• BIST 1.448
  • Altın 490,616
  • Dolar 8,2847
  • Euro 10,0798
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

Maraş önerisini Eroğlu'na iletti!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Maraş’la...
Maraş önerisini Eroğlu'na iletti!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Maraş’la ilgili önerisini Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na aktardığını; yarın da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ileteceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmede Downer’e BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile diğer BM yetkilileri eşlik etti.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör ile müzakere heyeti de hazır bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Downer görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs müzakere sürecini yakalama açısından güzel bir toplantı yaptıklarını belirterek, öncelikli hedeflerinin ekim ayında başlamasını öngördükleri müzakerelerin planlamasını yapmak ve liderlerin ilerlemesini sağlamak olduğunu söyledi.

Özel temsilcilerin yarın öğle saatlerinde bir araya geleceğini ve müzakerelerin nasıl ilerleyeceği konusunu görüşeceğini bildiren Downer,  bu görüşmelerin liderler görüşmesine kadar 2-3 kez devam edeceğini kaydetti.

Ekim ayında başlaması beklenen müzakereler için hazırlık ve çalışmaların devam ettiğini ifade eden Downer, bir soru üzerine, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’le görüşmesinde Maraş konusunun gündeme geldiğinin doğru olduğunu, bunu da bugün Eroğlu’na aktardığını açıkladı. Downer, görüşmede sadece Maraş’ın değil daha birçok konunun görüşüldüğünü de belirtti.

Anastasiades’in Maraş konusundaki önerisini, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yarın yapacağı görüşmede Türk hükümetine de ileteceğini açıklayan Downer, BM olarak Maraş gibi konuları müzakerelerden ayrı gördüklerini, kendi görevlerinin kapsamlı çözümü teşvik etmek ve bunun oluşmasına yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

Rum tarafının Maraş gibi konuları güven artırıcı olarak gördüğünü ve bu konuda bir ilerleme sağlanırsa bunun müzakere sürecini de hızlandıracağına inandığını ifade eden Downer, kendileri için önemli olanın müzakerelerin verimli yürümesi olduğunu kaydetti ve tüm çalışmalarını bu yönde yaptıklarını söyledi.

Downer, müzakerelerin başlayacağı tarihle ilgili henüz bir bilgi veremeyeceğini de belirtti.

Kıbrıs’ta liderlerle ve özel temsilcilerle görüşen Downer, yarın da Ankara’da temaslarda bulunacak.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76