• BIST 1.435
  • Altın 484,092
  • Dolar 8,2661
  • Euro 9,9713
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

"Mehmetçik Belediyesi'ndeki sorun çözülecek!"

Angolemli, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi ve ülkede ne Sayıştay, ne Savcılık ne de Mahkemelerin çalıştığını iddia...
"Mehmetçik Belediyesi'ndeki sorun çözülecek!"

mehmetçik belediyesi1Angolemli, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi ve ülkede ne Sayıştay, ne Savcılık ne de Mahkemelerin çalıştığını iddia etti.

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ise, Mehmetçik Belediyesi'ndeki sorunun çözümüne odaklandıklarını, yarın bir toplantı yapacaklarını ve belediye yönetiminden onay almaları halinde Mehmetçik Belediyesi’nin 2012 ve 2013 bütçelerinin oluşturulacağını belirtti.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis'teki konuşmasında, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Angolemli, Meclis’te artık çekişmelere yer verilmemesi gerektiğini, önemli olanın artık sorunların çözülmesi olduğunu, sorunların bekleyecek durumunun kalmadığını vurguladı.

Mehmetçik Belediyesi’nde “iki aydır maaşların ödenmediği, büyük sıkıntıların bulunduğu, gerekli ödemeleri yapamadığını, yasaların çiğnendiğine” işaret eden Angolemli, ülkede ne Sayıştay, ne Savcılık ne de Mahkemelerin çalıştığını iddia etti.

Angolemli, ülkede yasalar çiğnenirse iş barışının da, ülke barışının da olamayacağını ifade ederek, Lefkoşa Belediyesi’nde de sorunların “büyük” olduğunu ancak önlemlerin alınmadığını, bu konuda Meclis’e görev düştüğünü söyledi.

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’ın icraatlarını yakından izleyeceğini söyleyen Angolemli, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları anlattı ve eleştirilerde bulundu.

Ülkede artık yeni bir hükümetin bulunduğunu, sorunlara ciddiyetle el atılması gerektiğini ifade eden Angolemli, sorunların çözülmesi yerine Başbakan’ın TOMA’nın “peşine düştüğünü” savunarak, Başbakan’ın yetkilerini kullanamadığını, Bakanlar Kurulu’nu toplayıp kararı iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Angolemli, ancak bazı belediye başkanlarının tüm yetkilerini kullandığını, hatta fazlasını kullandığını öne sürerek, Belediyeler Yasası üzerinde artık Meclis’in çalışma yapması gerektiğini kaydetti.

Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini, bunun yanında diğer belediyelere de bakılması gerektiğini, çoğunun sıkıntıda olduğunu belirten Angolemli, “belediye başkanları meydanı boş buldular” görüşünü iddia etti.

“MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NDEKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNE ODAKLANDIK”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ise, Mehmetçik Belediyesi ile ilgili, geçen 3 yılda yaşananlara bakılmadan sorunun nasıl çözümlenebileceğine odaklandıklarını söyleyerek, gelinen noktada epeyce yol kat ettiklerini vurguladı.

Mehmetçik Belediyesi’nin 2012 ve 2013’e ait bir bütçesinin olmadığını ve kendilerinin göreve gelir gelmez bu bütçelerin çıkarılması ve devlet katkısının sağlanması yönünde girişim başlattıklarını anlatan Bakan Uluçay, bu bütçeleri belediye başkanı ve yetkililerle birlikte ele aldıklarını belirtti.

Bakan Uluçay, bir bütçe taslağı çalışması yaptıklarını ve Sayıştaylık’tan da yardımlar alındığını belirterek, 3-4 gündür belediye başkanı ve yetkililerinden henüz bir cevap alamadıkların söyledi.

Belediye meclis üyeleri ile başkanı biraraya getirerek, bütçe taslağını imzalatacaklarını da belirten Uluçay, “Böylece hem beledi hizmetleri yapılacak hem de çalışanlar maaşlarını alabilecek” dedi.

Uluçay, bu süreçte “mutlaka” sıkıntılar olabileceğinin bilincinde olduklarını da kaydederek, yarın bir toplantı yapacaklarını ve belediye yönetiminden onay almaları halinde Mehmetçik Belediyesi’nin 2012 ve 2013 bütçelerinin oluşturulacağını belirtti.

Mehmetçik Belediyesi yönetiminin taslağa eklemek istediklerinin de dikkate alınacağını kaydeden Uluçay, belediyeler yasası ile ilgili olarak, Belediyeler Birliği ile bir çalışma başlattıklarını anlattı.

Uluçay, bir önceki hükümet döneminde hazırlanan bir yasa taslağı bulunduğunu kaydederek, bu taslakta bir takım değişiklikler yapılarak yasalaştıracaklarını dile getirdi.

Sadece belediyeler sorun yaşadığı zaman değil, motivasyon açısından her zaman istişare içinde olacaklarının da altını çizen Uluçay, yanlış çalışan bir mekanizmanın içine girildiğinde “ben yaparım olur” mantığının işlemediğini söyledi.

Belediyeler yasasında yapılacak değişiklikle böylesi sorunlar karşısında neler yapılacağının da mevcut olacağını kaydeden Uluçay, otellerin gecelemelerinden belediyelerin aldığı payla ilgili  önce ilgili belediyenin denetiminin, sonra da bakanlığın takibinin önemli olduğunun altını çizdi.

Uluçay, belediye seçimlerinin yaklaştığını ve özellikle kırsal kesim belediyelerinde bu konuda maddi sıkıntılar olduğunu belirterek, önce belediye yönetiminin daha sonra da bakanlığın gelir getirecek işlere daha çok önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Uluçay’ın konuşmasının ardından söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Angolemli’nin, Mehmetçik Belediyesi’nde uzun vadeli değil, erken çözüm bulunması gerektiğini söylemesi üzerine yeniden söz alan İçişleri Bakanı Uluçay, burada önemli olanın sorunun çözümü olduğunu vurguladı.

Uluçay, Mehmetçik Belediyesi’nde günün koşullarına göre çalışanların mağduriyetini giderecek bir çalışma içinde olduklarını belirterek, bu sorunun bir şekilde çözüleceğini kaydetti.

Belediyeye ödenecek katkı payının yeterli olmadığını, çünkü yeni bütçesinin geçirilmediğini, 2013 bütçesinin Belediye Meclisi’nden geçirilmesi halinde katkı payının alınabileceğini ve çalışanlarını ödeyebileceğini anlatan Uluçay, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntının en kısa zamanda çözüleceğini kaydetti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76