• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

KTHY tazminatları 2014'e kaldı!

KTHY tazminatları 2014'e kaldı!
Yeni yıldan önce ödeneceği açıklanan eski KTHY çalışanlarının yasal tazminatlarının, 15 Ocak'ta ödeneceği bildirildi. Hava-Sen, eski KTHY...

Yeni yıldan önce ödeneceği açıklanan eski KTHY çalışanlarının yasal tazminatlarının, 15 Ocak'ta ödeneceği bildirildi. Hava-Sen, eski KTHY çalışanlarının tazminatlarının 15 Ocak'ta ödeneceğini duyurdu. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile Hava-Sen yetkililerinin görüştüğü ve görüşme sonucunda, yasal prosedür gereği tazminatların ödenmesinin Ocak ayına ertelendiğinin öğrenildiği duyuruldu.

 

Hava-Sen, eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY)  çalışanlarının yıl sonu itibarıyla yapılacağı duyurulan  tazminat ödemelerinin yasal nedenlerle 15 Ocak’a kaldığının bildirildiğini açıkladı.

Hava-Sen  Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Urungu Ulutuğ’un konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Hükümet yetkilileri tarafından KTHY çalışanlarına yıl sonu itibari ile yapılacağı duyurulan yasal tazminat ödemelerinin 46/1998 sayılı yasanın elvermemesinden ötürü yıl sonu itibarı ile ödeme yapılmasının mümkün olmadığı Sayın  Başbakan  Özkan Yorgancıoğlu tarafından sendikamıza bildirilmiştir”.

“Yapılan toplantıda; yasal çalışmaların tamamlanıp ödemenin kesin olarak 15 Ocak 2014 tarihinde KTHY çalışanlarına yapılacağı sendikamıza bildirilmiştir”.

“KTHY çalışanları olarak bizler bu aksaklığın giderilmesi için üç yıldır beklediğimiz gibi 15 gün daha bekleyebiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki, 15 Ocak 2014 tarihi KTHY çalışanlarının hükümet yetkililerinin samimiyetine inanacakları son tarihtir”.

YILBAŞINDAN ÖNCE ÖDEME YAPILACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Geçtiğimiz hafta Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının alacaklarının bir kısmını yılbaşından önce ödeme yönünde karar ürettiğini açıklamıştı.

Başbakan Yorgancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şöyle demişti:

“Başbakanlık ve Hükümetin yaptığı girişimler sonucunda, eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının alacaklarının bir kısmının ödenmesi sonucu üretilmiştir. Eski Kıbrıs Türk Hava Yolları uçak yedek parçaları satışı ve değişik gelirlerden sağlanacak bir miktar kaynağın eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının alacaklarının bir bölümünü karşılaması öngörülmektedir. Bu ödemenin yapılabilmesi için gereken bürokratik işlemler tamamlandıktan hemen sonra, yılbaşından önce, söz konusu ödeme yapılacaktır. Kamuoyuna ve eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarına saygı ile duyurulur.”

"KIBRIS SORUNUNA BENZEDİ"

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "yeni yıla beş gün kala, tazminatların ödenebilmesi için yapılması gereken bürokratik işlemler henüz tamamlanmadı" diyerek, konuyu “Kıbrıs Sorunu”na benzetti.

Bıçaklı'nın açıklaması şöyle:

Kıbrıs Türk Hava Yolları eski çalışanlarının mağduriyeti sürüyor. Tazminat alacakları bulunan KTHY eski çalışanları henüz ödenmedi. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanı Serdar Denktaş'ın açıklamaları KTHY çalışanlarının tazminatlarının yılbaşından önce ödeneceği yönünde. Ancak, yeni yıla beş gün kala, tazminatların ödenebilmesi için yapılması gereken bürokratik işlemler henüz tamamlanmadı.

Yirmi sekiz Milyon TL tazminat alacakları bulunan KTHY eski çalışanlarının mağduriyeti devam ediyor.

KTHY eski çalışanlarının henüz tazminatlarını alamamalarının sebebi olarak ise Maliye Bakanlığı’ndaki bürokratik işlemler gösteriliyor.

BIÇAKLI: “BU İŞ KIBRIS SORUNU’NA DÖNDÜ!”

“Bu işin peşindeyiz” diyen Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, yetkili mercilerle görüşmeler yaptıklarını ve kendilerine bir problem olmadığının söylendiğini anlattı.

Tazminatların ödenebilmesi için formalitelerin tamamlanmasının beklendiğini ifade eden Bıçaklı, “Bu iş Kıbrıs Sorunu’na döndü, en geç Pazartesi ödemenin yapılması gerekir” dedi.

"MALİYE'DEKİ BÜROKRATİK GECİKMELER NEDENİ İLE AKSADI"

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) da, Başbakanın, “KTHY çalışanlarının bir kısım tazminat alacaklarının ödenmesi için karar ürettik, yılbaşından önce bu ödemeyi yapacağız” açıklamasının ve sendikanın bu konudaki yapıcı çalışmalarının, maliyedeki bürokratik gecikmeler nedeni ile aksadığını iddia etti.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş yaptığı açıklamada, Kamu-Sen’in konuyla ilgili uzun zamandır yaptığı çalışmaları anlatarak, “geldiğimiz aşamada ise, Elçiliğin sekiz milyon yedi yüz bin TL tutarındaki parayı KTHY çalışanlarının alacaklarının ödenmesi için maliyeye aktarımını sağlayacak olan teknik heyetler arasındaki düzenleme henüz yapılmadığı için, sekiz milyon yedi yüz bin lira hala Merkez Bankasında bekletilmektedir” dedi.

Resmi Kabz Memurluğu ve Şirketler Mukayyitliği’nin, tazminat alacağı bulunan personelin listesini Maliyeye gönderdiğini ve her konuda yardıma hazır olduğunu sendikalarına söylediğini belirten Özkardaş, “Yıllardır mağdur olan ve alacakları para döviz karşısında zaten eriyen KTHY eski çalışanlarına yapılan bu eziyete artık son verilerek, herkesin görevini zamanında yapması gerekir ki, bu insanlar başbakanımızın da söz verdiği gibi yılbaşı öncesi alacaklarının bir kısmını alabilsinler” diye konuştu.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615