• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 27 °C

Müzakerelere 10 maddelik açılım önerisi

Müzakerelere 10 maddelik açılım önerisi
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs sorununun çözüm umutlarını artıran ortak açıklama...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs sorununun çözüm umutlarını artıran ortak açıklama metnini imzalayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu “süreci tıkamak ve statükonun devamına yönelik hareket etmekle” suçladı.

İki sendikanın bugün Metehan Sınır Kapısı’nda yaptığı ortak basın açıklamasında, Eroğlu’nun ortak metin ile ilgili “soyut ifadeler içeriyor” sözleri eleştirildi ve Eroğlu’nun çözümsüzlükten rant sağlayan kesimlerin temsilcisi olduğu savunuldu.

KAPTAN

Ortak açıklama öncesi bir konuşma yapan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, “birilerinin ülkeyi cehenneme çevirmek ve halka eziyet etmek istediğini” söyledi.

Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslılara yettiğini, artık kan ve gözyaşının durmasını istediklerini belirten Kaptan, KTAMS ve KTÖS’ün adada çözüm umutlarının yeşerdiği bir dönemde ortak açıklama kararı aldığını kaydetti.

Kaptan, sürecin takipçisi olacaklarını ve atılan olumlu adımlara destek olmayı sürdüreceklerini söyledi.

SENDİKALARIN ÖNERİLERİ...

İki sendika tarafından yapılan ortak açıklamada, soyutu somuta çevirecek çok öneri olduğu ve bu önerilerin imza atmakla değil samimiyetle gerçekleşeceği kaydedildi.

İki sendikanın ortak yaptığı öneriler şöyle:

“Geçiş kapısındaki formaliteler kaldırılmalıdır.

Mağusa Kapısı (Çağlayan-Lefkoşa), Lefke Aplıç kapısı, Lurucina kapısı ve Derinya kapısı açılmalıdır.

Güneye ve kuzeye geçen araçların çifte sigortalanması soygunu ortadan kaldırılmalıdır.

Cep telefonlarına hizmet veren özel şirketlerin antlaşmaları ile cep telefonlarının adanın her tarafında çalışması sağlanmalıdır.

Maraş yasal sahiplerine verilmeli, Gazimağusa Limanı ve Ercan Havaalanı uluslararası trafiğe açılmalıdır.

Günlük binlerce metreküp su arıtılan Haspolat’taki arıtma tesisinden elde edilen 26 bin metreküp temiz su ortak olarak tarım amaçlı paylaşılmalıdır.

Eğitim sistemleri ile ilgili ortak projeler hazırlanıp şovenizmin, milliyetçiliğin, ırkçılığın, önyargıların olmadığı eğitim sistemleri yaratılmalıdır. Rumca ve Türkçe okullarda öğretilmelidir ve karşılıklı olarak işbirliği yapılmalıdır.

Asker sayısı sistematik olarak azaltılmalı, askeri yatırımlar ve tatbikatlar durdurulmalıdır.

Karşılıklı olarak savunmadan elde edilecek tasarrufla kanser, kalp rahatsızlığı vs. ile mücadele konusunda halka parasız tedavi imkanları sunan ortak yatırımlar yapılmasının önü açılmalıdır.

İki topluma ait kutsal mekanlar ve mezarlıkların saygı gereği temiz ve bakımlı tutulması için ortak çalışmalar yapılmalı, değiştirilen köy isimleri ile birlikte orijinal köy isimleri de tabelalarımıza yazılmalıdır.”

“GÜVEN VE SAMİMİYET ORTAYA KONURSA...”

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun belirttiği “beş ayda referanduma gitme” söyleminin ancak güven ve samimiyet ortaya konulursa gerçekleşebileceği ifade edilerek, Eroğlu’nun bu konudaki açıklamalarının “samimiyetten uzak” bulunduğu kaydedildi.

Ortak açıklamada, “Sunduğumuz on somut öneriyi uygulama cesareti gösterirse biz desteğimizi esirgemeyiz. Adım atmayıp sadece sözde açıklamalar ise desteklemeyeceğimiz bir tavırdır ve zaman kaybından başka bir şey değildir” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615