• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 18 °C

Meclis toplandı

Meclis toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.Saat 10.20’de, en yaşlı üye sıfatıyla Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Saat 10.20’de, en yaşlı üye sıfatıyla Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu başkanlığında başlayan toplantının gündeminde tek madde olarak bulunan, Dilekçe Komitesi’nin 8 Ekim’deki toplantısında aldığı kararları gösteren cetvel, Komite Başkanı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat tarafından okundu.

Daha sonra Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu söz aldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün Dilekçe Komitesi’nin karar cetvelinin okunmasının ardından söz alan milletvekilleri çeşitli konuları gündeme getirdi; muhalefet milletvekilleri hükümete eleştiriler yaptı.

ÇAVUŞOĞLU “TATİLDEN DÖNMEYENLERİ”  ELEŞTİRDİ

Dilekçe Komitesi’nin 8 Ekim’deki toplantısında aldığı kararları gösteren cetvelin okunmasından sonra söz alan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, tatilin bittiğini ama Meclis’e başkan dahil gelmeyenler bulunduğunu söyledi.

Hem meclisin tatilinin kısaltıldığını hem de gündemde görüşülecek tasarı bulunmadığını kaydeden Çavuşoğlu, tatilden dönmeyenleri eleştirdi.

Yapıcı muhalefet yapmak istediklerini ifade eden Nazım Çavuşoğlu, geçmiş hükümetleri suçlayarak hiçbir şey yapmayan bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu savundu.

Nazım Çavuşoğlu, “silkelenme sağlansın diye” söz aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, Mağusa Serbest Limanı’ndaki PortİSBİ özel bölgesine yaptıkları ziyarete değinerek yalan beyanla bölgeye sokulan maddeler olduğu yönünde bilgi edindiğini kaydetti ve alkollü içkilerle ilgili denetimlerin nasıl yapıldığını sordu.

Anayasa değişikliği çalışmalarının muhalefetin de katılımıyla yapılması gerektiğini; değişikliğin muhalefet olmadan yapılamayacağını kaydeden Çavuşoğlu, “Tufan Erhürman tarafından 100 sayfalık değişiklik hazırlandığını öğrendik. Biz yaparız, siz de onaylarsınız’ yaklaşımı varsa tavsiye etmem çünkü bu bizi başarıya götürmez” diye konuştu.

Nazım Çavuşoğlu, Meclis’in siyaset etiğine uygun çalışması gerektiğini ifade ederek, başka türlüsünün başarıya ulaşmadığının da bilindiğini söyledi.

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmayla Meclis’in 5 dakikada kapanmasını önlediğini de belirtti.

YORGANCIOĞLU: “KİMSENİN GÖZÜNDEN BİRŞEY KAÇIRMA DERDİNDE DEĞİLİZ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, muhalefetin yapıcı önerilerinin dikkate alınacağını vurgulayarak “Bugün Meclis zamanında toplanıyorsa ama meclis başkanı 6 ay önceden ayarladığı için yurt dışındaysa bunun eleştiri konusu yapılmaması lazım” dedi.

Yorgancıoğlu, yasaların belli süreçlerden geçtiğine işaret ederek henüz istenen süratte çalışılamadığını ancak birçok çalışmanın başladığını kaydetti.

Anayasa, Meclis İç Tüzüğü, Siyasi Partiler Yasası değişiklikleri için bir komite kurulduğunu hatırlatan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, kimsenin bir şeyleri gözden kaçırma derdinde olmadığını; her şeyin konuşulacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, Mağusa Serbest Limanı’ndaki gümrük konusunda Çavuşoğlu’nun kendisini de aradığını; halkın sağlığını bozacak bir uygulamaya göz yummayacaklarını; Maliye Bakanı’nın gerekli bilgileri vereceğini kaydetti.

MUNGAN: “SERBEST LİMAN’DA GEREKLİ TESTPİTLER YAPILDI”

Maliye Bakanı Zeren Mungan da söz alarak Mağusa Serbest Liman’daki uyarı üzerine gerekli tespitlerin yapıldığını; içki kutularının belli ölçüde nemlendiğini ancak etiketlerinde bir aykırılık saptanmadığını; sağlık için de bir risk görülmediğini bildirdi.

Mungan, uyarısı için Nazım Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Serbest Liman’la ilgili çevre kirliliği ve düzenlemeler konusunda bazı sıkıntılar bulunduğunu ifade eden Bakan Mungan, katı atıkların Çevre Dairesi’nin takibinde olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

Yeniden söz alan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Meclis Başkanı’nın yurt dışına gitmesine karşı olmadıklarını ancak yarın iki komitenin başkan ve başkan yardımcısı seçilmesi gündemiyle toplanacağını toplantının bugüne alınmasını istediklerini fakat Meclis Başkanı yoktur diye bu isteklerinin kabul görmediğini belirtti.

Çavuşoğlu, 100 kilometre yol kat edip yarın da Meclis’e gelmek zorunda kalmamak için komite toplantılarının bugün yapılmasını istediklerini, bunun tasarruf için de iyi olacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, Serbest Liman’daki PortİSBİ ambarında nemli, siyahlanmış kutular bulunduğunu, içkilerin bozuk olabileceğinden endişe duyduğunu ifade etti ve hükümetin ne yapacağını sordu.

ÇAKICI: “TATİLDEN RAHATSIZIZ”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, geçtiğimiz Pazartesi gününün çalışanlara da tatil verileceğini zannederek Meclis’e bayram tatilinin verilmesine onay verdiklerini ancak bunun yapılmadığını; Pazartesi günü çok rahatsız olduğunu söyledi.

Çakıcı, bu işin içinde olan bazı milletvekillerinin yurt dışı tatilde olduğunu öğrenince daha da rahatsız olduğunu ifade etti.

“İyi niyetimizi suistimal etmeyin, biz iyi niyetle eleştiriler yapıyoruz” diyen Mehmet Çakıcı, çok dikkat ettiği üslubuna aynı karşılığı beklediğini kaydetti.

“ORGAN NAKLİ YASASINDA RAHATSIZ EDİCİ İFADELER VAR”

Mehmet Çakıcı, organ nakliyle ilgili yasa tasarısında kendisini rahatsız eden çok ifadeler bulunduğunu da belirterek, organ nakli eğer “ithalat-ihracat” gibi görünürse yanlış yapılacağını ve dünyada büyük sorun olan “organ mafyası” türeyebileceğine dikkat çekti.

ATUN: “MECLİS’E GİDİP GELİYORUZ AMA BİRŞEY ÜRETMİYORUZ”

UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, çalışan bir Meclis hedefine rağmen Meclis’e gidip geldiklerini ancak hiçbir şey üretmediklerini söyledi.

Hükümetin kurulmasından bu yana 45-50 gün geçtiğini ancak vaatlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini belirten Sunat Atun, acil olduğunu düşündüğü ve AB müktesebatına uyum için hazırlanan bazı yasa tasarılarının da beklediğini kaydetti.

Atun, kendi dönemlerinde, muhalefetin de katkısıyla hazırlanan Ürün Güvenliği ve Tüketicileri Koruma (değişiklik) Yasa Tasarısı’nı örnek vererek bu tasarıların süratle gündeme alınmasını istedi.

UBP döneminde hazırlandı diye bu tasarıların göz ardı edilemeyeceğini ifade eden Sunat Atun, yakında meclisin sadece bütçe çalışmalarına yoğunlaşacağını; bunun da yılbaşına kadar elle tutulur hiçbir yasanın geçemeyeceğini gösterdiğini söyledi

Sunat Atun, halkın sadece bütçeyi değil, daha birçok yasayı beklediğini ancak hükümetin plansız programsız ilerlediğini savundu.

Faiz farkı iadesi işlemlerinin yaklaşık 100 gündür durduğunu, bunun birçok fonu dondurduğunu, reel sektörün üretiminin engellendiğini anlatan Atun, Ekonomi Bakanlığı’nın süratle ülke ekonomisine odaklanmasını istedi.

UBP Gazimağusa Milletvekili Atun, “Ticaret vakit kaybına tahammül gösteremez” diyerek aksi halde pazar payının kaybedileceği uyarısı yaptı.

Hükümetin, koalisyon içindeki dengelerin kurulmasına zaman harcadığını; Ekonomi Bakanlığı’nın bakanlık olmaktan çıkıp sadece izin belgesi yazan bir yere dönüştüğünü; elindeki güçlü enstrümanların diğer bakanlıklara dağıldığını savunan Sunat Atun, kamu odaklı değil, özel sektör odaklı bir ülke hedefinin hükümet programında da yer aldığını, bunun sadece lafta kalmaması; icraatla ülkeye ve iş dünyasına gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Atun, kaynakların ayrıldığı yere kullanılması gerektiğini de belirtti.

ERHÜMAN: “SİZ DE HAZIRLAYIN”

CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, “100 sayfalık Anayasa değişikliği önerisinin ortaya çıkmasının milletvekillerince memnuniyetle karşılanacağını zannetmiştim” diyerek Nazım Çavuşoğlu’nun eleştirilerini yanıtladı.

Adhoc komitede her partiden temsilciler yer aldığına işaret eden Erhürman, CTP/BG adına 100 sayfalık bir rapor ve 80’e yakın maddede değişiklik hazırlanmasının sadece CTP/BG adına ödevin yapıldığını gösterdiğini; diğer partilerin de aynı şekilde önerilerini hazırlamasını istediklerini söyledi.

“Biz ev ödevimizi hazırladık, diğer partiler de yapsın” diyen Erhürman, değişikliklerin komite toplantısı sırasında değil önceden hazırlanacak önerilerle yapılması gerektiğini; milletvekillerinin ön hazırlık yapması gerektiğini; artık Meclis’in ve komitelerin böyle çalışması gerektiğini anlattı.

Erhürman, yıllardır yapılan “yasama-yürütme bir oldu” eleştirilerine işaret ederek Sunat Atun’un hükümetin yeterince yasa yapmadığı eleştirisinin doğru olmadığını belirtti.

“MECLİS SADECE HÜKÜMETTEN OLUŞMAZ”

“Yasaları hükümet değil, Meclis çıkarır. Meclis denen yer, sadece hükümet milletvekillerinden oluşmaz. Eğer yeterli yasa çıkarılmadı diyorsanız kendinizi de eleştiriyorsunuz” diyen Tufan Erhürman, “Kadük olan yasa tasarıları için bugün getirin görüşelim bir günde geçirelim diyemezsiniz. Kadük olanların tekrar yasa tasarısı olarak gelmesi lazım” diye konuştu.

Tufan Erhürman, muhalefetten geldi diye herhangi bir yasa önerisini göz ardı etmeyeceklerini, iktidardan gelecekler kadar ciddiyetle ele alacaklarını vurguladı.

Erhürman, geçen dönem hazırlanan bazı tasarılara baktığını ancak büyük yanlışlar gördüğünü de belirtti.

“Yasama organının gerçek işlevine kavuşması için ben muhalefete de katkıya hazırım” diyen Erhürman, “Önemli olan burada doğru yazılmış, doğru hazırlanmış yasaları geçirmektir. Halkın beklentisi reform nitelikli yasalardır” dedi.

ATUN

Yeniden söz alan Sunat Atun, eleştirileri dinlemeyi bilmek gerektiğini; komitelerde tasarıların görüşülme sırasını iktidarın belirlediğini kaydetti.

Bakanlığı döneminde AB Koordinasyon Merkezi’yle uyumlu çalıştıklarını, bu merkezdeki ekibin de geçen CTP/BG dönemindekilerle aynı olduğunu, değiştirilmediğini ifade eden Atun, bu ekibin hazırladığı yasalara, verdiği emeğe saygılı olunmasını istedi.

Atun, bu ekibin hazırladığı tasarılarda beğenilmeyen yerler varsa değiştirilebileceğini belirtti.

GÜLLE: “HER ÖNERİYE AÇIĞIZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, hücre, doku, organ nakliyle ilgili tasarının daha önceki dönemde gündeme geldiğini, kadük olduğunu, AB uyum çerçevesinde tamamen teknik olarak ele alınmış bir tasarı olduğunu anlattı.

Gülle, tüp bebek uygulamalarının sürdüğü dikkate alınırsa bu yasanın çok da acil olduğunu ifade ederek, kadük olan yasayı hemen gündeme aldıklarını, yarından itibaren Meclis komitesinde görüşüleceğini bildirdi.

Her türlü öneriye açık olduklarını ve herhangi bir önyargıları bulunmadığını vurgulayan Ahmet Gülle, Meclis’in daha sorumlu ve üretken olmasını istediklerini söyledi.

Gülle, Meclis’in daha kapsamlı çalışmalar yaparak performansını artırması gerektiğini belirterek, son iki dönemdeki verimlilikle ilgili rakamlar verdi.

Sağlık Bakanı Gülle, milletvekillerinin yasa önerisi hazırlayıp sunmasının cesaretlendirilmesi gerektiğini de belirterek, bunun önemli bir reform olacağını dile getirdi.

TATAR: “EKONOMİK PROTOKOL NE OLACAK?”

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, hükümet etmenin kolay olmadığını, yasa hazırlamanın zaman istediğini belirterek zamanın akıp gittiğini; Türkiye’yle imzalanan ekonomik işbirliği protokolünün ne olacağının söylenmediğini belirtti.

Tatar, “Meclis gecikebilir, buna anlayış gösterebiliriz ama programda öngörülen yasal düzenlemeler gecikirse nasıl hükümet edeceksiniz?” diye sordu.

Fonların bütçeye alınması için gerekli yasal çalışmanın yapılması gerektiğini vurgulayan Ersin Tatar, aksi halde Maliye Bakanı’nın işinin zor olacağını söyledi. Tatar, “Fonların birilerinin keyfi doğrultusunda harcanması doğru değildir” diye konuştu.

Ersin Tatar, serbest bölgelerde kaçakçılık olaylarına değinerek, gümrüğün dışında olsa da serbest bölgelerin başıboş bırakılmaması, daha iyi denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ercan Havalimanı’ndaki gümrüksüz satış mağazalarına (duty-free) da değinen Tatar, kira olsa da bu mağazaların devlete yüzde 16 KDV ödemesi gerektiğini söyledi.

Ersin Tatar, Ercan ihalesinin iptali söylemlerini de eleştirerek elde hukuki veriler olmadan, sırf siyasi rant uğruna böyle bir şey yapılmaması gerektiğini kaydetti.

SOYER

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Nazım Çavuşoğlu’nun “hükümetin silkelenmesi” sözüne atıfta bulunarak, silkelenme dikkatli yapılmazsa zarar verdiğini belirtti.

Soyer, bugün Meclis’te çok farklı konuların gündeme getirildiğini, bunların ayrıca ele alınıp konuşulması gerektiğini, bir potpuri gibi konuşma yoluyla verim sağlanamayacağını söyledi.

Meclis’in nasıl verimli çalışabileceğine dair görüşlerini ifade eden Ferdi Sabit Soyer, Anayasa değişikliğiyle ilgili tüm partilerin önerilerini hazırlayıp bir an önce ad-hoc komiteye sunmasını istedi.

Fonların bütçeye aktarılması görüşüne yüzde yüz katıldığını ifade eden Soyer, “Bu sadece ekonomik işbirliği protokolünün gereği değil, AB kuralıdır” dedi.

Ferdi Sabit Soyer, kesin hesap cetvellerinin de yıl sonunda Meclis’e sunulması gerektiğini; bugünkü durumda fonlarda Meclis denetimi bulunmadığını; fonların bütçe açıkları için kullanılmasının doğru olmadığını ancak bugünkü şeklinin devamının da uygun olmadığını söyledi.

Soyer, KKTC’de siyasetin bölüşüm üzerine olduğunu söyleyen TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin haklı olduğunu; UBP’nin tam da bunu yaptığını ve siyaseti farklılaştırmak adına bir şey yapmadığını savundu.

UBP’li milletvekillerinin Büyükelçi’nin son raporunu okuyup okumadığını soran Ferdi Sabit Soyer, daha iyiye gidebilmesi, ülkeye dayalı bir programın çıkabilmesi için sorgulanması gerektiğini belirttiği ekonomik programa ilişkin de değerlendirmeler yaptı.

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, AB uzmanlarının da dahil olacağı çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

YORGANCIOĞLU

Yeniden söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Gençlik ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın Bakanlar Kurulu kararıyla yurt dışında bulunduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, Meclis komitelerinin gündemindeki yasa tasarıları hakkında açıklama yaptı ve bazılarının yarınki toplantılarda ele alınacağını bildirdi.

Batık bankaların TMSF’ye devri ve fonlarla ilgili de yasa hazırlıkları bulunduğunu ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, “Ülkenin ihtiyacı neyse yapacağız ama hükümetler söz verip bir sonraki hükümetlere yük bırakmamalı. Yine de iyi niyetli eleştirileriniz için teşekkür ederim” dedi.

MUNGAN: “FONLARI BÜTÇEYE ALACAK YASA TADİLATI HAZIR”

Maliye Bakanı Zeren Mungan, fonların bütçeye alınması için yasal tadilatların hazır olduğunu, yakında Meclis gündemine getirileceğini söyledi.

Yasa gereği faiz farkı fonundan küçük esnaf, imalatçılar, üniversite mezunları ve tarım desteği verildiğini belirten Mungan, tohum ve yemlik konularında da faiz desteği verildiğini bildirdi.

Havaalanından KDV alınması konusunda mahkeme kararını beklediklerini ancak almak zorunda olduklarını düşündüklerini de kaydeden Zeren Mungan, temlik konusunda, devletin 30 milyon TL borçlandığını, bunun KDV ile ödeneceğini planladıklarını ancak başka bir kaynaktan bu rakamın ödendiğini anlattı.

Mungan, Ercan’dan KDV gelirinin 16 milyon Euro olarak tahsil edilmesi gerektiğini belirtti.

Yerinden söz alan Ersin Tatar, “Benim odamda 16 milyonun devlete ödeneceği konusunda söz verildi sonradan mahkemeye gittiler. Hukukçuları da müşavirleri de bu milletin parasını o şekilde değerlendiriyor” deyince oturumu yöneten Zorlu Töre, Tatar’ı uyardı. Ancak Tatar konuşmaya devam edince Töre, toplantıya kısa süreli ara verdi.

Kısa süre sonra yeniden yoklama yapılarak toplantı bu kez en yaşlı üye sıfatıyla Esat Ergün Serdaroğlu başkanlığında toplandı.

Konuşmasına devam eden Maliye Bakanı Zeren Mungan, duty freeledeki fonlarla ilgili de bilgi vererek, kur düzenlemesi yapıldığını söyledi.

Mungan, iç piyasada sigaralarda paket başına 0.73 kuruş kar oranı varken, duty freede 2 lira 20 kuruş kar olduğunu; yani duty freelerin 3 misli kazandığını; bu konuda devlet vergi artışı yapmış gibi yanlış bilgi verdiğini; yapılanın sadece kur düzenlemesi olduğunu anlattı.

Mungan, yerel sermayenin artırılmasının hedefleri olduğunu, hiçbir firmayla sorunları olmadığını ancak devletin de gelirlerini tahsil edip sorumluluklarını yerine getirme sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

SANER: “ULUSLARARASI İHALELELERİ DEĞİŞTİRİRKEN PROSEDÜRE UYULMALI”

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, Anayasa değişikliği konusunda UBP’nin de çalışma yapacağını; ancak ad-hoc komitenin başkan ve başkan yardımcısı seçimine daha bugün imza attıklarını söyledi.

Saner, bilişimle ilgili yasanın geçirilmesi gerektiğini kaydederek, gerekli katkıyı yapacaklarını belirtti.

Yasaların aceleye getirilmesinin bedelinin ağır olduğunu ifade eden Ersan Saner, daha önce Savcılık’tan görüş alınarak oybirliğiyle geçirilen yasalarda bile sıkıntılarla karşılaşıldığını kaydetti.

Saner, Ercan’daki tazminat konusuna değinirken, uluslar arası ihalelerde değişiklik yapılacaksa belli bir prosedüre uyulması gerektiğini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

Yeniden söz alan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın Bakanlar Kurulu kararıyla yurt dışı olduğunu öğrenmek için sormak zorunda olduklarını belirterek konuşmalarının “potpuri” diye nitelenmesini eleştirdi.

Serbest Liman bölgesindeki alkollü içkilerin sağlığa etkileri konusundaki sorusuna yanıt alamadığını belirten Çavuşoğlu, konuşmalarının faydasız olduğunun söylenemeyeceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, hükümetin bir sonraki hafta gündemini bilmesi gerektiğini de kaydetti ve “Boş geçecek bir günü bir hafta önceden göremiyorsanız Allah sizi bizden korusun” dedi.

Nazım Çavuşoğlu, konuşmalarının maksadının birini kırmak olmadığını da vurguladı.

KAŞİF: “SERBEST LİMAN’DAKİ HER OLAYI İNCELİYORUZ”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Serbest Liman’daki her olayı incelediklerini, insanların sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı olmadığını, konu üzerinde titizlikle durduklarını ve sözleşmenin incelendiğini, gerekirse iptal edileceğini söyledi.

Kaşif, vatandaşlardan gelen her bilgiyi ihbar kabul ettiklerini ve üzerine gittiklerini kaydederek, Serbest Bölge’den ülkeye bir miktar votka girdiğini ama başka bir şey girmediğini; yarın yine bölgeye gideceğini bildirdi.

Ahmet Kaşif, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bayram tatiline ailesiyle gittiğini; bugünden itibaren ise İzmir İşadamları Derneği’nin bir toplantısı için Bakanlar Kurulu kararıyla İzmir’de görevli olduğunu belirtti.

Eleştirmeye, konuşmaya herkesin ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kaşif, eleştiriye tahammülleri olduğunu kaydetti.

Geçen pazartesi Meclis tatil olsa da hükümetin çalıştığını ifade eden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, görüşülecek konu yoksa geçmişte de böyle tatiller verildiğini; bundan sonra olmamasını dilediğini söyledi.

Kaşif, AB uyum yasalarına değinirken, ülke insanı için en güzelini yapmak için çalıştıklarını belirtti.

DİNÇYÜREK: “BİRŞEYLERİN KARŞILIĞI OLARAK AYRICALIKLAR VERİLDİ İZLENİMİ VAR”

DP/UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, Mağusa Serbest Liman’daki ilgili firmanın sözleşmesinin iptal edilebileceği noktasına gelindiğini duymaktan memnuniyet duyduğunu belirterek bir Mağusalı olarak yıllardır Serbest Liman’ın yarattığı sorunlarla yaşadıklarını kaydetti.

Ta ilk günden ilgili firmayla yapılan akitin çalışanların haklarını düzenleyen yasalar ve Serbest Liman Yasası’yla çakıştığını belirten Dinçyürek, ilgili firmaya bazı ayrıcalıkların bir şeylerin karşılığı olarak verildiği izlenimi bulunduğunu söyledi.

Dinçyürek, devletin akitlerin arkasında durması, ilgili firmaların devlete karşı sorumluluklarının hesabını sorması gerektiğini vurguladı.

Toplum sağlığını tehdit eden olayların varlığı bilinirken sessiz kalınmasının kendilerine yakışmadığını ifade eden Hakan Dinçyürek, CMC için 2 yıl içine yapılması gerekenlerin hiçbirinin de ilgili firma tarafından yapılmadığını kaydetti.

Dinçyürek, hükümeti ve Meclis’i daha hassas olmaya davet etti.

ÇAKICI

Yeniden söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halk çalışırken Meclis’in tatil olmasına karşı olduklarını yineledi.

Organ nakliyle ilgili yasanın alım-satım öngörmesinin organ mafyası doğuracağı endişesini yineleyen Çakıcı, “Neyin ihracatını yapıyorsunuz?” diye sordu.

“Organ nakli dünyadaki en büyük mafyadır” diyen Çakıcı, “Hangi organı ihraç edeceksiniz” diye sordu.

BAZI KOMİTELERE SEÇİLEN BAŞKAN VE BAŞKAN VEKİLLERİ BİLGİYE GETİRİLDİ

Çakıcı’nın konuşmasının ardından ek sunuşlar yapılarak, bazı komitelere seçilen başkan ve vekilleri milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Buna göre, AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanlığına CTP/BG Milletvekili Armağan Candan ve Başkan Vekilliğine UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner seçildi.

Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporları’nı Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Komite Başkanlığına DP/UG Milletvekili Hasan Taçoy, başkan vekilliğine UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu seçildi.

Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İç Tüzüğü, Siyasal Partiler Yasası, ile Seçim ve Halk Oylaması Yasası Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere oluşturulan geçici ve özel komite Başkanlığına CTP/BG Milletvekili Asım Akansoy, başkan vekilliğine ise UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu seçildi.

2013 Yılında Polis Örgütü’nde Yapılan Terfilerle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanlığına CTP/BG Milletvekili Salih İzbul, Başkan vekilliğine UBP  Milletvekili Erdal Özcenk seçildi.

Ek sunuşların ardından Meclis Genel Kurulu çalışmalarını tamamladı. Genel Kurul’un sonraki toplantısı 24 Ekim Perşembe günü yapılacak.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615