• BIST 1.434
  • Altın 485,300
  • Dolar 8,2901
  • Euro 10,0116
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Nami 'çözüm için tarih' verdi!

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, 2014’ün ilk yarısında çözümün mümkün olduğunu, geçmişte olmadığı kadar ilerleme sağlandığını açıkladı.Türkiye...
Nami 'çözüm için tarih' verdi!

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, 2014’ün ilk yarısında çözümün mümkün olduğunu, geçmişte olmadığı kadar ilerleme sağlandığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi veren Nami, “ Geleneği bozmadık. Dışişleri Bakanı olarak ilk yurtdışı ziyaretimizi Türkiye’ye yaptık” dedi…

Davutoğlu ile son derece faydalı bir görüşme yaptıklarını, öncesinde de Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini beliren Nami, “ Faydalı bir görüşme oldu… Müzakere süreci ile ilgili her iki tarafın da geleceğe yönelik kurgularının örtüşmesi çok önemli” diye konuştu

Özdil Nami, Davutoğlu ve ekibinde çok güçlü bir kapsamlı çözüm iradesi gördüğünü ifade ederek, bundan çok mutlu olduğunu söyledi.

Çok iyi bir şekilde çalışarak, 2014’ün ilk yarısında çözümü sağlayacak süreci tekrar başlatmak konusunda tam bir mutabakat sağladıklarını kaydeden Nami,  “Her türlü desteği vereceklerini söylediler. Yeni hükümetin hayırlı olmasını dilediler. Zaten önceki yıllarda birlikte çalışmıştık. Bu dönemde de yakın işbirliğimiz sürecek” şeklinde konuştu.

Maraş konusunda Özel Danışman Downer ile 2 saat görüştüğünü açıklayan Özdil Nami, Downer’e Maraş ile ilgili sorular yönelttiğini, aldığı yanıtlara şaşırmadığını söyledi.

Nami,  “Downer bana Rum tarafının Maraş’la ilgili resmi teklifi olmadığını söyledi. Yeni süreç öncesi bazı iyi niyet jestlerinin olumlu hava yaratacağını Rum tarafının söylediğini aktardı. Kapsamlı bir öneri olmadığını söyledi” dedi.

Maraş’ın iade edilmemesinin sebebinin, Annan Planına “hayır” diyen Rum tarafı olduğunu belirten Nami, “Hala Maraş’la ilgili ilerleme olmuyorsa bunun nedeni de liderler seviyesinde masaya gelmeyen Rum tarafıdır” diye konuştu

2014’ün ilk yarısında çözümün mümkün olduğunu, geçmişte olmadığı kadar ilerleme sağlandığını ifade eden Nami, Rum Tarafının bugüne kadar oluşturulan yakınlaşmalara saygı duyması gerektiğini söyledi.

Nami, “ Bundan sonra yapılacak iş açıkta kalacak konulara odaklanmak, konular arasında al vere gitmek ve bunları da 4-5 ay içinde bitirmek gerekir. Bu olabilir çünkü geçmişte olmayan ilerlemeler var. Konu bu noktaya gelmişken, geriye kalan konuları bitirmek yerine, tali projeleri gündeme taşımak kapsamlı çözümü gündemi olmayanların işi… Ama bizim gündemimiz kapsamlı çözüm” dedi.

Hükümetin müzakere sürecinde daha aktif yer almak istemesiyle ilgili olarak da Nami şöyle konuştu:

“Geçmiş ayrımları bir tarafa bırakıp birlikte hareket etmeliyiz. Sorumluluğu birlikte üstlenmemiz lazım. Annan planı döneminde ki gibi kamplaşma olmamalı… Sayın cumhurbaşkanı ile de istişare içinde bir takım çalışması içinde çalışmayı bir ilk olarak bazı ezberleri bozmak durumundayız.  böyle bir pozisyon bizi masada güçlendirir. Sayın cumhurbaşkanına yardıma hazır olduğumuzu aktardık. İstişare içindeyiz ilk izlenimlerim kendisinin de buna olumlu baktığı yönünde. Tam nasıl şekillenir önümüzdeki günlerde göreceğiz” diye konuştu.

Özdil Nami, soru üzerine, Annan Planına hayrı demiş  Rum tarafının, Annan Planına evet demiş Kıbrıs Türk halkından  jest bekleyemeyeceğini söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76