• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Lefkoşa 22 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 22 °C

Mahkeme kararıyla sabıka kayıtları silinecek

Mahkeme kararıyla sabıka kayıtları silinecek
Genel gerekçesine göre öneri, KKTC yurttaşları veya ülkede çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izniyle ikamet eden kişileri kapsıyor

Bağımsız Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz’ün sunduğu “Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Önerisi”, yurttaşların veya ülkede izinli ikamet edenlerin sabıka kayıtlarının belli koşullarda mahkeme kararıyla silinebilmesi için düzenlemeler öngörüyor.

Genel gerekçesine göre öneri, KKTC yurttaşları veya ülkede çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izniyle ikamet eden kişileri kapsıyor.

Öneri, sabıka kaydının silinebilmesi için aranan şartlara uygun sabıka kaydındaki sabıkaların gelecekteki hayatlarına engel teşkil etmemesi için gerek para gerekse hapislik cezalarının, belli koşullarda mahkeme tarafından silinmesine karar verilebilmesiyle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Resmi Gazete’de bilgiye sunulan ve yasal sürecin ardından Meclis gündemine gelmesi beklenen Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Önerisi, sabıka kaydının silinmesini talep edenin, mahkemeye başvurabilmesi için taşıması gereken şartları sıralıyor.

Buna göre, KKTC yurttaşı olan veya çalışma, iş kurma veya daimi ikamet izniyle ülkede ikamet edenler, yargılandığı mahkemeye ve çarptırıldığı cezaya bakılmaksızın sabıka kaydında mevcut suç veya suçlar arasında suçun işlendiği tarihte yargılanma yetkisi açısından ağır ceza mahkemesi kapsamında suçu olmaması; yasa maksatları bakımından yüz kızartıcı suçu olmaması; ağır ceza mahkemesi kapsamı dışındaki suçlarda ise 6 aydan fazla hapis cezasıyla cezalandırılmaması halinde bu haktan yararlanabilecek.

Yasa önerisine göre, hapislik cezasıyla cezalandırılmayan kişinin sabıka kaydının silinebilmesi için sabıka kaydındaki en son mahkumiyet tarihinden itibaren 3 yıllık sürenin geçmesi ve önceden sabıkasının silinmemiş olması gerekiyor.

6 ayı geçmeyen hapis cezasıyla cezalandırılanların sabıka kaydının silinebilmesi için ise son mahkumiyet tarihinden itibaren 5 yıllık sürenin geçmiş olması koşulu bulunuyor.

Sabıka kaydının silinmesini talep eden kişinin, ikamet ettiği bölgedeki kaza mahkemesine başvuruda bulunması gerekecek.

Kişinin sabıka kaydının silinmesine karar verilirse, istida konusu sabıka ilgili kişiye verilecek sabıka kaydı belgesinde gösterilmeyecek ancak bu kayıt Polis Genel Müdürlüğü’nün ilgili bölümünün arşivlerinde yer almaya devam edecek ve adli işlemlerde kullanılacak.

Menteş Gündüz’ün sunduğu öneri yasalaşırsa yürürlükteki “Sabıka Kaydının Silinmesi Yasası” yürürlükten kalkacak.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615