31 Mayıs 2020
  • Lefkoşa19°C
  • Girne20°C
  • Mağusa19°C
  • İskele19°C
  • Güzelyurt17°C
  • Lefke19°C

ANKARA TİCARET ODASI HEYETİ KTTO'YU ZİYARET ETTİ

Ankara Ticaret Odası heyeti Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Ankara Ticaret Odası heyeti KTTO'yu ziyaret etti

09 Kasım 2019 Cumartesi 11:08


Ankara Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'na ziyaret gerçekleştirdi. ATO heyeti, Turgay Deniz başkanlığındaki Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyetiyle bir dizi temaslarda bulundu.

Ankara Ticaret Odası (ATO), Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nı (KTTO) ziyaret etti. Ziyaret sırasında yapılan konuşmalarda Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki ekonomik ilişkilerin önemi ile iş insanlarının bu ilişkilerin gelişmesindeki rolü vurgulandı. Konuşmalarda KKTC'nin güçlendirilmesinin Türkiye için önemli bir güvenlik unsuru haline geldiğine yapılan vurgular da dikkat çekti.

"KIBRIS, HEM BİR GÜVENLİK MESELESİ, HEM BİR EKONOMİK MESELE HEM DE BİR KARDEŞLİK HUKUKUDUR"

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nda, 8 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen ziyaret, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal'ın konuşmasıyla başladı.

"KKTC'yi kendi toprağımız kendi vatanımız olarak kabul ediyoruz" diye sözlerine başlayan Deryal, KKTC'ye gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, çok sıcak ve samimi temaslar yaptıklarını belirtti.

Kıbrıs'ın artık küçük bir toprak parçası olmaktan ziyade güvenlik açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Deryal, "Kıbrıs bizim için hem bir güvenlik meselesidir, hem bir ekonomik meseledir hem de bir kardeşlik hukukudur" ifadelerini kullandı.

"Kendi tüccarımız ve kendi sanayicimiz için ne düşünüyorsak Kıbrıs'ı aynı duygu ve düşünceler içerisinde görüyor ve kucaklıyoruz" ifadelerini kullanan Deryal, "Bir tarafta iç ticaretimizin gelişmesiyle ilgili gayret gösterirken bir taraftan da burada olan iş insanlarımızla ilişkilerimizi nasıl geliştirebiliriz, bizim elimizde olan imkanları nasıl paylaşabiliriz ve birbirimize sahip olma noktasında ticaretimizi nasıl artırabiliriz derdiyle ve heyecanıyla Kıbrıs'a geldik" dedi.

Deryal; "Kıbrıs'ın güçlenmesi bizler için de bir emniyet unsurudur" ifadelerini kullanarak, birlikteliğin daha fazla katma değere dönüşmesi gerektiğini ifade etti ve Kıbrıs'ın halihazırda elinde olan zenginliğinin ekonomiye kazandırılması ile dışarıya taşınması için çalışılması gerektiğini de vurguladı.

DENİZ: BİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK EN BÜYÜK GÜÇ, ARAMIZDAKİ GÜVEN VE SEVGİDİR

ATO heyetinin KKTC ziyaretinin Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye arasındaki bağların gücünü göstermesi bakımından büyük önem taşınığını söyleyen KTTO Başkanı Deniz, "Ziyaretin aynı zamanda, Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal gelişmesinin hangi doğrultuda olması gerektiğinin de önemli bir işareti sayılmalıdır" diye konuştu.

Oda'nın kurulduğu ilk günden itibaren, yaşanmakta olan ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için verilen toplumsal mücadelenin ön saflarında yer almayı sürdürdürdüğünü belirten Başkan Deniz, Kıbrıslı Türkler'in, Ada üzerindeki varoluş mücadelesinde en büyük desteği Türkiye'den aldığını vurguladı.

Bu mücadelenin kritik siyasi aşamalardan geçtiğine işaret eden Deniz, bu aşamada iş insanlarına düşen en önemli görevin Kıbrıs Türk halkının ekonomik gelişmesine katkı koymak, elinden gelenin en iyisini yaparak varoluş mücadelesinin başarısı için çalışmak olduğunu söyledi.

"Ulaşım zorluklarının aşılması, pazar olanaklarının genişletilmesi için birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyoruz" diyen Deniz, "Bizi geleceğe taşıyacak en büyük gücün aramızda gelişmekte olan güven ve sevgi bağları olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda çalışan bütün arkadaşlarımı sevgiyle ve saygıyla selmalıyorum" diye konuştu.

BARAN: BU HEYECAN OLDUĞU SÜRECE ŞÜPHESİZ TÜM PROBLEMLERİ AŞARIZ

Türkiye'nin çok zor günlerden geçtiğine değinen ATO Başkanı Gürsel Baran, KKTC halkının Türkiye Cumhuriyeti'ne gönülden destek vermesinden dolayı da duydukları memnuniyeti kaydetti.

Gürsel Baran, "Bizdeki bu heyecanı; başbakınımızda, bakanlarımızda ve oda başkanlarımızda gördüğüm için inanılmaz bir mutluluk içindeyim. Yeter ki bu inancımızı kaybetmeyelim, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece ne kadar problemimiz varsa hepsini aşarız bundan hiç şüphem yok" dedi.

"Türkiye'nin ikinci büyük sivil toplum kuruluşu olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de desteğini de içine kattığımızda toplamda 1.5 milyon üyemizin selamıyla geldik" diyen Baran, "Hepsi KKTC'nin yanındadır bundan kuşkunuz olmasın" dedi.

Doğu Akdeniz'in coğrafi konumundan dolayı çok maliyetli bir coğrafyada bulunduğuna işaret eden Baran, 74'deki Barış Harekatı'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin yaptığı önemli girişimlerden biri olduğunu söyledi. TC'nin hiçbir ülkenin toprak bütünlüğünde gözü olmadığını, Kıbrıs'ta iki devletli bir yönetimin var olmasına yeşil ışık yaktığını ancak gündemdeki doğalgaz gelişmeleri değerlendirildiğinde de adaletli olmayanın Kıbrıs Rum kesimi olduğunu gördüklerini kaydeden Baran, Kıbrıs'ta herkesin özlediği ve beklediği barışın hakim olması temennisinde bulundu.

TEMASLAR VE İNCELEME GEZİLERİ

Türkiye ile KKTC arasında ticari ilişkinlerin ve işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla Ada'ya gelen Gürsel Baran başkanlığındaki 16 kişilik ATO heyeti; Başbakan Ersin Tatar, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından da kabul edildi. ATO heyetinin KKTC ziyareti, Pazar gününe kadar çeşitli inceleme gezileri ile devam edecek.

Ankara Ticaret Odası heyeti KTTO'yu ziyaret etti

Ankara Ticaret Odası heyeti KTTO'yu ziyaret etti

Ankara Ticaret Odası heyeti KTTO'yu ziyaret etti

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA
GÜNCEL HABERLER