• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 37 °C

Mecliste 11 saatlik maraton... Bütçenin genel görüşmesi tamamlandı

Mecliste 11 saatlik maraton... Bütçenin genel görüşmesi tamamlandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu,  Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin 1 milyon 279 bin TL artışla, 3 milyar 776 milyon 224 bin TL olarak kabul...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu,  Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin 1 milyon 279 bin TL artışla, 3 milyar 776 milyon 224 bin TL olarak kabul ettiği 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesini tamamladı.

Dün sabah 10.20’de başlayan bütçe tasarısı üzerindeki genel görüşme 11 saatlik maratonun ardından 21.30 sıralarında tamamlandı.

Genel görüşmenin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada Bütçe Tasarısı’nın madde madde görüşülmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu bugün, Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi ve Sayıştay Başkanlığı bütçelerini görüşecek

SOYER

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer dün akşam 2014 Mali Yılı Bütçe Tasarısı’nın genel görüşmesinin yapıldığı sırada yaptığı konuşmada,  UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün Maliye Bakanı’nın halkın oylarıyla seçilmediği ve Milletvekili olmadığı yönündeki açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Soyer Maliye Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın seçimlerde en fazla oyu almış iktidar partisinin bakanları olarak güvenoyu aldığını, ayrıca dıştan atamaların anayasal bir hak olduğunu ifade etti.

Soyer,  Bakanlar Kurulu’nda görevli olan iki Bakanın halkoyuyla seçilip işbaşına gelmedikleri gibi farklı bir tarzda gösterilmesini yadırgadığını kaydetti.

2014 bütçesinin belirli bir sürecin sonunda geliştiğini belirten Soyer, 2014 bütçesinin Türkiye ile imzalanan ekonomik programla şekillendiğini söyledi.

Soyer Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün hedefinin bütçe açığını 2015 yılı sonuna kadar 315 milyon TL’de tutmayı amaçladığını, bütçe açıklarını sıfırlamayı değil, mali disiplini öngördüğünü kaydetti.

Soyer, Türkiye yardımları çıkıldığında bütçe açığının oldukça büyüdüğünü belirterek, bunu dikkate alarak sürdürülebilir bütçenin tartışılması gerektiğinin altını çizdi.

Soyer, 2009-2010 yılında alınan ekonomik tedbirlerin getirilerinin kamuya yapılan istihdamlarla kaybedildiğinin Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın raporunda yer aldığını belirterek, 366 kişinin durdurulmasıyla ilgili vicdandan bahsedenlerin kazanımların kaybedilmesiyle ilgili ne düşündüklerini sordu

Soyer,  dönemin hükümetinin Türkiye ile imzalan protokolün sorumluluğunu “Türkiye istiyor” diye Türkiye’ye yüklediğini belirterek, protokole imza atan KKTC hükümetinin  protokolü  sahiplenmediğini ifade etti.

Soyer, ekonominin kayıt altına alınarak iç kaynakların artırılması hedefinin önemli olduğunu ifade ederek, şirketlerin kurumsallaşamamasının vergi  kaybına neden olduğunu belirtti.

Soyer, bütçeyi hazırlayanlara teşekkür ederek hayırlı olması dileğinde bulundu.

SANER

UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner, son 3 yıl içerisinde Avrupa’da  bütçesi fazla veren 3 ülkeden birinin KKTC bütçesi olduğunu ancak bunun vatandaşa yansımadığını ifade etti.

Saner, hükümet programıyla bütçenin uyumlu olmadığını savundu.

Saner,  personel giderleri, sosyal güvenlik, cari transferler ve faiz giderlerinin toplam bütçenin yüzde 80.5’ini oluşturduğunu, memleketin bütün işlerinin halledilmesi için geriye  685 milyon TL kaldığını  belirtti ve hükümete “Bu 685 milyonla neyin tasarrufunu yapacaksınız?” diye sordu.

Saner,  hükümetin altyapı çalışmalarına bütçede ödenek ayırmadığını belirterek, hükümet programında yer alan bütçe disiplininin  anlamının özelleştirme olduğunu kaydetti.

Saner 2014  bütçesiyle hükümetin bir şey yapabileceğine inanmadıklarını bütçeye ret oyu vereceklerini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da,  CTP/BG-DP/UG hükümetinin bütçesinden halkın ümit edeceği bir şey kalmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, hükümetin halkına hizmet edemeyecek olmasının bir vatandaş olarak kendisini üzdüğünü, hükümetin halkına verecek bir şeyi olmadığını savundu.

Çavuşoğlu, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin hükümetten bıkıp usandığını belirterek, sendikaların ve  örgütlerin hükümetin kısa sürede topluma fayda sağlamayacağının farkına vardıklarını ileri sürdü.

Çavuşoğlu, hükümet zamlarını eleştirerek, kendi hükümetleri döneminde bir çok zorlukla karşılaşmalarına rağmen yüksek oranlı zamlara başvurmadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, bütçenin halka fayda sağlamayacağını ileri sürdü.

Çağdaş kelimeleri kullanmayı seven hükümetin söyledikleriyle yaptıklarının örtüşmediğini savunan Çavuşoğlu, bunun bütçede de görüldüğünü iddia etti.

Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu kararlarına ulaşmada muhalefet milletvekilleri olarak adeta “Çin işkencesi” çektiklerini belirtti.

Çavuşoğlu kamu reformundan bahseden CTP/BG’nin hiçbir zamana kamu reformunun gereklerini yerine getirmediğini söyledi.

Çavuşoğlu, UBP Kurultayı’na ilişkin istihdamlardan bahseden CTP/BG’nin kendi kurultay sürecinde siyasi atamalar yaparak söyledikleriyle çeliştiğini ileri sürdü.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan  söz alarak bütçeyle ilgili katkılara teşekkür etti ve fikirlerden yararlanacaklarını söyledi.

Mungan tasarrufa ilişkin sorulara yanıt vererek, tasarruf  kalemlerinin  Maliye’nin Seyir Defteri’nde açıkça görülebileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Mungan, bütçedeki  açık kadar borçlanma yetkisinin bir önceki bütçede de yer aldığını belirterek, bunun doğal olduğunu söyledi.

Mungan,  İskele’ye vergi dairesini daha çok vergi almak amacıyla götürmediklerini, hizmeti vatandaşın ayağına götürmeyi amaçladıklarını kaydetti.

YORANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da  bazı konulara açıklık getirmek amacıyla söz aldı.

Başbakan Yorgancıoğlu hem parti hem  de hükümet olarak Türkiye’den gelecek suyun en verimli şekilde  kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Yorgancıoğlu, ülkedeki ekonomik gelişmelerin Kıbrıs sorununa bağlanmasıyla ilgili olarak, Kıbrıs sorununun çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını aynı zamanda  ülkedeki refah seviyesini artırma adına sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu İskele’nin kurumsallaşması yönündeki adımların kendi hükümetleri döneminde atıldığını, iskele ilçesisin bundan sonra da daha kurumsal olması için çalışmaları yürüteceklerini söyledi.

Bütçenin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından tasarının madde madde görüşülmesi oylanarak oy çokluğuyla kabul edildi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615