• BIST 91.630
  • Altın 189,199
  • Dolar 4,7914
  • Euro 5,5866
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 35 °C

KTHY dosyası yeniden açılıyor!

KTHY dosyası yeniden açılıyor!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal havayolu şirketi, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kapatılmasının üzerinden tam 3 yıl geçti. 21 Haziran...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal havayolu şirketi, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kapatılmasının üzerinden tam 3 yıl geçti. 21 Haziran 2010 tarihinde Türk Sivil havacılığının uçuşlarını askıya almasından günümüze kadar konuşulmaya devam eden KTHY dosyası, meclis araştırma komitesi tarafından yeniden açılıyor.

Ada TV - MERT ÖZDEŞ

Özel havayollarıyla uçmaya alışmaktan başka seçeneği olmayan vatandaş yüksek fiyatlardan şikâyetçi. Eski çalışanların mağduriyetleri ise henüz giderilemedi. KKTC bayrağının dalgalanacağı yeni bir milli havayolu kurulması için araştırmalar yapılırken diğer yandan, KTHY ile ilgili araştırma komitesi kuruldu.

Günaydın Ada programında Mert Özdeş’in sorularını yanıtlayan HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, Kıbrıs Türk Hava Yolları dosyasının henüz kapanmadığını, komitenin yaşananların hesabını soracağına inanç belirtti.

KTHY’nin kapatılalı 3 yıl olduğunu ve çalışanların 18 ay sokakta kaldıklarını anımsatan Atakan, özel sektörün KTHY’den boşalan yeri doldurup dolduramadığı sorusuna şöyle yanıt verdi.

“Yolcular yerde kalmadı ama ücretlere bakıldığında vatandaşların şikayet ettiklerini görüyoruz. Biz bunu daha önceden görerek toplumu uyarmaya çalışmıştık. Evet, özel havayolu şirketleri KTHY’nin yerini doldurdu ama yüksek fiyatlarla…”

KTHY ARAŞTIRMA KOMİTESİ

Rumların tüm engellemelerine rağmen 36 yıl gökyüzünde kalmayı başaran KTHY’nin kapatılmasıyla ilgili bir araştırma komitesi kurulduğunu söyleyen Atakan, bu komiteden yaşananların hesabını sormasını istediklerini belirtti.

‘KAPATILMASINA GÖZ YUMULDU’

Her kurumda yönetsel hataların olabileceğini belirten Atakan, KTHY’yi yaşatmak için ellerinden geleni yapmalarına rağmen, Meclisin gereken irade ve kararlılığı ortaya koyamadığını dile getirdi.

Türkiye Sivil Havacılık Dairesinin, 21 Mart 2010 tarihinde KTHY’nin mali durumunun düzeltilmesi adına alınması gereken tedbirleri içeren bir rapor istediğini ve bunun için 3 ay süre verdiğini hatırlatan Atakan, durumun önem ve aciliyetine rağmen KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Çavuşoğlu’nun bu raporu hazırlamadığını ve kendi hazırladıkları raporun da dönemin Başbakanı İrsen Küçük tarafından dikkate alınmadığını savundu.

O dönem, KTHY’nın Mevcut Durumunun Araştırılması Hakkında Ali Çetin Amcaoğlu Başkanlığındaki araştırma komitesinin hazırladığı raporun ise engellendiğini dile getiren Atakan, bu raporu engelleyenlerin hain olduklarını ileri sürdü.

‘YENİ HAVA YOLU İÇİN İRADE ŞART’

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif’in yeni bir mili hava yolu projesini gündeme getirdiklerini belirten Atakan, bu projenin hayata geçirilmesi kadar devamlılığının nasıl sağlanacağı konusunda herkesin ikna edilmesi gerektiğini ve bu noktada da irade gerektiğini belirtti.

YÖNETİMSEL HATALAR

KTHY’nin yaşadığı mali sıkıntının rekabete ayak uyduramamasından kaynaklandığını belirten Atakan, yönetimsel hatalar nedeniyle ciddi bedeller ödendiğini kaydetti.

‘YENİ HAVA YOLUYLA HERKES KAZANACAK’

İçerisinde Kıbrıs kelimesinin olacağı bir havayolu şirketine bu halkın sahip çıkacağına inanç belirten Atakan, yeni kurulacak havayoluyla hem halkın hem de şirkete ortak olacak yatırımcıların kazanacağını iddia etti.

ESKİ KTHY ÇALIŞANLARININ DURUMU

Uçuşların durdurulmasının ardından dönemin başbakanı ve ulaştırma bakanının, yeni havayolu şirketi kuracaklarını ve çalışanların buraya aktarılacağını, bu süre zarfında ise maaşlarının ödeneceği yönünde sözler verdiğini söyleyen Atakan, buna rağmen 18 ay ceplerine para girmediğini söyledi.

47 YAŞINDA BABADAN HARÇLIK ALMAK…

Sosyal yatırımlarının yapılmamasından dolayı işsizlik maaşı da alamadıklarını ve çok zor zamanlar yaşadıklarını söyleyen Atakan, babasından harçlık alma noktasına kadar geldiğini anlattı.

‘YENİ BÜTÇEDE BİZİ DE GÖRÜN’

Eski çalışanların, insanların yüzüne bakamayacak hale geldiklerini, haciz memurlarından kaçar olduklarını dile getiren Atakan, yeni hükümetin yeni bütçede çalışanların alacaklarına da yer vermesini talep ettiklerini kaydetti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615