• BIST 93.491
  • Altın 189,475
  • Dolar 4,8076
  • Euro 5,5994
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 32 °C
  • İskele 32 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

KKTC'nin 30’uncu kuruluş yıldönümü kutlanıyor

KKTC'nin 30’uncu kuruluş yıldönümü kutlanıyor
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 30’uncu kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyor.Kutlamalar çerçevesinde Lefkoşa’daki ilk...

KKTC'nin 30. kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyorKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 30’uncu kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlamalar çerçevesinde Lefkoşa’daki ilk tören Şehitler Anıtı’nda düzenlendi. Tören saat 08.00’de başladı.

Protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulduğu törende, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Törene, Lefkoşa Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına Binbaşı Hakan Aydemir, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) adına Piyade Albay Ali Murat Doğan, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Asbaşkanı Mustafa Hançerli, Lefkoşa Polis Müdürü Barbaros Savaşçı, siyasi parti ile dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Anıt özel defterinin imzalanmasının ardından tören sona erdi.

Anıt özel defterini Lefkoşa Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar, KTBK adına Binbaşı Hakan Aydemir, GKK adına Piyade Albay Murat Doğan imzaladı.

ANIT ÖZEL DEFTERİNE YAZILANLAR

Lefkoşa Kaymakamı Salih Gökpınar Anıt Özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz;

Kahraman Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve istiklali uğruna en değerli varlığınız olan canlarınızı seve seve vererek en yüce mertebeye eriştiniz.

Sizlerden aldığımız güçle bugün mücadelemiz sizlerin uğrunda şehit olduğunuz değerlere sahip çıkan Kıbrıs Türk halkını ileriye götürmek ve geleceğini sağlam temeller üzerine oturtmaktır. Sizleri rahmetle anarken bir kez daha verdiğiniz mücadele önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

AYDEMİR

KTBK Temsilcisi Topçu Binbaşı Hakan Aydemir’in Anıt Özel defterine yazdıkları şöyle:

“Aziz şehitlerimiz;

Kıbrıs Türk halkının uğradığı zulme ve haksızlığa karşı emsali görülmemiş bir mücadele vererek var olmak, bağımsız ve insanca yaşamak uğruna en değerli varlığınız olan canlarınızı feda edip şahadet mertebesine ulaştınız.

Kıbrıs Türk halkı; bugünkü hür ve demokratik ortamda yaşamasını borçlu olduğu sizlerin gösterdiği kahramanlıkları asla unutmayacak, aziz hatıramızı sonsuza dek yüreğinde yaşatacaktır.

Yüce Türk Ulusu ve onun bağrında çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir parçası olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri mensupları olarak bizler de uğruna can verdiğiniz Kıbrıs Türk halkının hür ve bağımsız yaşaması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni hedef alan her türlü tehdide karşı kutsal vatan topraklarını canımız ve kanımız pahasına korumaya devam edeceğiz.

Bu anlamlı günde hepinizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhlarınız şad olsun.”

DOĞAN

GKK Temsilcisi Piyade Albay Ali Murat Doğan ise Anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz;

Kıbrıs Türk halkının onuru, özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna en kıymetli varlığınız olan canlarınızı feda ederek şahadet mertebesine ulaştınız.

Emsalsiz mücadeleniz şanlı Türk Ulusu’nun hafızasında sonsuza dek yaşayacak ve yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Bilmenizi isteriz ki; bugün uğrunda şehit olduğunuz değerlere sahip çıkan Kıbrıs Türk halkı, Cumhuriyetimizi dünya var oldukça yaşatacak ve şanlı bayrağımızı vatanın her karış toprağında ilelebet dalgalandıracaktır.

Sizleri şükran ve rahmetle anarken, yüce hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

Atatürk Anıtı’nda tören

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 30’uncu yıldönümünde ilk tören  Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve üst düzey yetkililer, Türk Barış Kuvvetleri Komutanı İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Baki Kavun ve bazı bakanlar ve milletvekilleri,  şehit yakınları, gaziler, sivil toplum örgüt ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören, sırasıyla saygı duruşu, saygı marşı ve istiklal marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti. Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ile sona erdi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Yüce Atatürk,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünde huzurunda bulunmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.

Devletimiz, tüm dünyanın uygulamakta olduğu haksız ambargolara rağmen, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuz desteği ile her geçen gün daha da gelişmektedir.

Kıbrıs Türk Halkı’nın, vermiş olduğu varoluş mücadelesi sonunda, kendi kendini yönetme hakkını kullanarak kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm kurumları ile örnek bir devlet olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bu mutlu günde, aziz hatıran önünde bir kez daha minnet, şükran ve saygı ile eğiliyoruz.”

İSEN

TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ise şunları yazdı;

“Aziz Atatürk,

Kıbrıs Türk Halkı’nın şanlı mücadelesinin en mukaddes eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünü, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle fikir ve gönül birliği içinde gurur ve heyecanla kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı’nın dirayetli devlet adamlarının önderliğinde bağımsızlığı için yıllarca mücadele verilen ve aziz şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ilelebet var olmaya ve yücelmeye devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin,  bu eşsiz mücadelesinde Kıbrıs Türk Halkı’na karşı ahdi ve tarihi sorumluluğunu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirme kararlılığını manevi huzurunuzda bir kez daha teyit ediyor, aziz hatıranız önünde minnet ve saygıyla eğiliyorum.”

YAKUT

TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut ise şunları yazdı;

“Büyük Önder Atatürk,

Kıbrıs Türkü’nün yarım yüzyıllık hürriyet, eşitlik ve kendi kaderine sahip çıkma mücadelesinin, en anlamlı sonucu olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünü, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içinde kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve milletinin bugüne dek olduğu gibi, gelecekte de Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin hürriyet ve refahının teminatı olmaya devam edeceğini ve sorumluluklarını hassasiyetle yerine getireceğini huzurunuzda bir kez daha teyit ediyoruz.

Kıbrıs Türk’ünün haklı davası için verilen mücadeleye olan inancımızı bu vesileyle tekrarlıyor, bu anlamlı günde aziz hatıranız önünde minnet ve tazimle eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun..”

TURMUŞ

TSK Temsilcisi Orgeneral Ahmet Turmuş ise,

“Ebedi ve Eşsiz Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

Zulüm ve haksızlıklar karşısında zorlu ve onur dolu bir mücadele vererek, bağımsızlığına kavuşan kahraman Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük fedakarlıklarla kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 30’uncu yıldönümünde, büyük bir gurur ve coşkuyla huzurunuzdayız.

Özgürlük ve bağımsızlığı karakter edinmiş büyük Türk Milleti’nin bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkı; şanlı mücadelesini laik, demokratik ve modern bir devlet kurarak taçlandırmış ve kanıyla vatanlaştırdığı bu kutsal topraklarda kendi yönetimi altında huzur ve barış ortamında yaşamaya devam etmektedir.

Bu kapsamda, Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türk Halkı’na, dün muharebe meydanlarında omuz omuza çarpışarak verdiği desteği, bugün ve gelecekte huzurlu bir güven ortamında kalkınma ve ilerleme yolunda da ilerlemeye devam edecektir.

Mücahit ve kahraman Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve menfaatlerinin sonuna dek  korunması yolunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istikrar ve güvenliğini sağlama vazifemizi sizin ilke ve devrimlerinizden aldığımız güçle yerine getirme azim ve kararlılığıyla huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun..”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615