• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

Nami'nin New York temasları nasıl geçti?

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, New York temaslarını tamamlayarak dün akşam adaya döndü.İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Kurulu toplantısına...
Nami'nin New York temasları nasıl geçti?

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, New York temaslarını tamamlayarak dün akşam adaya döndü.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bakanlar Kurulu toplantısına katılan ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde çeşitli temaslarda bulunan Nami, New York ziyaretini TAK’a değerlendirdi.

Nami, New York’ta bulunduğu sürede, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere, gerek BM ve  ABD yetkilileri, gerekse İİT üye ülkeleriyle Dışişleri Bakanlığı seviyesinde temaslar gerçekleştirdiğini anımsattı. Nami,Türkiye’nin Washington ve New York BM daimi temsilcileriyle de çeşitli vesilelerle biraraya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını, ayrıca bazı basın kuruluşlarına da mülakatlar verdiğini kaydetti.

New York ziyareti için “İyi bir ziyaret oldu” diyen Nami, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile birlikte de temaslarda bulunduklarını ve her iki ekibin uyum içinde oradaki çalışmalarını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İİT’nin Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerle ilgili değerlendirmelerini paylaştıklarını belirten Nami, “Teşkilat içinde artan etkinliğimizle ilgili yaptıklarımız hakkında da bilgi verdik” dedi.

SU KONFERANSI’NA KATILIM İÇİN İİT ÜYE DEVLETLERE ÇAĞRI

New York ziyaretinde kendisine İİT ve BM ile ilgili konulardan sorumlu bazı bakanlık yetkililerinin eşlik ettiğini belirten Nami, kasım ayında KKTC’de, Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde, İİT’nin desteğiyle yapılacak Su Konferansı’na katılımın artması yününde üye devletlere çağrıda bulunduklarını kaydetti.

BM Genel Kurulu çerçevesinde BM yetkilileriyle yoğun görüşmeleri olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Nami, müzakerelerin gecikmeden başlayabilmesi için yapılması gerekenler ve başladıktan sonra izlenecek yol konusundaki değerlendirmelerini paylaştıklarını ifade etti.

Özdil Nami, BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki faaliyetleriyle ilgili sorumlu BM makamlarıyla görüşmeler gerçekleştirerek adadaki faaliyetlerini değerlendirme imkanı bulduklarını da belirtti.

BAN İLE GÖRÜŞME...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile birlikte BM Genel Sekreteri Ban ki Moon ile gerçekleştirdikleri görüşmeye de değinen Nami, “Kendisiyle, yine müzakerelerin hızlı ve sağlıklı şekilde başlayıp devam etmesi için yapılması gerekenleri ele alarak,  önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu müzakere sürecinin tamamlanabilmesine yönelik hedefimizi paylaştık. Bununla ilgili görüş teatisinde bulunduk” dedi.

New York’ta, KKTC Daimi Temsilciliği’ni denetleme fırsatı da bulduğunu ifade eden Nami, yürütülen faaliyetleri değerlendirdiklerini ve temsilciliğin güçlendirilmesi için yapılması gerekenleri ele aldıklarını anlattı.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76