• BIST 105.026
 • Altın 162,753
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430
 • Lefkoşa 10 °C
 • Girne 10 °C
 • Mağusa 10 °C
 • İskele 10 °C
 • Güzelyurt 8 °C
 • Lefke 10 °C

Medya Etik Kurulu yeni kararlarını açıkladı

Medya Etik Kurulu yeni kararlarını açıkladı
Medya Etik Kurulu, nefret söylemi içeren bir ilanı yayımladığı için bir gazeteyi ve doğrulatılmamış bilgilere yer veren bir haber sitesini uyardı. Özellikle...

Medya Etik Kurulu, nefret söylemi içeren bir ilanı yayımladığı için bir gazeteyi ve doğrulatılmamış bilgilere yer veren bir haber sitesini uyardı. Özellikle ölümlü kaza haberlerinde yanlış bilgilere yer verilmemesi konusunda medyaya çağrı yapıldı.

 

Kıbrıs Türk medyasının etik standartlarının yükseltilmesine katkı yapmak amacıyla oluşturulan Medya Etik Kurulu, çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürüyor. Kurul bu çerçevede bir dizi yeni karar aldı ve bunları kamuoyuna açıkladı.

 

Kurul’dan yapılan açıklamaya göre, elindeki bilgileri doğrulatmadan yayımlayan “kibrissondakika.com” haber sitesi ile nefret söylemi ifadeleri içeren bir paralı ilanı yayımlayan Havadis gazetesi, Medya Etik Kurulu tarafından uyarıldı. Kurul, Diyalog gazetesi hakkında yapılan şikâyet başvurusunu ise yersiz buldu. Kurul ayrıca tüm medya kuruluşlarına “doğru haber vermenin, hızlı haber vermekten daha önemli olduğunu” hatırlatma kararı aldı.

 

TEYİT ŞART

Kurul ilk olarak, KKTC Kalkınma Bankası’nın, “kibrissondakika.com” haber sitesinde banka ile ilgili olarak yayımlanan bazı haberlere ilişkin başvurusunu değerlendirdi. Başvuruda, ilgili sitenin, Banka Müdürü hakkında eleştiri sınırları ötesinde aşağılayıcı ve hakaret içeren ifadeler kullandığı ve bankanın kurumsal itibarını zedeleyici bir tutum sergilediği iddia ediliyordu.

 

Şikâyete konu olan haberleri inceleyen Kurul, Banka Müdürü hakkında sert eleştirilere yer verildiğini ancak  hakaret içerikli ifadeler kullanılmadığı sonucuna vardı. Kurul, haber sitesini, doğrulatılmamış bilgilere yer verdiği için uyardı. Kararda ayrıca, haber sitesinin banka tarafından yapılan açıklamayı kendi haberindeki yanlışlıkları düzeltmekten çok, iddialarının doğruluğunu teyit eder mahiyette vermesinin de yanlış olduğuna işaret edildi.

 

GAZETELER İLANLARDAN DA SORUMLU

Medya Etik Kurulu, Havadis gazetesini, 16 Ocak 2014 günü yayımladığı bir ticari ilan nedeniyle uyardı. Söz konusu ilanda “Ayrımcı, aşağılayıcı, düşmanlık içeren ve önyargılı ifadelere yer verildiği” kanaatinde olduğunu belirten Kurul, medya kuruluşlarının sadece yayımladıkları haber ve yorumlardan değil ilan ve reklamlardan da sorumlu olduklarını anımsattı.

 

Bu konuda kurula şikâyette bulunan Sayın Murat Kanatlı’nın başvurusu üzerine konuyu görüşen Kurul, aldığı kararda şu ifadelere yer verdi:

“Havadis gazetesi, bu ilânı yayımlamakla, Gazetecilik Meslek İlkeleri içinde yer alan, ‘Irka, milliyete, etnik kökene, cinsel kimliğe, cinsel yönelime, dile, dine ve mezhebe yönelik ayrımcılığı teşvik edecek yayın yapılmamalıdır,’ şeklindeki ilkeyi ihlâl etmiştir. Kurulumuz, Havadis gazetesini uyarma ve benzer durumlarda daha dikkatli olmaya davet etme kararı almıştır.”

 

ŞİKAYET YERSİZ

Medya Etik Kurulu’na başvuran Gazeteci Emre Diner, Haberal Kıbrıslı gazetesinde kendi imzasıyla yayımlanan “M16'nın aradığı çift Kıbrıs'ta” başlıklı haberde yer alan bilgilerin; Diyalog gazetesinde, “Kral hayatı sürdüler” başlığıyla, kendisinden ve gazetesinden hiç söz edilmeden, yeni bir habermiş gibi verildiğini iddia etti. Başvuruyu inceleyen ve konu hakkında ayrıntılı bir çalışma yürüten Kurul, Diyalog gazetesinde yayımlanan haberin, Haberal Kıbrıslı gazetesinde yayımlanan haberle aynı bilgileri içerdiği iddiasının geçerli olmadığını saptadı ve şikâyetin yersiz olduğu sonucuna vardı.

 

“HIZ VE DİKKATSİZLİK” UYARISI

Medya Etik Kurulu, geçtiğimiz günlerde yer alan trafik kazasında ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan bir kişinin öldüğü hakkında yayınlar yapılması üzerine, medya kuruluşlarına genel bir hatırlatma yapma kararı aldı. “Aşırı hız ve dikkatsizlik habercilikte de tehlikeli” başlığıyla yayımlanan kararda, doğru haber vermenin en önemli ilke olduğu vurgulandı.

 

Bazı medya kuruluşları, Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda meydana gelen feci trafik kazası sonrasında ağır yaralanan bir kişinin öldüğünü duyurmuş ve bu gerçek dışı bilgi kamuoyunda büyük bir infiale yol açmıştı. Kurul bunun üzerine, “haberlerdeki bilgilerin, bu bilgilere vakıf kaynaklardan edinilmesinin ve birkaç farklı kaynaktan doğrulatılmasının önemini” hatırlattı.

 

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Yaralı bir kişinin vefat etmiş gibi gösterilmesi kamuoyunda haklı bir tepkiye neden olmuştur.

Bunu dikkate alan kurulumuz, tüm medya kuruluşlarına, doğru haber vermenin çabuk haber

vermekten çok daha önemli olduğunu hatırlatma kararı almıştır.  Kurulumuz bu vesileyle, ülkemiz medyasında giderek artmakta olan rekabetin, meslek kurallarını hiçe sayan bir aceleciliğe ve özensizliğe değil, bilakis haberlerin kalitesine yönelik bir yarışa dönüşmesini temenni etmektedir.”

Diğer Haberler
 • Hür-İş 'Mercedes alınmasıyla ilgili' iddiaları yanıtladı!23 Kasım 2017 Perşembe 15:22
 • Polis Nakil davasında GELİŞME!23 Kasım 2017 Perşembe 12:42
 • UBP aday seçimi YSK'ya şikayet edildi!23 Kasım 2017 Perşembe 11:05
 • Binlerce arsa için hazırlık!23 Kasım 2017 Perşembe 10:35
 • Meteoroloji’den açıklama!23 Kasım 2017 Perşembe 10:32
 • Döviz borcu olanlar, borçlarını TL'ye çevirebilir!23 Kasım 2017 Perşembe 10:03
 • Murat Şerifoğlu hapis cezasına çarptırıldı!23 Kasım 2017 Perşembe 09:50
 • Şok eden kaza!22 Kasım 2017 Çarşamba 23:55
 • İşte YDP'nin Milletvekili Adayları22 Kasım 2017 Çarşamba 23:08
 • Döviz rekor kırmaya devam ediyor!22 Kasım 2017 Çarşamba 12:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615