• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 29 °C

Lübnan'da kaçırılan THY pilotları birkaç saat içinde serbest

Lübnan'da kaçırılan THY pilotları birkaç saat içinde serbest
Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılmasında artık iyice sona yaklaşıldığının sinyalleri geliyor....

Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılmasında artık iyice sona yaklaşıldığının sinyalleri geliyor. Anadolu Ajansı Akpınar ile Ağca'nın birkaç saat içinde serbest bırakılacağını bildirdi. Pilotlar için hazırlık yapıldı, yeni kıyafetler tedarik edildi. Doğan Haber Ajansı da Akpınar ve Ağca'yı Türkiye'ye getirecek THY uçağının İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bekletildiğini aktardı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 71 gün önce kaçırılan Türk Hava Yolları pilotlarının bugün birkaç saat içinde serbest bırakılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Sabah saatlerinde Lübnan basınında yer alan haberlerde, pilotların karşılığında rehit tutulduğu dokuz Lübnanlı hacının Suriyeli muhaliflerce Türk makamlarına teslim edildiği bilgisi yer aldı.

Es Safir gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil Es Safir gazetesine, "Türk yetkililerin hacıları bize teslim etmesini bekliyoruz. Süreç cumartesi günü Ankara'da görüşülecek" derken, Daily Star gazetesi de rehine olayıyla ilgili mekik diplomasisi yürüten Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim’in hacılar hakkında “Türklerin güvenli ellerinde olduğuna” dair bir açıklama yaptığını yazdı. İbrahim’in dün Şam’dan yeniden Türkiye’ye döndüğü de öğrenildi.

Lübnan gazetesinin bu haberini Ankara’daki ilgili kaynaklar yalanlamadı. Hürriyet Ankara muhabiri Uğur Ergan'a konuşan Türk yetkililer “Bizim için önemli olan pilotlarımızın serbest bırakılmasıdır. Bir zaman vermeyi doğru bulmayız ama her an için bir gelişme olabilir” demekle yetindiler.

Bu gelişmeler pilotlarımızın serbest kalacağıyla ilgili ümitleri bir kez daha yeşertti.

BİRKAÇ SAAT İÇİNDE...

Daily Star'a konuşan adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı Lübnanlı hacıların ailelerinin sevdiklerinin dönüşünü heyecanla beklediğini, Türk pilotların da birkaç saat içinde serbest bırakılmasının beklendiğini söyledi. Kaynak, arabulucuların pilotların serbest bırakılma sürecinin müzakereleri için Lübnan'a ulaştığını da ifade etti.

Tam bu saatlerde Anadolu Ajansı da Akpınar ile Ağca'nın birkaç saat içinde serbest bırakılacağını bildirdi.

"BAŞBAKANIMIZ ARADI..."

İlerleyen dakilalarda kaçırılan pilotlardan Murat Akpınar'ın ailesi de Hürriyet'ten Banu Şen'e konuştu.

Akpınar'ın eşi Dilek Akpınar, olumlu gelişmelerden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini aramasıyla haberdar olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Şu anda haber bekliyoruz. Başbakanımız aradı ‘Çok yakın. Sona yaklaştık’ dedi. Ancak herhangi bir süre vermedi. Bugün veya yarın demedi. Her şeyin hallolduğu konusunda bilgiler var. İntikalleri nasıl sağlanacak bilemiyoruz. Ancak Türk Hava Yolları da kaptanları almak için tedbir aldı. Evime döndüm ve evimde bekliyorum. Elbette sona gelindiği için bir ferahlama var ancak şu ana kadar bir ses yok. Bu yüzden de bir yandan telaş bir yandan sevinç bir yandan da heyecanla bekliyoruz. Bir taraftan akrabalar, dostlarımız gelmek istiyor bir taraftan kıyafet mi hazırlasam diye birçok şeyi bir arada düşünüyorum… Şu anda sadece bekliyoruz.”

Akpınar’ın İzmir’de yaşayan ailesi ise akşam saatlerinde İstanbul’a gitmek için hazırlık yapıyor. Ağabey İrfan Medet Akpınar, kulakları telefonda büyükelçilikten gelecek telefonu bekleyişlerini sürdürdüklerini kaydederek, “Bu akşam saatlerinde uçakla annem, babam ve yengemizin annesi ile İstanbul’a gitmek için hazırlık yapıyoruz” dedi.

PİLOTLARI GETİRECEK UÇAK PİSTTE BEKLİYOR

Pilotların Türkiye'ye dönüşü için de tüm hazırlıklar tamam.

Ağca ve Akpınar için yeni kıyafetlerin tedarik edildi.

Doğan Haber Ajansı muhabiri İbrahim Yıldız da Akpınar ve Ağca'yı Türkiye'ye getirmek amacıyla THY'ye ait bir uçağın, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hazır beklediğini aktardı.

Yetkililerinden alınan bilgiye göre Lübnan’nın Beyrut Havalimanı’na uçacak olan THY uçağı ve personelinin talimat bekliyor.

Kaynak: Hurriyet

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615