• BIST 95.166
  • Altın 187,046
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,5566
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 39 °C
  • Mağusa 40 °C
  • İskele 40 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

'Müzakerelerin başlaması bizleri heyecanlandırdı'

'Müzakerelerin başlaması bizleri heyecanlandırdı'
Demokrat Parti Ulusal Güçler Gençlik Örgütü'nin, ortak açıklama metni ve görüşme süreci ile ilgili açıklamasında, "Müzakerelere yeniden başlanması...

Demokrat Parti Ulusal Güçler Gençlik Örgütü'nin, ortak açıklama metni ve görüşme süreci ile ilgili açıklamasında, "Müzakerelere yeniden başlanması DP-UG Gençlik Örgütü olarak bizleri heyecanlandırmış ve mutlu etmiştir" denildi.

DPUG Gençlik Örgütü Başkanı Çağrı Anıl tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere içerisinde bulunduğumuz süreçte, Kıbrıs’taki iki toplumun liderleri verilen ara sonrasında müzakerelere, açıklanan ortak metinde mutabık kaldıkları başlıklar çerçevesinde yeniden başlıyorlar. Müzakerelere yeniden başlanması DPUG Gençlik Örgütü olarak bizleri heyecanlandırmış ve mutlu etmiştir.

Ortak açıklama metninde yer aldığı gibi, mevcut statükoyla devam edilemeyeceği bir gerçektir. Açıklanan metinde, oluşturulacak Birleşik Kıbrıs’ın Egemenliği’nin Kıbrıslı Türk Kurucu Devleti ve Kıbrıslı Rum Kurucu Devletine eşit paylaştırılması ve iki eşit kurucu devlet vurgusunun yapılması, müzakere sürecindeki en önemli unsurlardan olacaktır. Görüşmeler esnasında gündeme gelebilecek anlaşması güç ve hassas başlıklar her iki toplum liderinin azami hassasiyet göstermesi ile aşılabileceği düşüncesindeyiz.

Bu hassasiyetler çerçevesinde bilindiği üzere, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti antlaşmasına göre Kıbrıslı Türklerin, Cumhuriyet üzerinde hak sahibi olmasına rağmen 1963 olaylarından sonra uluslararası platformlarda hak ve menfi durumların uzun bir süre sadece Kıbrıslı Rumlara sağlanması kabul edilemez bir durumdur. Bugüne kadar gelinen süreçte özellikle ortak metin açıklaması göz önüne alındığında, bizler DPUG Gençlik Örgütü olarak büyük bir başarı sağlandığı kanaatindeyiz. Bu noktadan sonra olası bir çözümsüzlük durumunda cezalandırılmaması gereken tarafın Kıbrıs Türk toplumu olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortak açıklama metninde iki lider tarafınca uzlaşıya varılan çok önemli başlıklar olsa da, görüşmeler başladığında Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi masaya gelecek 6 önemli madde vardır.DPUG Gençlik Örgütü olarak, görüşülecek Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB, Ekonomi, Garantiler,Toprak,Mülkiyet maddelerinde ortaya konulacak görüşlerin ve özellikle Rum Tarafınının tutumunun yakın takipcisi olacağız. Görüşme sürecinde müzakere edilecek konuların, her konuda uzlaşı sağlanmadan hiçbir konuda uzlaşı yoktur prensibiyle devam edecek olmasının da görüşmecilerimizin elini güçlendireceğine inanıyoruz.

DPUG Gençlik Örgütü’nün;

-Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, Dünyada barış” sözlerini ilke edinmiş olduğunun unutulmamasını,

-Kıbrıs Türk Halkı’nın ve Gençliği’nin geleceği için Güvenlik,Refah ve Özgürlüğümüzün göz önünde bulundurarak atılacak her adım’ın sonuna kadar destekcisi olacağını,

-Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş ve özgürlük mücadelesinde, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın mimarı olduğu halkımızın Özgür iradesi ve devletimizin bugüne kadar gelmesinde yaşanılan zorlukları unutturmayacağını,

-Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olacağı, iki kesimliğinin sulandırılmayacağı, devletimizin eşit egemenliğe,siyasi eşitliğe ve uluslarası alanda eşit temsiliyete sahip olacağı bir çözümün destekcisi olacağını,

-BM ve AB’den Kıbrıs Türk Halkı’na yapılan haksızlıklara son verecek bir tavır izlemesi yönünde beklentisi olduğunu,

Ve son olarak da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un da ifade ettiği gibi bu görüşme sürecinin “Son Oyun-End Game” olması inancında olduğunu belirtmek isteriz.

Cumhurbaşkanımız Dr.Derviş Eroğlu’nun göreve geldiği günden itibaren Kıbrıs Konusunda başarılı bir performans sergilemesi bizlere gurur vermektedir, yapılacak olan müzakerelerde de Kıbrıs Türk Halkı için olumlu adımlar atılacağına dair hiçbir endişemiz yoktur, DPUG Gençlik Örgütü olarak Cumhurbaşkanımızın herzaman destekcisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615