• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Kurultay'da 'Beyaz saçlılar atışması'

Kurultay'da 'Beyaz saçlılar atışması'
Beyaz saçlılar tartışması CTP Kurultayı'na damgasını vurdu.Kurultayda kürsüde konuşma yapan Ahmet Derya, "beyaz saçlılar diyerek, siz partiden çekilin,...

Beyaz saçlılar tartışması CTP Kurultayı'na damgasını vurdu.

Kurultayda kürsüde konuşma yapan Ahmet Derya, "beyaz saçlılar diyerek, siz partiden çekilin, gençlere bırakın diyorlar" diyerek, yaşlıların partiden uzaklaştırılmaya çalışıldığını savunarak sitemini dile getirdi.

Derya, "siz yaşlandınız çekilin diyorlar. Bakıyorum parti organlarına parti meclisinde benim kuşağımdan 3 kişi kaldık. Diğer organlara bakıyorum benim kuşağımdan kimse kalmadı. Yine daha da çekilin diyorlar. Daha nereye çekilelim? Çekilmeyeceğiz. Yağma yok" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Derya'nın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Salih Öztoprak, Ahmet Derya'ya cevaben konuşmasına başlayarak, "Ahmet Derya rahat olsun. Bu seçim sistemiyle beyaz saçlılar daha çok partiyi yönetmeye devam eder" dedi.

Öztoprak, partide adını duymadıkları, tanımadıkları kişilerin adlarını broşürlerde gördüklerini kaydederek, "yaşlılardır bir şekilde göz önünde olan, doğal olarak onlardır seçilen" dedi.

Kendi ilçesinden tek bir adayın, hatta ilçe başkanının dahi seçilmediğini hatırlatarak, bunun önemsenmesi gereken bir durum olduğunu vurgulayan Öztoprak, "o yüzden Ahmet Derya rahat olsun. Beyaz saçlılar daha çok zamanlar bu partide ön planda olacak" dedi.

TALAT SALONDAN AYRILDI

Öztoprak'ın bu sözleri söylediği sırada, Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat ile birlikte salondan ayrılmak üzere ayağa kalktığı gözlendi.

Salonda, Talat'ın bu atışmadan rahatsız olduğu için ayrıldığı yorumları yapıldı.

HALKTAN ÖZÜR DİLEMEMİZ GEREKECEK

Öztoprak, Akansoy'un aday olmasını da eleştirerek, parti başkanının değiştirilmesi girişimini eleştirerek, bunun zamanlamasının yanlış olduğunu savundu.

Akansoy'un seçilmesi halinde, halktan özür dilenmesi gerektiğini ileri süren Öztoprak, "halkın önüne çıkıp, özür dileriz biz yanlış başkanla sizden onay istedik demek lazım" ifadesini kullandı.

DERYA: “AKP KIBRIS’IN KUZEYİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEK İSTİYOR”

Genel görüşme bölümünde söz alan CTP-BG Parti Meclis üyesi Ahmet Derya, CTP’nin ilk kuruluş yıllarında komünist parti gibi olduğunu, tüm baskı ve tehditlere rağmen CTP’lilerin her yerde emek ve barışın mücadelesini verdiğini belirtti. Derya, daha sonraki 20 yılda ise sosyal demokrat bir parti olarak çalışmalarını sürdüğünü kaydetti.

Türkiye’deki AKP tarafından dayatılan politikalarla, programlarla, Kıbrıs’ın kuzeyinin yeniden şekillendirilmek istendiğini söyleyen Derya, Türkiyeli politikacıların bazı söylemlerle Kıbrıslı Türkleri eleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin bilinçli bir şekilde Kıbrıslı Türkleri bağımlı hale getirdiğini iddia eden Derya, ekonomik değerlerin, eğitimin Kıbrıslı Türklerin elinden alınmaya çalışıldığını, sosyal yaşama müdahale edildiğini ileri sürdü.

Derya, Kıbrıs sorununda ise “sorun çözülmezse herkes kendi yoluna gitsin”in dayatılmaya çalışıldığını belirtti. CTP’nin görevinin dayatmalara karşı dimdik ayakta durmak olduğunu söyleyen Derya, “Üzülerek görüyorum ki CTP’yi yeniden şekillendirilmeye, değiştirilmeye çalışıyorlar. AKP’nin politikalarını uygulayacak liberal demokrat bir parti olarak değiştirilmek isteniyor. Bu kurultay bu konuda bir dönüm noktası olacak. Ben bu partinin liberal demokrat bir parti olmasına karşıyım” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615