• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

"Kuzey Kıbrıs'ın bakir konumunu koruyun!"

"Kuzey Kıbrıs'ın bakir konumunu koruyun!"
Kuzey Kıbrıs sürdürülebilir turizmi başarmak ve devam ettirmek için kaliteli turist profiline önem vermek zorundadır.Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği...

Kuzey Kıbrıs sürdürülebilir turizmi başarmak ve devam ettirmek için kaliteli turist profiline önem vermek zorundadır.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği üyesi ve aynı zamanda NES Travel seyahat Acentesi'nin sahibi olan Vedat Öndaş turizm sektöründe dikkat edilecek konular hakkında açıklamalarda bulundu. Kuzey Kıbrıs'a da İskandinav ülkelerinden turist grupları getirerek ülkemize de katma değer sağlayan Vedat Öndaş Kuzey Kıbrıs bakir bir destinasyondur ona sahip çıkın dedi.

Haluk Doğandor

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME ÖNEM VERİN

Kuzey Kıbrıs artık sürdürüleblir bir turizm destinasyonu olabilir. Bende buraya grup getiren bir seyahat acentesi olarak amacımızın turuist sayısından çok daha kaliteli ve para harcıyan turist profiline önem vermemiz gerektiğine işaret etmek istiyorum. Gelir düzeyi yüksek ve para harcayabilen insanları bu adaya çekmemiz gerekir diyorum. Yani çok turist sayısını hedef alarak planlar yapmak yerine niteliğe önem vermek suretiyle çalışma yapmanın gerektiğine inanıyorum. Ben Kıbrıs'ı seven bir insan olarak şunu söylemek istiyorum, bütün turizm politikalarının sürdürülebilir turizmden yana ortaya koyulmasına inanıyorum. Eğer turizmi sürdürülemiyecek bir duruma getirirseniz, kıyılarınız betonlaşır, sahilleriniz doğallığını kaybeder.

Kıbrıs'ta farklılığı artırarak deniz kum güneş turizmini yapan diğer ülkeler gibi turizmde çeşitliliğe önem vermek suretiyle cazibe yaratılmalıdır. Burada birim fiyat üzerinde durarak size en yüksek parayı kazandırabilecek turist profiline ağırlık verilmelidir. Yoksa uçaklarımızı dolduralım binlerce insanı buraya taşıyalım, getirelim ama elde ettiğimiz kazanca bakalım.

SAYIYA DEĞİL NİTELİĞE ÖNEM VERİN

Kıbrıs'ın şu anda diğer ülkelerden farkı ve en üstün yönü bakir bir destinasyon merkezi oluşudur. Aslında siz "turizmde nereye gidiyoruz?" sorusunu sorarsanız, cevabını da sürdürülebilir bir turizmde bulabilirsiniz. Sürdürülebilir turizmde de sahip olduğunuz bu bakir zenginliği koruyarak sağlayabilirsiniz. Bunun yanında da para harcıyabilen turist profiline yönelerek bu çeşitliliği artırarak sağlayabilirsiniz. Bizim de İskandinav ülkelerine yönelmemizin tek sebebi de buydu zaten. Türkiye'ye getirdiğimiz İskandinav turistler iki katı kadar gelen turistler kadar para bırakıyorlar. Para harcıyorlar böylece daha az turist ama kaliteli turist daha çok para bırakıyor.Yani kısaca sayıdan çok niteliğe öenm vererek bu yönde çalışma yapmalıyız.

TURİZM DİNAMİZM İSTER

Türkiye de artık ciddi ciddi sağlık turizmi aşama sağlamaktadır. Kuzey Kıbrıs'ta oldukça aşama kaydeden öğrenci turizmi yanında artık sağlık turizmi de önem kaanmalıdır. Kuzey Kıbrıs'ta sağlık turizmi için çalışma yapan bir üniversite ve hastanenin de olması büyük bir kazançtır. Turizm de artık çeşitliliğe önem vererek turizme dinamizm kazandırmak gerekir. Eğer siz turizmi dinamik tutarsanız ve bu sinerjiyi koruyabilirsiniz. Çünkü turizm yaşayan hareketliliğini koruyan bir sektördür. Siz de en az turist kadar dinamik olur o heyacanı onun kadar yaşarsanız turizmde aşama kaydedebilirsiniz. Biz her zaman Türkiye'de TÜRSAB için de aynı şeyi düşünüyoruz genç olmalı dinamik olmalıyız diyoruz. Sinerjik olmalı yeni projeler üretmeliyiz.

Turizm de herşey dahil sisteminin sürdürülebilir olmadığına inanıyorum. Gerek Türkiye'de gerek se de Kuzey Kıbrıs'ta restorantların aynı görüşü paylaştığını tahmin ediyorum. Ama herşey dahil sisteminden İstanbul gibi iş adamı profiline hizmet eden oteller değil Antalya'da kum, güneş, deniz destinasyonuna uyan oteller hizmet ettiği için restorantlar şikayet ediyor.

ORTAK AKILA İHTİYACIMIZ VAR

Bugün turizm sektörünün en çok ihtiyacı olan şey ortak akıldır. Çünkü turizmin sacayakları bellidir. Örneğin havayollarınız yoksa, konaklama tesisleriniz yeterli değilse, turizme hizmet verecek rehberleriniz, restoranlarınız yoksa turizmi unutmalısınız. Acenteler, oteller, rehberler, restorancılar dolayısyla turizmin sacayaklarını ortaya koyduğunuz zaman ve de ortak akıl oluşrurabilirseniz ülke turizmi adına yüz tane kafa çalışır ve gür bir ses çıkar.

TÜRSAB'ın önümüzdeki ay seçimleri olacak ve yeni bir yönetim kurulu seçilecek. Ben de bu seçimlere TÜRSAB yönetim kuruluna girmek için aday oldum. Amacımız ve bu seçimlere yönelik ana temamız şu "Biz turizmi ortak akıl ile yöneteceğiz" dedik. Şeffaf olarak yöneteceğiz. Ve her söylemimizi "Biz" olarak seslendiriyor olacağız dedik.

Vedat Öndaş üniversite eğitimini Kuzey Kıbrıs'ta tamamladığı için Kuzey Kıbrıs'ın kendileri için ayrı bir yeri olduğunu turizm camiasında çok değerli dostları olduğunu gerçekleştirilecek işbirliği ile Kuzey Kıbrıs'a da aynı Türkiye'de olduğu gibi kaliteli ve çok para harcıyan turist gruplarını getirmek için çaba harcayacaklarını ifade etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615