• BIST 93.978
  • Altın 188,641
  • Dolar 4,7861
  • Euro 5,5831
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 35 °C

Mungan'dan KIBTEK açıklaması!

Mungan'dan KIBTEK açıklaması!
Maliye Bakanı Zeren Mungan, kamu kurumlarının elektrik borcu bulunmadığını savundu. Mungan, KIBTEK’e yakıt veren firmaların borçlardan dolayı artık...

Maliye Bakanı Zeren Mungan, kamu kurumlarının elektrik borcu bulunmadığını savundu. Mungan, KIBTEK’e yakıt veren firmaların borçlardan dolayı artık vermeyeceğini söylediklerini; AKSA’ya da ciddi borç bulunduğunu ifade ederek, “Yani KIBTEK kilitlenmiş durumdadır. Bu düzenleme yapılmasaydı, elektrik üretilemez hale gelinmişti” dedi.

Mungan, dün açıklanan elektrik zammından dolayı gerçek bir tedirginlik yaşadıklarını, ancak buna zorunlu olduklarını söyledi. Bakan Mungan, zamma rağmen kurumun yılda 7 milyon TL zarar edeceğini; zamlardaki düzenlemede sosyal yardım alanların ve standart tarife kullananların etkilenmemesine dikkat ettiklerini belirtti.

Maliye Bakanı Zeren Mungan, devlet dairelerinin Elektrik Kurumu’na herhangi bir borcu olmadığını, sadece Sağlık Bakanlığı’ndan gelen bir talep bulunduğunu; bu sabah gerekli işlemin başladığını açıkladı.

Destek ödemeleri için Temmuz ayına kadar ödemelerin tamam olduğunu; Mayıs ayına kadar tutarlardaki uyumsuzluğun incelemeye alındığını; Ağustos ayı ödeme talebinin de bekletilmeden yerine getirildiğini anlatan Mungan, “Bu durumda devletin Elektrik Kurumu’na borcu bulunmamaktadır” dedi.

Zeren Mungan, kamu borçlanmalarının belirli kurallara göre yapıldığını; Borçlanma Komitesi’nden onay gerektiğini; KIBTEK’e son verilen yetkinin çok zorlanarak verildiğini; başka yetki verilebilecek durumda olunmadığını anlattı.

“KIBTEK KİLİTLENMİŞ DURUMDA”

Mungan özetle şöyle konuştu:

“Elektrik Kurumu’na yakıt veren firma yetkilileri dün buradaydı. Kurum ödeyemez durumdaydı ve artık yakıt vermemek için geldiler. Bir başka durum AKSA’dan enerji alınıyor. Yine KIBTEK’in AKSA’ya ciddi borcu var, ödeyemez durumdadır. Yani KIBTEK kilitlenmiş durumdadır. Bu düzenleme yapılmasaydı, elektrik üretilemez hale gelinmişti.

Hepimiz bu zamdan dolayı gerçek bir tedirginlik yaşıyoruz. Ama bu bir zorunluluktu. KIBTEK sadece maliyetleri bile karşılayacak durumda değildir. Bu zamma rağmen kurum yılda 7 milyon TL zarar yazacaktır. Sosyal yardım alanlara ve standart tarifede zam yapılmamış; olabildiğince hassas davranılmıştır.

Son beş aydaki borçlanma 7-8 milyon aylık zararla, 40 milyon civarındadır. Detay tabloları da sunmaya hazırız. Yani 100 milyon söz konusu değildir. Bilgilendirmeye hazırız.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615