• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Korkunç gerçek: Halkın sağlığı TEHLİKEDE!

Korkunç gerçek: Halkın sağlığı TEHLİKEDE!
Çevre Mühendisleri korkunç gerçeği açıkladı:

Girne, İskele ve Gazimağusa bölgelerinde bulunan atık su arıtma tesisleri, atık suları arıtmadan direkt olarak denize deşarj ediliyor...

Çevre Mühendisleri Odası, Girne, İskele ve Gazimağusa bölgelerinde bulunan atık su arıtma tesislerinin, atı suları arıtmadan direkt olarak denize deşarj ettiğini açıkladı..

Oda, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada deniz suyu kalitesi analiz sonuçlarını dikkatle takip ettiklerini belirterek Çevre Koruma Dairesi’ni denetim yapmaya davet etti.

ARITMADAN DENİZE BIRAKIYOR

Oda’nın söz konusu açıklaması şöyle:

Girne, İskele ve Mağusa bölgesinde faaliyet gösteren birçok atık su arıtma tesisi atık suları arıtmadan denize deşarj etmekte.

KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Dairesi’nin yüzme sezonunun başında Mayıs ayından başlayarak yüzme sezonunun kapanmasına kadar düzenli olarak yapması ve şeffaf olarak yayınlaması gereken deniz suyu kalitesi analiz sonuçlarını dikkatle takip ediyoruz. Yapılan örneklemenin metodu, sıklığı, şeffaflığı veya Devlet Laboratuarı tarafından yapılan deniz suyu analizlerin metotlarının ve sonuçların güvenilirliği konusunda yorum yapmaktan bu aşamada çekindiğimizi en başında belirtmek isteriz. Ancak, Çevre Mühendisleri Odası aşağıdaki bilgileri halkımızla paylaşmayı bir görev ve sorumluluk olarak görmektedir.

YASAYLA İLGİLİ İHLAL

Aldığımız bilgiler, edindiğimiz fotoğraflar ve yaptığımız gözlemlere göre Turizm Bakanlığı Bafra Atıksu Arıtma Tesisi, Girne Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi, Girne, İskele ve Mağusa bölgesinde faaliyet gösteren birçok 5 yıldızlı otel, atık sularını ikincil arıtma yapmadan, ham olarak denize deşarj etmektedir. Bu konuyla sınırlı olmamakla beraber, Çevre Koruma Dairesi’ni 18/2012 Çevre Yasasıyla ilgili tüm ihlallerin tespit edilmesi ve gerekli cezaları uygulamaya davet ederiz.

CİDDİYETTEN UZAK

Deniz ve güneşe dayalı bir turizm modeliyle kalkınma sağlamayı hedefleyen bir ülkede, bu uygulamaların çok yaygın olması, bu hedefi gözetenlerin, aslında ciddiyetten ne kadar uzak olduğunu göstermektedir.

Avrupa standartlarını ve çağdaşlığı hedefliyorsak, tüm devlet kurumları, özel kuruluşlar ve vatandaşlar bu hedef doğrultusunda bir an önce gerekli tedbirleri almak zorundadır. Avrupa Birliği ülkelerinde artık, standartlara uygun olarak arıtılmış olsa dahi, atık suyun alıcı ortamlara deşarjı mümkün olduğunca kısıtlanmakta ve arıtılmış suyun yeniden kullanılması zorunlu hale getirilmektedir. Çevre Koruma Dairesi’nin boyut ve miktar gözetmeden, tüm atık su arıtma veya deşarj tesislerini ve noktalarını tespit etmeye, AB standartlarına göre izinlendirmeye ve denetlemeye davet ederiz.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615