• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

Koalisyon görüşmelerinde pürüz!

Demokrat Parti Ulusal Güçler Meclis Grubu, meclis genel kurulundan sonra toplanarak koalisyon görüşmelerini değerlendirdi.CTP-BG ile DP-UG arasında sürdürülen...
Koalisyon görüşmelerinde pürüz!

Demokrat Parti Ulusal Güçler Meclis Grubu, meclis genel kurulundan sonra toplanarak koalisyon görüşmelerini değerlendirdi.

CTP-BG ile DP-UG arasında sürdürülen koalisyon görüşmelerinde bakanlıklar ve çözüm konularında sıkıntı olduğu yönünde iddialar var.

DP-UG Milletvekilli Mustafa Arabacıoğlu, bakanlıklar ilgili sıkıntı olduğu yönündeki iddialar ile ilgili “sıkıntı olabilir, olmaz da. Her doğum muhakkak sancılı olur. Sıkıntısız bir şey de olmaz yani” şeklinde bir ifade kullandı.

Gelinen süreçle ilgili yaklaşma ya da uzaklaşma var demenin doğru bir ifade olamayacağını söyleyen Arabacıoğlu, “Ortaklıkla ilgili çalışma yapılıyor. Protokol hazırlığı oldu. Gerçi protokollerle ilgili bazı konularda çözülmesi gereken konularımız vardır. Ama bu süreç devam ediyor” şeklinde konuştu.

Mustafa Arabacıoğlu, koalisyon çalışmalarını yarına kadar bitirme konusunda zamanlamayı CTP-BG’nin verdiğini dolayısıyla da bu noktada en büyük görevin CTP-BG’ye düştüğünü söyledi.

Bu süreçte bağlayıcı konuşmamak gerektiğini her iki tarafın hassas olduğunu belirten Arabacıoğlu, “bu işin olmasıyla ilgili her iki taraf bir şekilde iyi niyetini ortaya koymaya çalışıyor” dedi.

Arabacıoğlu, genel başkanlar düzeyinde bugün bir toplantı olup olmayacağının henüz netleşmediğini söylerken, Serdar Denktaş’ın toplantının sona ermesine yarım saat kala annesinin rahatsızlığı dolayısıyla ayrıldığını da dile getirdi.

Hükümetin Kıbrıs sorununu çözecek bir hükümet olmayacağını söyleyen Mustafa Arabacıoğlu, ülke sorunlarına endeksli bir hükümetin oluşması gerektiğini vurguladı.

Arabacıoğlu, konularda muhakkak fikirsel farklılıklar olabileceğini ancak ortak paydada buluşabilmenin önemli olduğunu bu başarının da gösterilebileceğine işaret etti.

Protokol konusunda ciddi sıkıntı olmadığını vurgulayan Arabacıoğlu, DP-UG’nin ortaklık olacaksa nasıl olacağı konusuna önem verdiğini söyledi.

Bakanlıklar konusunda DP-UG’nin ciddi talepleri olduğu şeklindeki bir soru üzerine Arabacıoğlu, “Her bakanlık önemlidir. Eşit değil Adil paylaşım önemlidir. Sayısal olarak hiç rakam telafuz etmedik. Bu CTP-BG ve DP-UG arasında yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı ülkedeki sorunları çözmeye yöneliktir. Asli görevi o dur. Dış politikada da Cumhurbaşkanı ile hükümetin yakın ilişkileri olmalısı gerekir”dedi.

Arabacıoğlu, görevlerinin bu süreci olumlu sonlandırmaları olduğunu belirtti.

Mustafa Arabacıoğlu, hazırlanan 14-15 sayfalık protokolde her konunun kendi içinde öncelikleri olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76