• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 29 °C

Mısır'da protesto gösterileri

Mısır'da protesto gösterileri
Mısırda seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ve karşıtlarının da içlerinde yer aldığı eylemciler, yeni gösteri yasasını protesto...
Mısırda seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ve karşıtlarının da içlerinde yer aldığı eylemciler, yeni gösteri yasasını protesto etmeyi sürdürdü.

Mısır'da gösteri yasasına tepkiler sürüyor.

Bakanlar Kurulunun dün gerçekleşen toplantısında, gösteri yasasının kararlılıkla uygulanacağının açıklamasının ardından, ülkenin farklı kentlerinde Mursi yanlıları ve karşıtı aktivistler, gösteri yasasını protesto etmek amacıyla meydanlara indi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, gösteri kanununun kararlılıkla uygulanacağı vurgulanırken, "Mısır'ın istikrarı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan emniyet mensuplarına olan desteğin tam olduğu" ifade edildi.

Kahire'de feshedilen Şura Meclisi'nin önünde toplanan göstericiler, gösteri yasasını eleştirerek, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi aleyhine sloganlar attı.

Kahire'deki Ayn Şems ve Kahire üniversitelerinde öğrenciler, yeni gösteri yasasını, öğrencilere ve gösteri yapan halka yönelik ihlalleri protesto etti. Öğrenciler, tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

İskenderiye kentinde de gösteri yasasını protesto eden aktivistler ceza mahkemesinin önünde toplandı. Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) karşıtı pankartlar taşıyan eylemciler, "Gösteri yasası İhvan için değil, devrimciler için yapıldı" yönünde sloganlar attı.

Güvenlik güçleri, liberal eğilimli Kifaye (Yeter) Hareketi ile Anayasa Partisi (AP) üyelerinin yaptığı eyleme göz yaşartıcı bombayla müdahale etti.

Delta bölgesinde yer alan El-Mansura, Beni Seyf, Minya üniversitelerinde de benzer eylemler gerçekleştirildi. Öğrenciler, söz konusu yasanın kaldırılması ve askeri darbe sonrasında tutuklananların serbest bırakılmasını talep eden sloganlar attı.

El-Menufiye kentinde lise öğrencileri darbe karşıtı gösteri düzenledi. Mevcut yönetim aleyhine slogan atan öğrenciler ve bazı vatandaşlar arasında taşlı sopalı çatışma yaşandı. Olayda 15 yaşındaki bir öğrenci yaralandı.

İçişleri Bakanlığına, "güvenlik ve toplumsal barışı tehdit etmesi halinde", gösteri ve yürüyüşleri engelleme hakkı veren, güvenlik güçlerine de "gösterilerin güç kullanılarak dağıtılması" konusunda geniş yetkiler tanıyan gösteri yasasını ihlal edenler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve yüklü miktarda para cezasına çarptırılabilecek.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615