• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Medyada korkunç sahtekarlık!

Medyada korkunç sahtekarlık!
Kıbrıs Ada Haber - Şermin SARRODürüst habercilikle yayınlarını sürdürmeye çalışan internet gazetelerinin tek gelir kaynağı olan reklam sektörü,...

korkunç-sahtekarlık-kıbrıs-postası-reklam-sektörü-google-analitiks

Kıbrıs Ada Haber - Şermin SARRO

Dürüst habercilikle yayınlarını sürdürmeye çalışan internet gazetelerinin tek gelir kaynağı olan reklam sektörü, medyada dönen oyunlarla kandırılıyor.

Reklam uğruna yapılan yalan haberlerle, şirketlerin reklam vermek zorunda bırakıldığı yetmezmiş gibi, şirketlerin reklam verirken göz önünde bulundurdukları google analitik raporlarında da oynamalar yapılıyor. Sahtekarlıkla internet gazetelerinin istatistik raporları, yüksek rakamlarla gösteriliyor.

Sektörde liderlik iddiasında olan ve sahtekarlıkla raporlarını uçuk rakamlarla sunan Kıbrıs Postası adlı internet gazetesi, reklam piyasasını yanıltıyor ve haksız rekabete neden oluyor.

Böylelikle, dürüst raporlar sunarak yayın hayatını devam ettirmeye çalışan internet gazetelerinin, ülkedeki kısıtlı reklam piyasasında rekabet etmesinin önüne geçmiş oluyor.

Kıbrıs Postası'nın lider olduğu iddiasıyla geçtiğimiz aylarda yayınladığı 'google analitiks' raporunda, oynama yapıldığı dikkat çekiyor.

İki ayrı rapor, bilgisayar ortamında birleştirilerek; fahiş düzeyde tekil ziyaretçi ve sayfa görüntülenme rakamları bir tek aylık gibi gösteriliyor.

İki ayrı rapor birleştirilerek, tek bir aya ait olmayan istatistiklerin, üstte bulunan bir başka raporun tarih aralığı sayesinde, tek bir aya ait gibi gösterilmesiyle, uçuk ziyaretçi rakamları ortaya çıkarılıyor.

İşte Kıbrıs Postası Direktörü Polat Alper'in iki ayrı raporu birleştirerek, oluşturduğu sahte rapor:

kıbrıspostası-sahte-rapor(Dikkatle bakılırsa görülebileceği gibi, iki kenar çizgisi, iki ayrı sayfanın birleştirildiğini bariz şekilde gösteriyor. Üstteki sayfada seçilen tarih aralığı ile alttaki sayfada gösterilmek istenen rakamlar birleştirilerek, tek bir rapor haline getirildi. Öte yandan orijinal raporlarda, grafiğin altındaki orta kısımda tarih aralıkları bulunuyor. Burada ise iki raporun birleşme yeri olan orta kısım görüldüğü üzere boş)

 

Söz konusu internet gazetesinin geçmiş dönemde de başka bir sahtekarlığı ortaya çıkmış ve sosyal medyada "Kıbrıs Postası'nın sahtekarlığı" şeklinde deşifre edilmişti.

O dönemde de haberlerin okunma sayısında oynamalar yapan gazete direktörü Polat Alper, sahtekarlığının deşifre olmasının ardından haberlerin okunma sayısının görünürlüğünü kapatmıştı.

Kıbrıs Postası haberinin okunma sayısının bir dakika içerisinde binlere ulaştığı görüntülenerek, sosyal medyada deşifre edilmiş ve kınanmıştı.

SAHTE TAKİPÇİLER SATIN ALINIYOR

İnternet gazetelerinin sosyal medya üzerinden takip edilirliği de son yıllarda önem kazanırken, sahte takipçiler satın alan internet gazeteleri olduğu gözleniyor.

30 TL'ye facebookta 10 bin  sahte takipçi satın alma imkanından yararlanan bazı internet gazeteleri, takipçi sayısını sahte profillerle yükselterek firmaları aldatıyor ve reklam piyasasında sahtekarlıkla avantaj sağlıyor.

Kıbrıs Postası adlı internet gazetesi de, 50 binin üzerinde facebook takipçi sayısı ile kendisini lider göstererek, diğer internet gazetelerine meydan okuyor.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615