• BIST 1.408
  • Altın 461,466
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

Mamalı: "Sistemi değiştirmenin tek yolu!"

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Adayı Barış Mamalı, sistemi değiştirmek isteyen vatandaşlara karma oy kullanması çağrısında bulundu.Seçim ve Halkoylaması...
Mamalı: "Sistemi değiştirmenin tek yolu!"

Untitled-1

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Adayı Barış Mamalı, sistemi değiştirmek isteyen vatandaşlara karma oy kullanması çağrısında bulundu.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın seçmenlere tanıdığı oy kullanma şekillerinden biri de Karma Oy’dur. Vatandaş hiçbir partiye mühür vurmadan sadece vekil olmasını istediği kişileri işaretleyerek Karma Oy hakkını kullanabilmektedir. Örneğin Lefkoşa’da en az 8 ve en fazla da 16 kişiyi bu şekilde seçip işaretleyerek insanlarımız Karma Oy kullanabilirler. Bağımsız Adaylar da sadece Karma Oy içerisinde tercih edilerek oy alabilmektedirler.

 

Yaratılan bu çarpık sistemin temelini oluşturan Anayasa, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasal Partiler Yasası 30-40 yıldır başa geçen iktidarlar tarafından ellenmeden muhafaza edilmektedir. İktidar yaptığımız hiçbir parti bu düzeni değiştirmek istememiştir. Bu noktada kurulan yozlaşmış rejimin 1. derecede sorumlusu iradesiz, korkak ve mutlu azınlığı halka tercih eden siyasi partiler olduğu da açıkça ortaya çıkmaktadır.

 

Ancak sandıkların boykot edilmesinin bir yerde mevcut statükoya seçimlerde suni bir güç sağladığını görmekteyiz. Yani seçimleri boykot oranı arttıkça statükocu partilerin ve özellikle de güçlü görünen siyasi partilerin olduğundan daha güçlü bir konuma gelmeleri sağlanmaktadır.

 

Kısacası sandığa giden insan sayısı düştüğü oranda, iktidar olacak partiye fazladan bir siyasi güç verilmektedir.

 

O yüzden seçim sandıklarını değil kirlenmiş, yozlaşmış bu çarpık düzenin yaratıcısı ve koruyucusu olan mevcut siyasi partileri sandıklara gidip protesto etmeli, onları sandıklarda mühürleri kırarak yani karma oy kullanarak boykot edip cezalandırmamız gerekmektedir. Bu açıdan katılım oranını ve kırılan mühür sayısını artırarak statükonun savunucularını sandıkta hezimete uğratmalıyız.

 

Kullanılacak karma oyların ciddi bir artış sağlaması halinde dibe vurmuş siyaset kurumunun ve çarpık düzenin olumlu yönde değişmesi için büyük bir fırsat yakalanmış olacaktır.

 

Parti içi liste oyunlarını kırmanın ve meclise nitelikli yeni yüzleri gönderebilmenin yolu Karma Oy’dan geçmektedir. Dışarıdan verilecek destek ile siyasi partilerdeki egemen kliklerin liste oyunlarından değerli adayların bertaraf edilmesinin önüne geçilebilecektir. Meclise gönderilecek yeni, donanımlı ve değişim yönünde cesur insan sayısı arttıkça mevcut çarpık yapı sarsılmaya başlayacaktır.

 

Karma Oylar da patlama olması halinde ise siyaset kurumu resmi olarak iflas bayrağını çekecek ve ardından halkın güvenini ve mühürünü tekrar kazanabilmek için zorunlu olarak ilgili yasalar başta olmak üzere ciddi bir reforma gitmek durumunda kalacaktır. Keza bunun dışında artık yapabilecek hiçbir şeyi de kalmayacaktır. Bu da neticede biz halka olumlu şekilde yansıyacaktır.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76