• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

Milliyet: Kıbrıs’ta süreç ABD’ye bırakıldı!

Milliyet: Kıbrıs’ta süreç ABD’ye bırakıldı!
Kıbrıs konusunda görüşmelerin başlaması için ortak bir açıklama taslağı üzerinde sürdürülen çalışmalar ve süreçle ilgili yapılan son açıklamalar...

Kıbrıs konusunda görüşmelerin başlaması için ortak bir açıklama taslağı üzerinde sürdürülen çalışmalar ve süreçle ilgili yapılan son açıklamalar Türkiye basınında yankı yarattı. Milliyet Gazetesi, "Kıbrıs'ta süreç ABD'ye bırakıldı" dedi.

Milliyet konuyu sayfalarına şöyle yansıttı:

ABD’nin Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına desteği sonuç vermeye başladı. KKTC ‘son aşamaya gelindiğini’ belirtirken Rumlar, “Tatmin edici bir metne ulaşıyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta barış müzakerelerinin başlaması konusunda yol katedilmesi için devreye giren ABD’nin etkisi olumlu yönde oldu. Rum yönetimi ve Türk tarafının dört aydır görüşmelerin başlaması için ortak bir açıklama taslağı üzerinde çalıştıkları biliniyor.

Rum tarafı ‘tek egemenlik’, Türk tarafı ise ‘garantiler’ ve ‘kurucu devletlerin egemenliği’ konusunda ısrarcı. Bu nedenle üzerinde uzlaşma sağlanamayan ortak metne ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Victoria Nuland destek verdi. Belge ortaya çıktıktan sonra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu arayarak “ABD’nin sürece desteğini” belirtti. Ada’ya giden Nuland, Kıbrıslı Rum ve Türk liderlere her iki tarafın taleplerini de gözeten bir taslak sundu. Bugün Atina’ya giden Rum lider Nikos Anastasiadis, “belgeyi kabul edecekleri” yönünde mesajlar verdi ve “Tatmin edici bir metne ulaşmak üzereyiz” dedi.

Milliyet’in edindiği bilgilere göre Rum liderin, Atina’ya “belgeyi kabul edeceğiz” demesi bekleniyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı ise, “ortak açıklama” metninin sonuçlandırılıp kapsamlı çözüm müzakerelerine kalınan yerden devam edilmesi için uzun süredir sürdürülen çabalarda son aşamaya gelindiği görülmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Edinilen bilgilere göre Eroğlu, yapacağı istişareler sonrasında kararını verecek.

 

İki kurucu devlet olacak

İşte belgeden öne çıkan maddeler, “Kıbrıs’ta varılacak çözüm, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir federasyon olacak”, “Birleşik Kıbrıs, AB’ne ve BM’ye üye, tek uluslararası kimliği, tek vatandaşlığı ve tek egemenliği bulunan bir devlet olacak.”, “Egemenlik Türk ve Rum halklarından kaynaklanacak, Birleşik Kıbrıs vatandaşları, aynı zamanda Türk ve Rum kurucu devletlerin de vatandaşı olacak.”, “Devleti iki eşit kurucu devletin oluşturduğu anayasada yer alacaktır. İki bölgeli, iki toplumlu AB normlarına uygun federal yapı tüm adada geçerli olacak ve bu yapı hiçbir şekilde değiştirilemeyecek biçimde korunacaktır.” “Federal devletin yetkileri, anayasayla belirlenecektir. Kurucu devletler, kendi bölgelerinde kendi yetkilerini Federal devletten bağımsız olarak kullanacaktır. Taraflardan hiçbiri diğerine tahakküm edemeyecektir.” oldu.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615