• BIST 1.408
  • Altın 461,608
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

Mamalı: Askeri idare rejimlerinden farksız!

Lefkoşa bağımsız milletvekili adayı Barış Mamalı, seçim sürecinde partilerin demokrasi ve sivilleşme söylemlerine değinerek, devlet törenlerinde uygulanan...
Mamalı: Askeri idare rejimlerinden farksız!

Untitled-6

Lefkoşa bağımsız milletvekili adayı Barış Mamalı, seçim sürecinde partilerin demokrasi ve sivilleşme söylemlerine değinerek, devlet törenlerinde uygulanan protokol sırasında anti-demokratik yapının devam ettiğini ileri sürdü. 

Yaşadığımız bu seçim sürecinde partiler demokrasi ve sivilleşme kelimesini kullanarak vatandaştan oy kapmaya çalışmaktadır. Peki seçime katılan siyasi partiler demokrasi konusunda ne kadar samimidirler? Sivilleşme konusundaki tavırları gerçekçi midir?

 

Devlet törenlerinde uygulanan protokol sırası zaman zaman Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. Son yürürlüğe giren protokol dizilişinde yine yıllardır var olan anti-demokratik ve militarist egemen yapının devam ettiği apaçık görülmektedir.

Mevcut protokol dizilişine bakıldığında militarist bir hegemonyanın devlet üzerinde egemen kılındığı şeklinde bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu görüntü askeri idare rejimlerindeki protokol düzenini hatırlatmaktadır.

Protokol sırasına bakıldığında açık olarak atanmış askeri komutanların  - ki çoğu yabancı devlet askerleridir - seçilmiş sivil yöneticilerimizin önünde yer aldıkları görülmektedir. Demokrasiye, bağımsızlığa ve hukukun üstünlüğüne inanan her bireyin ve özellikle de siyasilerin bu protokol görüntüsüne şiddetle karşı durmaları gerekmektedir. Apoletlilerin seçilmişlerin önünde devlette temsiliyet önceliğine sahip olmaları demokrasi adına şiddetle reddedilmelidir.

Demokrasiye dayalı düzenlerde, demokratik seçimle işbaşına gelen kişi veya makamlar her zaman atanmış makamlardan üstün tutulmakta ve protokolde de bu üstünlük kendini göstermektedir. Çünkü halk iradesi her zaman en üstün demokratik değerdir ve Demokratik Devletler her zaman seçilmişler tarafından yönetilir.

Demokratik hukuk devletinin üç ana kuvveti,  Yasama, Yürütme ve Yargı’dan oluşmaktadır. Devletin temsil yeri olan protokol içerisinde ise Yargı’yı temsil eden Yüksek Mahkeme Başkanı’nın generallerin ve elçinin arkasında yer alması demokrasi adına büyük bir ayıptır ve kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu tam anlamıyla Yargı erkinin küçümsenmesi ve hiçe sayılmasıyla eşdeğerdir. Yüksek Mahkeme Başkanı’nın layık olduğu yer, yasama ve yürütme organları ile birlikte protokolün en ön sırasıdır.

KKTC Devlet protokolündeki sıralamada siyasi parti başkanlarının, ana muhalefet parti başkanının, bakanların, belediye başkanlarının, Başsavcı, Sayıştay Başkanı gibi anayasal kurumları temsil eden kişilerin ve diğer seçilmişlerin atanmış askerlerin arkasında neredeyse sıranın  kuyruk kısmında yer alması mantıken izah edilemez.  Bu protokol dizilişini değiştirmek şimdiki Bakanlar Kurulu’nun yetkisindedir.

Halka demokrasi dersi veren siyasi partilere ve başkanlarına açık çağrımdır; Eğer gerçekten demokratik değerlere ve halk egemenliğine önem veriyorsanız yapılacak ilk törende protokoldeki  yerinizi almayarak bunu halka ıspat edersiniz. Ya da bu halk ile demokrasi oyunu oynamaktan vazgeçmelisiniz.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76