• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Lefkoşa 31 °C
 • Girne 30 °C
 • Mağusa 30 °C
 • İskele 30 °C
 • Güzelyurt 29 °C
 • Lefke 31 °C

Medya Etik Kurulu'ndan haber sitelerine uyarı

Medya Etik Kurulu'ndan haber sitelerine uyarı
Medya Etik Kurulu, haber sitelerini “İnternet Gazeteciliği Deklarasyonu”na uygun yayın yapmaya davet ettiMedya Etik Kurulu; “haber sitesi” olarak internette...

Medya Etik Kurulu, haber sitelerini “İnternet Gazeteciliği Deklarasyonu”na uygun yayın yapmaya davet etti

Medya Etik Kurulu; “haber sitesi” olarak internette yayıncılık faaliyetinde bulunan “İnternet Gazeteciliği Deklarasyonu”na uygun davranmasını talep etti.

Kurul adına açıklama yapan Başkan Prof. Dr. Süleyman İrvan, kurulun, haber sitelerinin yöneticileriyle toplantı yaparak Deklarasyon’a son şeklini verdiğini ve ardından imzaya açtığını ifade etti. İrvan, Deklarasyon’u imzalayan ve imzalamayan haber sitelerini, Gazetecilik Meslek İlkeleri’ne saygı göstermeye ve İnternet Gazeteciliği Deklarasyonu’na uygun yayıncılık yapmaya davet etti.

Haber sitelerinden, bu Deklarasyon’a uygun bir yayıncılık beklediklerini ifade eden Medya Etik Kurulu Başkanı İrvan,  “Hâlâ künye ve iletişim bilgileri olmayan haber siteleri var. Bu haber sitelerinin yöneticileri bir an önce bu bilgilere sayfalarında yer vermelidir. Künyesi ve iletişim bilgisi olmayan, kendilerini ‘gizleyen’ bu haber sitelerini ciddiye almamız mümkün değildir” dedi.

Aktif yayın yapan 30 haber sitesinin bilgisine ulaştıklarını bildiren Medya Etik Kurulu Başkanı İrvan,  basılı gazetelerin internet sayfalarıyla birlikte internette habercilik yapan sitelerin sayısının 45’i bulduğunu ifade etti. Bu haber siteleri arasında, Deklarasyona imzalarıyla veya e-posta yoluyla onay verenlere teşekkür eden İrvan, “tüm haber sitelerini, etik yayıncılık anlayışını teşvik eden Deklarasyon’a destek vermeye ve Deklarasyon çerçevesinde yayın yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Kurul başkanı İrvan, makul süre sonunda künye ve iletişim bilgilerini sayfalarına koymayan haber sitelerinin kamuoyuna duyurulacağını da açıkladı.

 

İNTERNET GAZETECİLİĞİ DEKLARASYONU

 

Aşağıda imzası olan internet haber sitesi sorumluları, bu Deklarasyon’a uyacaklarını taahhüt ve kabul ederler.

 

 1. Gazetecilik meslek ilkeleri, internet haber siteleri için de geçerlidir. Künyede, “bu haber sitesi, gazetecilik meslek ilkelerine uygun davranır” şeklinde bir ifadeye yer verilir.
 2. Haber siteleri, künye ve iletişim bilgilerini yayımlamakla yükümlüdür. Künyede, haber sitesinin sorumlu müdürünün kim olduğu açıkça belirtilir.
 3. Başka bir medya kuruluşundan alınarak yayımlanan haberlerde kaynağın belirtilmesi ve medya kuruluşunun kendi imkânlarıyla ürettiği özel haberlerin tamamının kullanılmayıp haberi üreten medya kuruluşuna link verilmesi esastır.
 4. Bir gazetede ya da internet haber sitesinde yayımlanan köşe yazısı ancak yazarın ve yayımcının izniyle haber sitesine konulabilir.
 5. İnternet haber sitelerinin sorumluları, gazetecilik kaygısıyla hareket ederler.
 6. İnternet haber siteleri, haberlerin ve yazıların okunma sayılarını verirken dürüstlükten ödün vermezler.
 7. İnternet haber siteleri, insan haklarına, evrensel değerlere uygun yayın yaparlar; nefret söyleminden uzak dururlar.
 8. İnternet haber sitelerinde insan bedeninin metalaştırılmasına hizmet edecek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı şekilde yayın yapılmaz.
 9. Sırf haberin tıklanması için, içeriği yansıtmayan, çarpıtılmış, sansasyonel haber başlıkları kullanmak doğru değildir.
 10. 10.  Haber ve köşe yazılarının altına yazılan okur yorumlarında gerçek isimlerin kullanılması esastır. Haber sitesi, takma isimlerin kullanılmasına izin verse bile, yorumları yayımlanmadan önce küfür ve hakaret içermemesi için denetlemesi gerekir. Haber sitesi, okur yorumları dahil, yayımladığı her içeriğin sorumluluğunu alır.
Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615