• BIST 96.817
  • Altın 222,264
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • Lefkoşa 5 °C
  • Girne 6 °C
  • Mağusa 3 °C
  • İskele 3 °C
  • Güzelyurt 4 °C
  • Lefke 5 °C

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay

Meclis Başkanlığı için tek isim Teberrüken Uluçay...
Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay

Cumhuriyet Meclisi başkanlık divanının 6 üyeden oluşmasına ve başkanlığın CTP’de olmasına karar verdi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda hükümet programının okunmasının ardından Başkanlık Divan Seçimi’ne geçildi.

Başkanlık için CTP’den Mağusa Milletvekili Teberrüken Uulçay tek aday olarak gösterildi.

Bilindiği gibi koalisyon uzlaşısı olan TDP milletvekili Angolemli’nin meclis başkanı seçilmesi Başsavcılık görüşüne takıldı.

Başsavcılık Meclis İçtüzüğü’nün 10 ve 13. Maddeleri’ne dikkati çekerek Meclis’te grubu bulunmayan TDP’nin milletvekili Hüseyin Angolemli’nin başkan adayı gösterilip seçilemeyeceği yönünde görüş verdi.

Koalisyon ortakları bu nedenle Angolemli’yi bugünkü toplantıda aday gösteremedi.

UZLAŞIYA VARILMIŞTI!

CTP, HP, TDP ve DP’nin oluşturduğu 4’lü koalisyonda bakanlık paylaşımları konusunda varılan uzlaşı Meclis Başkanlığı’nın TDP’de olmasını içeriyordu. Ancak Meclis Başkanlığını da içeren Başkanlık divanı seçimlerine ilişkin Meclis İçtüzüğü, mecliste grubu bulunmayan bir partinin başkanlık için aday göstermesine engel oluşturuyor. Anayasa’nın 83’ncü maddesi Meclis Başkanı’nın milletvekilleri arasından seçildiğine işaret ederken, 81. maddenin (4). fıkrası ise “Cumhuriyet Meclisi çalışmalarını kendi yaptığı İçtüzük kurallarına göre yürütür” ifadesiyle adres olarak içtüzüğü işaret ediyor.

İçtüzüğün ilgili maddeleri

Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü’nün 10 ve 13. Maddeleri, başkanlık seçimine ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

  1. (4) (A) bendinde, “Meclis Başkanı seçimi, aday göstermeye hak kazanan grup veya grupların öngördüğü adaylar arasından yapılır” denmektedir. Meclis Başkan Yardımcılığı için ise, (B) bendinde, “hükümette görev almayan ve grubu bulunan Siyasal Partilerden en fazla Milletvekiline sahip olan aday gösterebilir.” denmektedir.

İç Tüzüğün 13. maddesinin (9). fıkrası ise “Meclis Başkanı veya Meclis Başkan Yardımcısının bağlı olduğu siyasal partinin Cumhuriyet Meclisi’nde grup kurma hakkını yitirmesi durumunda Meclis Başkanlığı veya Meclis Başkan Yardımcılığı görevi son bulur” demektedir.

Başsavcılık yorumu için bugüne ertelendi

Pazartesi günü toplanan Meclis Genel Kurulu’nun Başkanlık divanı gündemi, yaşanan bu sıkıntı nedeniyle bugüne ertelenmişti.

Başsavcılıktan bu konuda talep edilen görüş ise dün öğleden sonra Başbakanlık ve meclise iletildi.

Görüş olumsuz

Başsavcılığın konuya ilişkin görüşü olumsuz oldu. Başsavcılığın, İçtüzüğün ilgili maddelerine rağmen TDP milletvekili Hüseyin Angolemli’nin aday gösterilip seçilemeyeceği şeklinde görüş belirttiği öğrenildi.

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615