• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Maraton ve halk koşusuna yoğun ilgi

Maraton ve halk koşusuna yoğun ilgi
35. Vodafone İstanbul Maratonu ve Halk Koşusu, atletlerin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.Boğaziçi Köprüsü'nden geçiş...

35. Vodafone İstanbul Maratonu ve Halk Koşusu, atletlerin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Boğaziçi Köprüsü'nden geçiş sırasında renkli görüntülere sahne olan halk koşusuna katılanlar hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.

Bu arada, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde verilen startla başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Abraham Kiprotich ilk sırayı elde etti.

Kiprotich'in ardından ikinci ve üçüncü sırada Etiyopyalı atletler yer aldı. Siraj Gena Amda ikinci, Deriba Merga Ejigu ise üçüncü oldu.

Kadınlarda birinci Chesir

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda kadınlarda Kenyalı Rebecca Kangogo Chesir birinci oldu.

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinde verilen startla başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Chesir ilk sırayı ilk sırayı elde etti.

Kadınlar maratonda ikinci ve üçüncü sıraları Türk atletler elde etti. İlk kez maraton koşan Elvan Abeylegesse ikinci, Sultan Haydar ise üçüncü sırada yarışı tamamladı.

"İyi bir derece elde ettim"

Elvan Abeylegesse, yarıştan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, zor bir parkurda yarıştığını belirterek, "Çok mutluyum. Çok çalıştım. İyi bir yarış çıkardım. Çok zor rakiplerim vardı. Hava şartlarına rağmen iyi bir sonuç aldım. İyi bir derece elde ettiğim için mutluyum" diye konuştu.

Çok iyi koşarak hedefini gerçekleştirdiğini anlatan Elvan, "Zor rakiplerime rağmen güzel bir derece aldım. Bu zor parkurda 2 saat 30 dakikanın altında koşmak önemliydi" ifadelerini kullandı.

Bundan sonra en büyük hedefinin 2016'da Brezilya'da düzenlenecek Rio de Jenairo Olimpiyat Oyunları olduğunu vurgulayan Türk sporcu, "2016 hedefim var. Ondan önce çok ciddi maratonlarda yer alacağım. Oralarda yarışarak Rio'ya hazırlanacağım. Bundan sonra 2 saat 20 dakikanın altında koşmam gerekiyor" şeklinde görüşlerini aktardı.

Parkur rekoru kıramadığı için üzgün

Maratonu'nda erkeklerde birinci olan Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich, kazandığı için mutlu, parkur rekoru kıramadığı için üzgün olduğunu söyledi.

Kiprotich, yarışın hemen ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, uzun zamandır İstanbul Maratonu'na hazırlandığını ifade ederek, "Kazandığım için çok mutluyum ama üzgün olduğum bir nokta var; yarış rekorunu kıramadım" dedi.

Gelecek yıl da bu maratona katılmak istediğini kaydeden Kiprotich, "Organizasyon komitesi beni önümüzdeki yıl da bu yarışa davet ederse, hedefim, hem unvanımı korumak hem de parkur rekorunu kırmak" diye konuştu.

Dereceler açıklandı

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan 42 kilometre 195 metrelik koşuda Kiprotich, 2.12.28'lik derecesiyle birinci olurken, Etiyopyalı Siraj Gena Amda 2.13.19'luk derecesiyle ikinci, aynı ülkeden Deriba Merga Ejigu 2.14.43'lük derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

Erkeklerde Türk sporculardan en iyi dereceyi Bekir Karayel, 2.20.27'lik derecesiyle 6. olarak elde etti. Fatih Bilgiç 2.20.47'lik derecesiyle 8., Ercan Muslu da 2.27.45'lik derecesiyle 10. oldu.

Yarışta 30. kilometreden sonra ön tarafta kopmalar yaşandı. Maratonu ilk sırada bitiren Kiprotich, 33. kilometreden sonra arayı açtı ve rahat bir şekilde maratonu kazandı.

Türk sporcular arasında en iyi dereceyi yapan Bekir Karayel ise yarışın son bölümlerinde büyük sıkıntı yaşadı. Karayel, yarışı bitirdikten sonra yere yığıldı. Bir süre yerde yatan Bekir Karayel, gelen sedyeyi kabul etmeyerek ayağa kalktı.

Kadınlarda ilk üçte iki Türk sporcu

Kadınlarda maraton yarışında ilk üç sırada iki Türk sporcu yer aldı.

Kenyalı Rebessa Kangogo Chesir 2.29.05'lik derecesiyle ilk sırada yer alırken, maratonu ilk kez koşan Türk atletlerden Elvan Abeylegesse 2.29.30'luk derecesiyle ikinci, Sultan Haydar da 2.29.40'lık derecesiyle üçüncü oldu.

Türk sporculardan Ümmü Kiraz 2.34.32 ile 6., Nilay Esen 2.43.42'lik derecesiyle 9., Lütfiye Kaya da 3.02.59 ile 10. sırada yarışı tamamladı.

Halk yürüyüşüne yaklaşık 100 bin kişi katıldı

Maraton kapsamında düzenlenen halk yürüyüşü, büyük bir katılımla gerçekleşti.

Anadolu yakasında, Altunizade Köprüsü altında startı verilen etkinliğe yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Katılımcılar, startın ardından Boğaziçi Köprüsü'nü geçip, Barbaros Bulvarı üzerinden Beşiktaş'a inip, sahil yolunu izleyerek Dolmabahçe'deki bitiş noktasına kadar yürüdü.

Sabah erken saatlerden itibaren startın verileceği alanda toplanmaya başlayan vatandaşlar, üç farklı start noktasında yerlerini aldılar. Havanın güneşli olması yürüyüşe katılımı artırdı.

Yürüyüş heyecanı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin'den oluşan heyetin verdiği startla başladı.

Start öncesi katılımcılara yönelik bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş,  güvenlik uyarısında da bulunarak, şunları kaydetti:

"Aynı hedefe kitlenerek geleceğe koşuyoruz. Büyük Türkiye'nin geleceğini birlikte inşaa ediyoruz. Halkın her katmanından 7'den 70'e herkes burada, beraberiz. Bir yürek olduk, Avrupa'ya, geleceğe, diğer kıtaya geçiyoruz. Köprü üzerinde fazla beklemeden, koşmak yerine yürüyerek geçersek bir sıkıntı yaşanmaz diye bize uyarılar yapıldı. Bu güzel günde, tam maraton gününde bu heyecanlarımızı birleştirdiğiniz için, katıldığınız için herkese teşekkür diyorum."

Topbaş, konuşmaların ardından start tabancasını havaya kaldırıp tetiğe bastı ancak tabanca ateşlemedi. Topbaş'ı ikinci kez tetiğe basmasıyla tabanca bu kez ateşledi ve koşunun stardı verilmiş oldu.

Güvenlik tedbirleri ön plana çıktı

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda, köprü güvenliği nedeniyle alınan tedbirler ön plana çıktı.

Katılımcılar için 3 farklı start noktası belirlenirken, ilki 09.30'da verilen startın ardından diğer gruplar için 10'ar dakika arayla yürüyüş başlatıldı.

Köprüye girişte megafonla yapılan anonslarda, köprü üzerinde bekleme yapılmaması ve yürüyerek geçilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu. Ayrıca köprünün geliş ve gidiş güzergahında sağdaki şeritler bariyerlerle kapatıldı.

Alınan bu önlemlere rağmen ilerleyen saatlerde çok sayıda katılımcının bariyerleri geçip boğaza karşı hatıra fotoğrafı çektirdiği gözlendi.

Köprü hafif şekilde sallandı

Kalabalığın yoğun olduğu sırada köprü hafif şekilde sallandı.

Köprüde ortaya çıkabilecek rezonans riskine karşı alınan önlemlere rağmen oluşan sallantılar dikkati çekti.

2010 yılında katılımcıların köprü üzerinde koşması ve çeşitli aktivitelerde bulunması nedeniyle rezonans meydana gelmişti.

Sivil toplum örgütlerinden mesajlar

Organizasyona katılan çeşitli sivil toplum örgütleri yürüyüş boyunca sosyal mesajlar verdi.

Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kurum, kuruluş ve şirketin çeşitli etkinlikler düzenleyerek katıldıkları yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu.

Katılımcılar açtıkları pankart ve dövizlerle, kanser, diyabet, engelliler, dünyada yaşanan olaylar, çocuk hakları, doğa, organ bağışı gibi çeşitli konularda seslerini duyurmaya çalıştı.

Ayrıca, futbol takımlarının taraftarları da formalarıyla yürüyüşe katılıp, zaman zaman tezahürat yaparak köprüyü geçtiler.

Notlar

Köprünün belli noktalarında kahvaltı yapanlar dikkati çekti.

Her yıl olduğu gibi, katılımcılar Boğaziçi Köprüsü üzerinde katıldıkları bu büyük etkinlikte bol bol hatıra fotoğrafı çekti. Çok sayıda fotoğraf meraklısı da çeşitli noktalara kurdukları tripotlarla değişik açılardan boğazı görüntüledi.

Halk yürüyüşü sırasında seyyar satıcılar köprü üzerinde simit ve su sattı.

Katılımcıların çoğunluğu yürüyüş sırasında ellerinde Türk bayrakları taşıdılar. Yürüyüş sırasında köprüye giren bandonun çaldığı marşlar, katılımcılara coşkulu anlar yaşattı.

7-23 Şubat 2014'te Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları'nı protesto eden bir grup da yürüyüşe katıldı. Ellerinde şemsiyeler ve üzerinde sloganlarının yer aldığı mavi yelekler giyen grup, köprü üzerinde, Soçi'deki Kış Olimpiyat Oyunları'na neden karşı olduklarını anlattıkları bildiri dağıttılar.

Gençler, halk yürüyüşüne farklı bir heyecan kattı. Çok sayıda genç köprüyü yürümek yerine tekerleki patenleriyle geçtiler. Rap müzik severlerden oluşan bir grup genç de açtıkları dövizle seslerini duyurmaya çalıştılar.

Köprü girişinde kurulan seyyar tuvaletler katılımcılara hizmet verdi. Çok sayıda ambulans da yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amacıyla hazır tutuldu.

Katılımcıların tamamı bitiş noktasına kadar gitmedi. Çok sayıda katılımcı Boğaziçi Köprüsü'nü geçtikten sonra  halk yürüyüşü için belirlenen güzergahtan ayrıldılar.

"Dünyanın en büyük 7 maratonundan biri yapacağız"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, maratona bu yıl da adlarını vermenin gururu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Öğüt, şunları kaydetti:

"Sahip olduğumuz global iletişim ağımızı ve teknolojimizi Vodafone İstanbul Maratonu için seferber etmeyi sürdürüyoruz. Kayıtlı sporcu sayısında bu yıl rekor düzeyi yakaladık. 20 bine yakın sporcuya ulaşmayı başardık. Vodafone İstanbul Maratonu'nu daha da büyütmeyi ve dünyanın en büyük 7 maratonundan biri yapmayı hedefliyoruz. İstanbul'un bir maraton başkenti haline gelmesinin, her yıl on binlerce sporcu ve turisti çekerek, şehrin ve ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sunacağına inanıyoruz. Vodafone İstanbul Maratonu, İstanbul markasının global arenada yükselmesine de katkıda bulunacak bir etkinlik olarak bizim için büyük değer taşıyor."

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615