• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Nami: Ortak açıklamada mutabakata çok yakın

Nami: Ortak açıklamada mutabakata çok yakın
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Güney Kıbrıs’tan Politis ve Fileleftheros gazetelerine ayrı ayrı demeç verdi… Politis Gazetesi Nami için “Kıbrıs...

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Güney Kıbrıs’tan Politis ve Fileleftheros gazetelerine ayrı ayrı demeç verdi… Politis Gazetesi Nami için “Kıbrıs sorunundaki eski müzakereci ve Kuzey’de yükselmekte olan politikacılardan biri” nitelemesinde bulundu…Gazetenin, tarafların ortak açıklamada mutabakata varmaya çok yakın olduğuna dair işaretler bulunduğunu hatırlatması üzerine Nami, “Bildiğiniz gibi her iki taraf da ortak açıklama için çalışıyor, BM de iki tarafa yardım ediyor. Zannederim iki taraf çabaya olumlu katkıda bulundu ve ortak açıklamayla ilgili görüşlerin oldukça örtüştüğü iyi bir noktada bulunuyoruz. Henüz tamamlanmadı ama geriye kalan konuların daha fazla gecikmeden netleşeceğinden iyimserim” dedi.

Nami son liderler görüşmesi ile ilgili de, “ Belki bu kötü bir andı, ancak bu liderlerin olumlu bir sonuç için çalışmayı bıraktıkları anlamına gelmez, keza, bunu her iki toplumdaki halkın talep ettiğini çok iyi biliyorlar” ifadelerini kullandı.

Ortak açıklamanın içeriği ile ilgili de Nami,  “Sayın Anastasiadis, kendi nedenleriyle, bazı konularda daha kesin ifadeler istedi. Şu anda Kıbrıslı Rum liderin ihtiyaçlarının tatmin edileceği ancak Kıbrıslı Türk liderin endişelerinin de tatmin edilmesi için bunun dengeli olacağı noktaya geldiğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu

Nami bir soru üzerine, Kıbrıslı Türklerin Annan Planı’na ‘evet’ demiş olmasına karşın, uzlaşıya gitmemesi konusunda Eroğlu’nu etkileyen güçler olduğunu da söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’la ilgili soru üzerine Nami, “ Mesajlarım koalisyon ‘hükümetinin’ mesajlarıdır. Kıbrıs Türk tarafına bakıldığında Kıbrıs sorunu için güçlü bir fırsat görülmeli. Şu anda sağ bir ‘cumhurbaşkanı’ sol bir iktidar tarafından destekleniyor, buna paralel olarak Ankara da bizi destekliyor” dedi…

Nami, çözümden sonra süratli ekonomik kalkınmanın Troyka’nın gözetiminden, planlanandan çok daha çabuk çıkılacağını, iki tarafın çok daha güçlü ekonomiye sahip olacaklarını kaydetti…

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Fileleftheros Gazetesine yaptığı açıklamada da müzakerelerin iki tarafın liderleri arasında yapıldığını, Kıbrıslı Türk liderin de Eroğlu olduğunu hatırlattı, şöyle devam etti:

“Son söz Eroğlu’na aittir. ‘Dışişleri Bakanlığı’ndan ben de Türkiye gibi ‘Cumhurbaşkanı’na yardımcı oluyor ve tezleri grup olarak birlikte oluşturuyoruz. Ankara ile diyalog içerisinde olduğumuz sır değil, tezlerimiz Ankara tarafından desteklenmezse bunları izleyemeyiz. Müzakere masasına konulan tezler ortak tezlerimizdir.

Nami’ye “Sizi müzakere grubunda istiyorlar, Sayın Ertuğ’un yanında olma ihtimaliniz var mı?” sorusu da yöneltildi; Nami “Bu Sayın Eroğlu’nun kararıdır, prosedür başlar ve benim de hazır bulunmam gerekirse, orada olacağım” cevabını verdi.

Öte yandan Gine’nin Başkenti Conakry’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 40. Dışişleri Bakanları Toplantısına Dışişleri Bakanı Özdil Nami de katılıyor.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615