye Üreticilerinin Sorunları” konulu gündem dışı konuşmasında, üreticilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı.

Angolemli, büyük umutlarla göreve getirilen yeni hükümete rağmen birçok kesimin ayakta olduğunu belirterek, narenciyenin 1974 sonra sarı altın diye nitelendiğini ve verilen önemden dolayı Cypfruvex’in kurulduğunu anlattı.

Bugün sarı altının yeterli önemi bulamadığını kaydeden Angolemli, rekabetin önem kazandığını, kaliteli malla piyasaya çıkıp ambargoları kırmak için üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

“EĞER NARENCİYEDEN VAZGEÇECEKSEK AÇIKÇA SÖYLENSİN”

Angolemli, üreticilerin emeklerinin karşılığını ve gerekli desteği alamadığını belirterek, bölgede Türkiye ve İsrail gibi narenciye üretiminde ileri ülkeler varken onlarla rekabet edemediği için eğer hükümet narenciye üretiminden vazgeçilecekse bunu açıkça üreticilere söylenmesi gerektiğini anlattı.

Angolemli, narenciye üreticilerinin her zaman yanında olduklarını ifade ederek, sorunları kucağında bulan Hükümet’e de çözüm bulması çağrısı yaptı.

SENNAROĞLU: “ÖDEMESİ GEREKEN CYPFRUVEX”

Angolemli’yi yanıtlayan Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, hükümete geldiklerinde önlerinde buldukları en önemli sorunlardan birinin narenciye üreticilerinin ödenmemesi olduğunu ifade ederek, bu ödemenin yapılmasını en çok kendisinin istediğini; bakanlıkların bütçesinde ödeme için herhangi bir ödenek bulunmadığını; ödemeyi yapması gerekenin Cypfruvex olduğunu söyledi.

Sennaroğlu, “Hükümetiz, bu soruna mutlaka çözüm bulacağız. Belki yarın, belki pazartesi belki bayramdan sonra mutlaka bu soruna çözüm bulunacaktır. Ancak takdir edersiniz ki üreticinin ödenmesi için yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Ama herkesin de anlayışlı olması lazım. Üreticinin dayanacak hali yoktur ama vaziyet de budur. Herkes bilsin ki bir an önce ödeme için üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

Eylem yaparak herkesin sıkıntısını dile getirebileceğini, baskı döneminin artık bittiğini ifade eden Bakan Önder Sennaroğlu, narenciye sektöründe tek sıkıntının ürün bedellerinin ödenmemesi olmadığını; sektöre gereken önemin yıllardır verilmediğini kaydetti.

“DÖNÜM BAŞINA 3 TON VERİMLE REKABET OLANAĞI YOK”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Sennaroğlu, 35 bin dönüm narenciyeden 105 bin ton ürün elde edildiğini, dönüm başına 3 ton verimle ne kadar teşvik verilirse verilsin, diğer ülkelerle rekabet edebilme olanağı olmadığını söyledi. Sennaroğlu bir dönüm narenciyeden en az 6-7 ton ürün elde edilecek verime ulaşılması gerektiğini vurguladı.

2006’da uyguladıkları narenciye plantasyon projesiyle tür değişikliğine gidildiğini ancak yeterli olmadığını; 2009’da görevden gitmelerinden sonra narenciyede verimlilik için bir şey yapılmadığını savunan Sennaroğlu, yeni dönemde narenciye için atılacak adımların görüleceğini söyledi.

Narenciyecilerin ödenmesi için üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapacaklarını yineleyen Sennaroğlu, “İsteğim bir an önce ödemenin yapılmasıdır” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615