• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 11 °C
  • Lefke 11 °C

Meclis'te hareketli saatler!

Meclis'te hareketli saatler!
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yasama görevini yerine getirmek üzere bugün saat 10.00 sıralarında toplandı.Hükümet ortağı Demokrat Parti Ulusal Güçler’in...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yasama görevini yerine getirmek üzere bugün saat 10.00 sıralarında toplandı.

Hükümet ortağı Demokrat Parti Ulusal Güçler’in sunduğu “Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Önerisi” ile “Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin ivedilik istemlerine, büyük ortak Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Meclis’e sunmak üzere oldukları “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”yla benzer içerik taşıdığı ve birlikte değerlendirilebilecekleri gerekçesiyle ret oyu verdi.

İvedilik istemleri, CTP dışındaki partilerin oylarıyla ve oy çokluğuyla kabul edilirken yapılan konuşmalarda zaman zaman tansiyon yükseldi, gergin dakikalar yaşandı.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısının gündeminde, Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı; Tasfiye Edilmiş ve Edilecek Olan Halen Mevcut Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Döner Sermayeli Kuruluşlar ve Devletin Sermayelerine İştirak Etmiş Olduğu Kamu Kuruluşlarının Borçlarının Ödenmesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Önerisi bulunuyor.

DP-UG’DEN “KAMU GÖREVLİLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan genel kurulun onaya ve bilgiye sunuş bölümünde, ilk olarak DP-UG Milletvekillerinin Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivedilikle ele alınması önerisi onaya sunuldu.

BAŞBAKAN “DP-UG ISRAR EDERSE RET OYU VERECEĞİZ” DEDİ

Öneriyle ilgili olarak söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, ivediliği istenen yasa tasarısının, Meclis’e gelmek üzere olan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı ile aynı içeriğe sahip olduğundan birlikte değerlendirilebileceğini belirterek, ivedilik gerekmediğini söyledi. Yorgancıoğlu, DP-UG’nin ısrar etmesi halinde öneriye ret oyu vereceklerini belirtti.

BEROVA

DP-UG Milletvekili Özdemir Berova da öneri lehindeki konuşmasında, kamuoyunda çok konuşulan geçiciler konusunda çok ciddi çalışmalar bulunduğunu ancak konunun son zamanlarda gelişmelerden dolayı bu yasa tasarısını gündeme getirdiklerini kaydetti.

UBP VE TDP’DEN OLUMLU OY

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da oy doğrultusunu belirtmek üzere yaptığı konuşmalarda, DP-UG’nin getireceği öneriye olumlu oy vereceklerini söyledi.

YORGANCIOĞLU: “OLAYI SAPTIRMAYIN”

Yeniden söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, geçici istihdamın engellenmesinin Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nda da öngörüldüğüne işaret ederek, olayın saptırılmamasını istedi. Yasa önerisinde başka şeyler önerildiğini, bunlar arasında bütün geçicilerin statülerinin değiştirilmesinin de bulunduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, farklı bir sözleşmeli statüsü yaratılmaya çalışıldığını kaydetti.

TAÇOY

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy da konuşmasında, kamu reformu yasasında geçici statüde istihdam yapılmamasının öngörüldüğünü ancak reformun gecikmesi halinde toplumu rahatlatma adına sözkonusu reform yasasının ruhuna uygun bir öneri hazırladıklarını söyledi. Taçoy, sözleşmelilerle ilgili iddiaların doğru olmadığını savundu. Amacın geçici memur statüsünü tamamen ortadan kaldırılması olduğunu kaydeden Taçoy, bu önerinin de bu esastan farklı olmadığını belirtti.

Konuşmalar sırasında karşılıklı sert konuşmalar yaşandı.

Konuşmalarına ardından ivedilik tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi.

ÖDENEKLERLE İLGİLİ ÖNERİ

Genel Kurul daha sonra DP-UG Milletvekillerinin sunduğu “Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin ivedilikle ele alınması tezkeresini görüşmeye başladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, konuyla ilgili konuşmasında, daha önceki yasa önerisinde dile getirdiği gerekçelerle ret oyu vereceklerini söyledi. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de konuşmasında, tezkereye olumlu oy vereceklerini belirtti. Genel Kurul daha sonra ivedilik tezkeresini oy çokluğuyla kabul etti.

Her iki oylamada da UBP, DP-UG ve TDP Milletvekilleri olumlu, CTP-BG milletvekilleri ise olumsuz oy kullandı.

DİĞER TEZKERELER

Genel kurul daha sonra Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Tasfiye Edilmiş ve Edilecek Olan Halen Mevcut Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Döner Sermayeli Kuruluşlar ve Devletin Sermayelerine İştirak Etmiş Olduğu Kamu Kuruluşlarının Borçlarının Ödenmesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin genel kurulda ivedilikle ele alınması tezkerelerini oyladı. Genel kurul, birinci tezkereyi oy çokluğuyla, ikinci ve üçüncü tezkereyi oy birliğiyle kabul etti.

Genel kurul daha sonra Kıbrıs Türk Hava Yolları Uçuşlarının Sonlandırılma Sebeplerinin Araştırılması ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne Bağlı DAİ, DAK ve Kreşin İşletmesinin Özel Hukuk Tüzel Kişisine Devrinin Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi’nin görev süresini uzatmayı oyladı ve oy birliğiyle onayladı.

Meclis Genel Kurulu daha sonra Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615