• BIST 1.441
  • Altın 499,199
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda tören

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bugün ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlendi.Atatürk Anıtı’ndaki törene, Cumhurbaşkanı Derviş...
Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda tören

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bugün ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlendi.

Atatürk Anıtı’ndaki törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanlığı’nı temsilen geçici başkan Ergün Serdaroğlu, Başbakan Sibel Siber, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Tayyar Süngü, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz ve Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan katıldı.

Tören, anıta çelenk sunulmasıyla başladı, saygı marşı ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erdi.

ANIT ÖZEL DEFTERİ

Törende, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Anıt Özet Defteri’ne şunları yazdı.

EROĞLU: “ULAŞTIĞIMIZ MEDENİYET SEVİYESİNİ SANA BORÇLUYUZ”

“Yüce Atatürk; tüm dünyada özgürlük ve bağımsızlık uğruna savaşan mazlum milletlerin örnek aldığı, yabancı egemenliğine karşı çıkışın sembolü olan Türk İstiklal Savaşı’nın en önemli dönüm noktası Büyük Zafer’in üzerinden 91 yıl geçti. Eşsiz askeri dehanın en parlak eseri olan bu mutlu günün yıldönümünde huzurunda bulunmaktan dolayı son derece mutluyuz.

30 Ağustos, sadece bir meydan muharebesinin kazanıldığı gün değil, Türk ulusunun hür ve bağımsız yaşamak uğruna, kadınıyla, genç ve yaşlısıyla verdiği topyekun mücadelenin kesin zaferle sonuçlandığını müjdeleyen gündür. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için attığın adımlar, askeri zaferin anlamını artırmış ve bu eşsiz zaferi ekonomik zaferle taçlandırmıştır.

Anadolu halkı ile beraber devrimlerini adım adım takip edip uygulayan Kıbrıs Türk halkı, bugün ulaştığı medeniyet seviyesini sana borçlu olduğunun bilinciyle, izinde yürümektedir. Yaktığın meşalenin ateşi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Biz de bu yolda yürümeye devam ediyoruz, edeceğiz.

Bugünlere ulaşmamızı sağlayan siz ulu önderi ve şahadet mertebesinde erişmiş tüm silah arkadaşlarınızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun. ”

AKÇA: “TARİHİ BİR KADER GÜNÜ”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı.

“Aziz Atam. Başkomutanlığında gerçekleşen ve yüce Türk ulusunun bağımsızlığını simgeleyen zaferin 91’inci yıldönümünü idrak etmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Ulusumuzun bağımsızlık mücadelesinde tarihi bir kader günü olan 30 Ağustos’ta, Türk ordusu, eşsiz komutanlığında tarihimizi şan ve gururla dolduran bir zafer kazanmıştır.

Önderliğinin yorulmaz takipçisi olan yüce Türk ulusu kendisine armağan ettiğin Cumhuriyetimizin ilkeleri doğrultusunda milli varlığını yükseltmek amacıyla ve senin ışığından aldığı güç, hız ve kararlılıkla ilerlemektedir.

Bu vesileyle, aziz hatıran önünde, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle KKTC’de güç ve gönül birliği içinde manevi huzurunda saygıyla eğiliyor ve 30 Ağustos zaferini gerçekleştiren kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

SAVAŞ: “İNSANLIK TARİHİNDE EŞSİZ YERİNİ ALDI”

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş ise duygularını Anıt Özel Defteri’ne şöyle aktardı:

“Ebedi ve eşsiz Başkomutan Büyük Önder Atatürk, vatan topraklarımızı istilaya ve bağımsızlığımızı yok etmeye çalışan düşmana karşı kazandığınız eşsiz zaferin 91’inci yıldönümüne ulaştığımız bugün, bu zaferin haklı gururuyla, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, huzurunuzdayız.

Kazandığınız büyük zafer, sadece büyük bir askeri başarı olarak değil, aynı zamanda hür ve insanca yaşama mücadelesinin de evrensel bir örneği olarak insanlık tarihinde eşsiz yerini almıştır.

Medeni dünyada özgürce yaşamaktan başka amacı olmayan milletiyle aynı ülküyü paylaşan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri Anavatan’da olduğu gibi Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de aziz Türk milletinin yüce ideallerinin korunmasında ve vatan savunmasında milletinin en büyük dayanak noktası olmaya devam edecektir.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Personeli ve Mücahit Kıbrıs Türk halkının 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gününü büyük bir övünç, kıvanç ve gururla kutluyorum.

Bu tarihi gün vesilesi ile aziz hatıran önünde saygı ile eğilirken, vatan ve millet uğruna canlarını feda ederek şahadet mertebesine ulaşmış aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76