• BIST 1.408
  • Altın 461,452
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

Müthiş iddia: PKK kaçakları ortada bıraktı!

30 SAAT KAÇABİLDİLER!Bingöl Cezaevi’nden önceki gece kaçan 18 PKK’lıdan 17’si dün sabah saatlerinde yakalandı. Firar olayının üstünden 30 saat...
Müthiş iddia: PKK kaçakları ortada bıraktı!

30 SAAT KAÇABİLDİLER!

Bingöl Cezaevi’nden önceki gece kaçan 18 PKK’lıdan 17’si dün sabah saatlerinde yakalandı. Firar olayının üstünden 30 saat geçmeden Bingöl’de başlatılan geniş kapsamlı operasyonla mahkûmlar silahlı örgüt üyeleriyle buluşamadan sağ ele geçirildi.

‘PKK karşılamadı’ iddiası Bölgedeki PKK’lıların, çözüm sürecinde askerle karşı karşıya gelmemek ve olası bir çatışmaya girmemek için kaçan PKK’lıları karşılamadıkları ve firarilerin kendi imkanlarıyla Kuzey Irak’a gelmesini bekleme kararı aldıkları iddia edildi. Bunu bilen firari mahkumların da toplu hareket ederek “PKK’lı, sınıra doğru yürüyen grup” kanısı yaratmak istediği, bu yolla operasyonların hedefi olmaktan kurtulabileceklerini tasarladıkları öne sürüldü.

Bingöl M Tipi Cezaevi’nden tünel kazarak firar eden 18 PKK’lıdan 17’si, havadan insanlı ve insansız hava araçları, karadan jandarma ve polis özel harekat birimlerinin yaptığı arama-tarama çalışması sonucu 30 saat geçmeden yakalandı. PKK’lıların izi, Bingöl Ortaçanak köyü kırsal kesiminde örgüte ait sığınakların bulunduğu ve sık ağaçlıktan oluşan Karacehennem Ormanları’nda bulundu. Operasyon sonucu 17 PKK’lı, silahlı örgüt üyeleriyle buluşamadan sağ ele geçirildi. Örgütün Erzurum sorumlusu Ekrem Taş ise gruptan ayrılarak kaçmayı başardı.

PKK’lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya önceki gece kazdıkları tünelden firar etmişti.

Örgütün Erzurum sorumlusu Ekrem Taş ise gruptan ayrılarak kaçmayı başardı. Yapılan incelemede cezaevinin birinci katında kalan 10, ikinci katında kalan 8 PKK’lının, koğuşlar arasında gidip gelebilmek ve tünel açma işlemine katılabilmek için tavandan delik açtıkları belirlendi. Tünel içinde demir, tel parçaları ve tahtalar bulundu. PKK’lılar, kazma işlemini demirlerle yaparken, tünelde toprak kayması ihtimaline karşı tahtaları tellerle bağladı. PKK’lıların, Oslo ve İmralı’da çözüm süreci görüşmeleri, çatışma dönemi ve açlık grevleri süresince kazdıkları tünelden kaçtıktan hemen sonra yakalanmaları dikkati çekerken, Adalet Bakanlığı, olayda ihmali bulunan cezaevi birinci müdürü Zeki Kerim, üç ikinci müdür ve bir başmemuru görevden aldığını açıkladı.

Havadan tarama yapıldı

PKK’lıları yakalayabilmek için insanlı ve insansız hava araçları önceki gece boyunca bölgeyi taradı. İHA’lar ve Kobra tipi taarruz helikopterleri havadan tarama yaparken, jandarma ve polis özel harekat birimleri de karadan çalışmalara katıldı. PKK’lıların, örgüte ait sığınıkların da bulunduğu Ortaçanak Köyü kırsal kesiminde sık ağaçlıktan oluşan Karacehennem Ormanlarına kaçmış olabileceği ihtimalini değerlendiren güvenlik güçleri, gece saatlerinden itibaren bölgeyi çember altına aldı. Güvenlik güçleri sabaha kadar bekledikten sonra da, grubun silahlı PKK’lılarla buluşmasına fırsat vermeden 17 PKK’lıyı silahsız şekilde yakalamayı başardı. Gruptan ayrıldığı tahmin edilen örgütün Erzurum sorumlusu Ekrem Taş ise bulunamadı. Taş’ın aranmasına devam ediliyor.

PKK’lıların yakalandıkları Ortaçanak köyü ile Bingöl M Tipi Cezaevi arasında tahmini yürüyüş mesafesi 25 km. PKK’lıların firar ettikten sonra tahmini 5 saat süre ile yaya olarak güney yerine hedef şaşırtmak için kuzey yönüne doğru yürüdükleri, örgüte ait sığınıkların da bulunması nedeniyle Karacehennem Ormanları içlerine kaçtıkları tahmin ediliyor. PKK’lılar, gece saat 03.00 sıralarında kaçtıkları ve dün sabah saat 09.30 sıralarında yakalandıkları değerlendirildiğinde, yaklaşık 30 saat sonra ele geçmiş oldu. Yakalanan PKK’lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Yakalama çalışmaları sırasında ateşli silah kullanılmadığı ve PKK’lıların sağ ele geçtiği bildirildi. ?Halen firarda olan Ekrem Taş ise aranıyor.

Koğuşlar arası asansör!

Kaçan mahkumlar yakalanırken, firarın nasıl gerçekleştiğine ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. PKK’lılardan 10’unun cezaevinin birinci katındaki beşinci koğuşta, 8’inin ise ikinci kattaki altıncı koğuşta kaldıkları, koğuşlar arasında gidip gelebilmek ve tünel açma işlemine katılabilmek için tavandan delik açtıkları belirlendi. Tünelin ne zaman kazılmaya başlandığı ise bilirkişi incelemesinin ardından ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar, tünelin kazma işleminin bir yıllık bir iş olmadığı, 2-3 yıla yakın bir süredir kazma işleminin devam ettiği üzerinde duruluyor.

Tünel içinde yapılan incelemeler sonucu demir, tel parçaları ve tahtalar bulunduğu iddia edildi. PKK’lıların, kazma işlemini demirlerle yaptıkları, tünelde toprak kayması ihtimaline karşı ise tahtaları tellerle bağladıkları öne sürüldü. PKK’lıların firar ettikleri delikle ilgili basında yer alan görüntülerde de tahtalar dikkati çekmişti.

20 km yürümüşler

Timler, firari PKK’lıların izini saatlerce sürdü. İHA’lar PKK’lıları izini kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı’nda bulunan Ortaçanak köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları’nda tespit etti. PKK’lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalanarak, hareket alanları kısıtlandı. Sık ormanlık alanda Ozan Alpkaya dışındaki 17 PKK’lı yakalandı.

‘PKK karşılamadı’ iddiası

Bölgedeki PKK’lıların, çözüm sürecinde askerle karşı karşıya gelmemek ve olası bir çatışmaya girmemek için kaçan PKK’lıları karşılamadıkları ve firarilerin kendi imkanlarıyla Kuzey Irak’a gelmesini bekleme kararı aldıkları iddia edildi. Bunu bilen firari mahkumların da toplu hareket ederek “PKK’lı, sınıra doğru yürüyen grup” kanısı yaratmak istediği, bu yolla operasyonların hedefi olmaktan kurtulabileceklerini tasarladıkları öne sürüldü.

Cezaevi müdürleri açığa alındı

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, firar olayına ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturmanın devam ettiği, soruşturmanın selameti açısından, birinci müdür Zeki Kerim ile üç ikinci müdür ve bir başmemurun görevinden alındıkları belirtildi. Jandarmada savcı tarafından sorgulanan PKK’lıların farklı illerdeki yüksek güvenlikli F tipi cezaevlerine nakledikleri bildirildi.

Yakalanan firari PKK’lılar Tekirdağ’a

Karacehennem Ormanları’nda yakalanan PKK’lıların, Tekirdağ Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne gönderileceği ileri sürüldü. Akşam saatlerinde de polis zırhlı araçları eşliğinde çıkan iki cezaevi aracı kentten ayrıldı. Araçların nakilleri kararlaştırılan tutuklu ve hükümlüleri taşıdığı ileri sürülürken, yetkililer açıklama yapmaktan kaçındı. 14 tutuklu PKK’lının firarı, yakalanmış olsalar da tahliye umutlarını büyük oranda sonlandırdı.?Mahkemenin 14 PKK’lı hakkındaki soruşturma ve kovuşturmalarda “kaçma ihtimalini” gözönüne alarak, tahliye taleplerini reddedebileceği değerlendiriliyor.

DHA

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76