• BIST 116.316
  • Altın 165,720
  • Dolar 3,9293
  • Euro 4,8268
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 25 °C

Kotalı vatandaşlık KKTC’de kriz çıkardı!

Kotalı vatandaşlık KKTC’de kriz çıkardı!
Yeni hükümetin vatandaşlık işlemlerini durdurması ve yapılası gündemde olan düzenlemelerle ilgili tartışmalar Türkiye basınında da yankı uyandırdı....

Yeni hükümetin vatandaşlık işlemlerini durdurması ve yapılası gündemde olan düzenlemelerle ilgili tartışmalar Türkiye basınında da yankı uyandırdı. Milliyet, vatandaşlık tartışmalarını kriz olarak yansıttı. İşte Milliyet'in "Kotalı vatandaşlık KKTC’de kriz çıkardı" başlığıyla yansıttığı haberi:

"KKTC’de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümetinin vatandaşlıklarla ilgili getirmeye çalıştığı yeni düzenleme büyük tartışma yarattı. KKTC hükümeti düzenlemenin kesinleşmesi durumunda daha önce 5 yılda sahip olunan vatandaşlık hakkını 10 yıla çıkaracak. Ancak 10 yıl sonunda hemen vatandaş olma şansı da yok. Çalışma izni ile Ada’da 10’uncu yılını dolduranlara sadece “vatandaşlığa başvuru hakkı” verilecek. Vatandaş olanlar ilk seçimlerde oy kullanamayacak. Ülkede 5’inci yılı dolduranlara ise Beyaz Kimlik verilecek. Bunun yanında, vatandaşlıklara kota getirilecek. Nüfus artışına göre, verilecek vatandaşlıklara belirli bir kota koyulacak. Beyaz Kimlikli biri seçme ve seçilme hakkına sahip olmayacak. CTP-DP hükümeti yeni yasayı hazırlamadan önce ise vatandaşlıkları durdurdu. Muhalefet ve Türkiye kökenlilerin oluşturduğu dernekler bu yasaya şiddetle karşı çıkıyor. Ancak düzenlemenin getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

‘Keyfi bir uygulama’

Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı önüne giderek eylem yapan KKTC Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği hükümetin ‘Türkiyelilere vatandaşlık verilmesinin önünü kesmeye çalıştığını’ iddia etti. Milliyet’in sorularını yanıtlayan KKTC Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, “Bu kabul edilebilir bir durumda değil. Onaylanan vatandaşlıklar keyfi olarak durduruldu. Ankara, bu keyfiliğe tepki göstermeli” dedi. Derneğin yaklaşık 10 bin üyesi bulunuyor. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da derneğe üyeler arasında.

‘Dünyada örneği yok’

“Kıbrıslı Türkler üzerinde psikolojik bir savaş uygulanıyor” diyen Zaroğlu, “Türkiyelilerle Kıbrıslı Türklerin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığını” öne sürdü. “Biz, Anayasal hakkımızı istiyoruz, fazla bir şey değil” diye konuşan Zaroğlu, “Geçmiş hükümetin onayladığı yaklaşık bin kişinin vatandaşlığının Anayasa’ya aykırı olarak durdurulduğunu” kaydetti. Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Faiz Sucuoğlu da, “Yapılacak düzenleme hem eşitliğe hem de insan haklarına aykırı” dedi. Sucuoğlu, “Hükümet dünyada olmayan bir örnekle, ideolojik olarak kendi düşüncesini vatandaşlık yasasına yansıtmaya çalışıyor” dedi. İçişleri Bakanı Teberruken Uluçay ise Meclis'te yaptığı konuşmada  ‘vatandaşlıkları durdurduklarını, yeni yurttaşlık yasası hazırlanana kadar da böyle süreceğini’ ifade etti."

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615