• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

MAKAMER faaliyetlerine Pazartesi başlıyor

MAKAMER faaliyetlerine Pazartesi başlıyor
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde yaklaşık 1 ay önce kurulan Mağusa Kadın Merkezi (MAKAMER) faaliyetlerine pazartesi gününden itibaren başlıyor.MAYAMER,...

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde yaklaşık 1 ay önce kurulan Mağusa Kadın Merkezi (MAKAMER) faaliyetlerine pazartesi gününden itibaren başlıyor.

MAYAMER, kadınların toplumdaki statüsünü yükseltmek, ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim ve bilinçlendirme programı düzenlemek, kurs ve atölye programlarıyla meslek kazandırarak ev ekonomilerine katkı sağlamaları amacıyla kurulduğu belirtildi.

Merkez’de 1 ay sürecek kurslarda, cam-ahşap boyama teknikleri, koza-telkırma  eğitimi, kurdele-yemeni, Süryani işi, sele-sepet, kabak, seramik yapımı, ahşap oymacılık, sandalye yapımı Lefkara-Lapta işi, takı ve güneş danteli  eğitimleri verilecek.

Kurslar sürekli olacak. 1 aylık kursu bitiren kursiyer bu sürenin sonunda başka bir konuyla ilgili kurs alabilecek.

Kurslara katılımı sürekli kılmak amacıyla kurs ücreti olarak 20 TL alınacak. Kursiyerler üretecekleri el işlerini Bandabuliya’da açılacak satış yerlerinde pazarlayarak ev ekonomilerine de katkı sağlaması olunacak.

Satışlardan elde dilen gelirlerin tümü kursiyerlere kalacak. MAKAMER’in giderleri ise Gazimağusa Belediyesi tarafından finanse edilecek.

Bugün Bandabuliye’da kursiyerlere yönelik oryantasyon (uyum) programı düzenleyerek, kurs ve atölye programları tanıtıldı.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı  Oktay Kayalp,  oryantasyon programında yaptığı konuşmada, iki yıllık hazırlığının  sonunda  kurulan MAKAMER’in ilk etkinliğinin pazartesi günü başlayacağını ifade etti.

Kayalp, amacın, kadınlara ihtiyaç duydukları alanlarda destek vermek, yönetsel kademelerde  üst düzeye çıkmalarına olanak sağlamak,  beceri kazandırarak ev ekonomilerine katkı yapmalarına  yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Projenin gelişimi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarını söyleyen Kayalp, kolektif çalışma ve kursiyerlerin desteği ve yönlendirmesiyle projenin daha da geniş alanlara yayılacağını söyledi.

Kayalp, Kadın Merkezi’nin KKTC yerel yönetim tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayarak, Gazimağusa Belediyesi olarak birçok ilke imza attıklarını hatırlattı.

ÖZDOĞAN

MAKAMER Başkanı Sıdıka Özdoğan ise konuşmasında amacın, kadınların sorunlarını tespit ederek bu doğrultuda etkinlikler düzenlemek, kadının statüsünü en üst düzeye taşımak olduğunu belirtti.

Özdoğan, kursların yanı sıra eğitim programları da düzenleyeceklerini kaydederek, bütün etkinliklerde toplumsal cinsiyet eşitliğini baz alacaklarını ifade etti.

Sıdıka Özdoğan, katkıları nedeniyle Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615