• BIST 117.701
  • Altın 166,696
  • Dolar 3,9262
  • Euro 4,8248
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Nami: İİT ile ticaretimiz son 3 yılda arttı

Nami: İİT ile ticaretimiz son 3 yılda arttı
Dışişleri Bakanı Özdil Nami,  Gine Cumhuriyeti’nin başkenti Conakry’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nin 40. Dışişleri...

Dışişleri Bakanı Özdil Nami,  Gine Cumhuriyeti’nin başkenti Conakry’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nin 40. Dışişleri Bakanları toplantısında konuşma yaptı.

Nami, toplantıya, İİT’ye gözlemci üye olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı sıfatıyla hitap etti.

Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Nami konuşmasında KKTC açısından İİT’nın önemine işaret ederek, KKTC’nin İİT üyesi ülkelerle yapığı ticaretin son 3 yılda yüzde 12.5 arttığını belirtti.  Nami, artışın,  İİT çatısı altında oluşturulan işbirliği ve dayanışmanın sonucu olduğunu söyleyerek, İİT üye ülkeleriyle yapılan ticaretin daha da artırılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de bir üniversiteler merkezi olduğuna işaret eden Nami, bugün Kuzey Kıbrıs’ta 61 bin öğrencinin üniversite eğitimi gördüğünü; bunların 6 bin 105’inin kardeş ülke Gine ve diğer Afrika ülkelerinden geldiğini söyledi. Nami, yüksek öğrenimde var olan işbirliğinin İİT ülkeleriyle var olan ekonomik ve kültürel bağların daha da artmasına potansiyel oluşturduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, konuşmasında Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmak amacıyla BM gözetiminde sürdürülen müzakereler hakkında bilgi verdi.

Nami, görüşmelerin 50 yıldan beridir sürdüğünü, 2004 yılında “BM barış planının” Kıbrıslı Türklerin “evet” oyuna karşılık, Kıbrıslı Rumların” hayır” oyuyla reddedildiğini belirtti. Özdil Nami, bütün bunlara rağmen Ada’nın yeniden birleşmesi için çabalarının sürdüğünü söyledi.

Hedefin iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu söyleyen Nami, Birleşik Kıbrıs’ın, eşit statüde iki kurucu Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum devletlerinden oluşan bir federasyon olmasının kabul edildiğini belirtti.  Nami, şu anda, her iki liderin de, görüşmelerin yolunu açacak ortak açıklama sürecini sonlandırma aşamasında olduğunu kaydetti.

İİT üyesi olarak Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonları kaldırmak için harcanan çabaların sadece ülkeye değil, Ada’da BM gözetiminde yapılan görüşmelerin başarı ümidine de faydası olacağına inandıklarını söyleyen Nami,  herkesi Kıbrıs’ı ziyaret etme ve birlikte keşfederek neler başarabileceklerini görmeye davet etti.

Dışişleri Bakanı Nami, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepiniz gibi biz de bölgemizdeki anlaşmazlığı büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Bu anlaşmazlıklardaki insanlık trajedileri hepimizi üzüyor. Biz Kıbrıs Türk hükümeti olarak sınırlı imkânlarımız çerçevesinde Kuzey Kıbrıs’a gelen mültecilere sosyal yardım ve eğitim konularında yardım elimizi uzatıyoruz. Bu çabalarımıza devam edeceğiz ve bu bölgedeki kardeşlerimize elimizden gelen yardımı yapacağız.”

Nami konuşmasını bitirmeden önce Afrikalı kahraman Nelson Mandela’nın ölümünden dolayı dünyadaki tüm insanlara ve özellikle Afrika halklarına taziyelerini iletti. Özdil Nami, Mandela’nın saygı, insan hakları ve eşitlik için savaşanlara sonsuza kadar ilham kaynağı olacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Gine hükümetine ve kardeş halkına Conakry’de kaldıkları sürede kendisine ve beraberindeki heyete gösterilen sıcak karşılama ve misafirperverliğe teşekkür etti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615