• BIST 105.164
 • Altın 162,867
 • Dolar 3,9214
 • Euro 4,6462
 • Lefkoşa 18 °C
 • Girne 18 °C
 • Mağusa 18 °C
 • İskele 18 °C
 • Güzelyurt 16 °C
 • Lefke 18 °C

KKTC'de 'yalancı veba' alarmı!

KKTC'de 'yalancı veba' alarmı!
Kanatlı hayvanlarda görülen "yalancı veba" hastalığı, ülke geneline hızla yayılmaya başladı. Birçok bölgede toplu kanatlı hayvan ölümleri olurken...

Kanatlı hayvanlarda görülen "yalancı veba" hastalığı, ülke geneline hızla yayılmaya başladı. Birçok bölgede toplu kanatlı hayvan ölümleri olurken herkes endişeye kapıldı.

Veteriner Dairesi'ne gelen ihbarlar üzerine hemen gerekli laboratuar testleri yapıldı. Uzmanlar, üreticilere hasta olan kanatlıların diğer kanatlılardan ayrılması tavsiyesinde bulundu.

Henüz net rakam belli olmamakla birlikte yüzlerce tavuğun bu virüs nedeniyle telef olduğu öğrenildi. Veteriner Dairesi Müdürü bu salgının geçici bir dönem olduğunu ifade ederek insanlara bulaşma riskinin olmadığını söyledi.

"Yalancı veba" hastalığı, ülke geneline hızla yayılmaya başladı

Hastalığın ortaya çıkmasıyla, üreticiler ve kanatlı hayvan besleyen vatandaşlar, hastalığın insana bulaşıp bulaşmayacağı konusunda korku yaşıyor.

Konuyla ilgili konuşan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim de hastalığın insan üzerinde ciddi bir rahatsızlığa yol açmayacağını fakat hastalıklı olan hayvanlarla temas durumunda gözde ve göz çevresinde iltihaplanma, temas edilen bölgede kızariklık gibi sorunlar çıkarabileceğini söyledi.

Veteriner Dairesi'ne de ulaşıp konuyla ilgili vatandaşın ne yapması gerektiği konusunda bilgi aldı.

Veteriner Dairesi Müdürlüğünden edindiğimiz bilgide gelen ihbarlara hemen gerekli önlemlerin alındığını ve laboratuar testleri yapıldığı söylendi. Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, Veteriner Dairesi, üreticilere hayvanların bulunduğu yerlerin temizlenmesi için kendilerine ulaşılmasını söyleyip, üreticilere hasta olan kanatlıların diğer kanatlılardan ayrılması tavsiyesinde bulundu ve hastalığın insana bulaşmadığını, korkulacak bir şey olmadığını söyledi.

"ENDİŞELENECEK BİR ŞEY YOK"

Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, endişelenecek bir durum olmadığını belirterek, kendilerine de kümes hayvanı ölümleri ile ilgili bilgilerin ulaştığını söyledi.

Söz konusu ihbarlar doğrultusunda olay yerine hemen müdahale ettiklerini belirten Gökşan, duruma göre gereken her türlü uygulamanın yapıldığını ifade etti. Gökşan, bu çerçevede hastalık tespit edilen kümeslerin dezenfekte işlemlerinin yapıldığını, ölen, hasta olan aynı zamanda aynı ortamda bulunan tüm hayvanların usulüne göre itlaf edildiğini belirtti. İlgili bölgenin de sorgulanarak herhangi bir bulaşma durumunun olup olmadığı konusunda da hemen önlem aldıklarını belirten Gökşan, hastalık tespiti durumunda o kümeslerde de aynı uygulamaların yapıldığını kaydetti. Gökşan, diğer sağlıklı kümeslerde de neler yapılacağı noktasında hayvan sahiplerini bilgilendirdiklerini de belirtti.

Gökşan, tüm entegre tesislerle de temasa geçtiklerini buralarda herhangi bir hastalık tespit edilmediğinin altını çizerek entegre tesislerin de gerekli önlemleri almasının sağlandığını dile getirdi. Gökşan, entegre tesislerin önlemlerini önceden almış olduklarını gözlemlediklerini de kaydetti. Tüm ihbarların da değerlendirildiğinin altını çizen Gökşan, söz konusu durumun insan sağlığına herhangi bir etkisi olmadığının da sözlerine ekledi. Gökşan, Güney Kıbrıs'ta da aynı hastalığın görüldüğünü ve aynı önlemlerin alındığını da ifade etti.

"YALANCI VEBA" HASTALIĞININ SONUÇLARI?

Kanatlıların çok bulaşıcı, öldürücü, solunum, sindirim ve sinir sisteminde bozukluklar meydana getiren viral bir hastalığı olan Newcastle Yalancı Veba hastalığı, zamanında teşhis konarak gerekli önlemler alınmazsa %90-100'e varabilen ölümlere yol açtığından üreticiye büyük ekonomik zararlara neden olabilecek bir hastalıktır.

Enfeksiyona, tavukların yanısıra hindi, güvercin, ördek, kaz, serçe, sülün ve diğer yabani

kanatlılarda da rastlanan hastalığı, hasta hayvanların yumurtalarına vertikal olarak geçebilir ve böyle yumurtalardan yapılan aşılara da bulaşabilir. Virüs, doğal koşullara pek dayanıklı olmamasına rağmen, uygun ortamlarda virüsle bulaşık materyaller içinde, direk güneş ışığının ulaşamadığı yerlerde, haftalarca canlı ve infektif kalabilir.

HASTALIK NASIL BULAŞIR?

Newcastle virüsü uyarlı konakçıya solunum, sindirim, deri ve göz konjoktivasından girerek hastalık meydana getirebilir. Virüsle bulaşık yem, su, ve diğer maddeler birer hastalık kaynağıdırlar.

Hastalığın hayvanlara naklinde başta insanlar (bakıcılar, ziyaretçiler vs.) olmak üzere yabani kuşlar serçe, güvercin, kumru vs, satın alınarak kümeslere konulan hasta, portör ve gizli ınfekte hayvanlar, kümesin tozlu havasında ve tozlar üzerinde bulunan virüs partikülleri, infekte aşılar, sokucu sinekler, kemiriciler, gaita, diğer canlı ve cansız materyaller viyoller, malzeme, giyim eşyaları, kamyonlar, çizme v.s önemli rollere sahiptir.

KAYNAK: Zorkun TAŞER - HALKIN SESİ

Diğer Haberler
 • Binlerce arsa için hazırlık!23 Kasım 2017 Perşembe 10:35
 • Meteoroloji’den açıklama!23 Kasım 2017 Perşembe 10:32
 • Döviz borcu olanlar, borçlarını TL'ye çevirebilir!23 Kasım 2017 Perşembe 10:03
 • Murat Şerifoğlu hapis cezasına çarptırıldı!23 Kasım 2017 Perşembe 09:50
 • Şok eden kaza!22 Kasım 2017 Çarşamba 23:55
 • İşte YDP'nin Milletvekili Adayları22 Kasım 2017 Çarşamba 23:08
 • Döviz rekor kırmaya devam ediyor!22 Kasım 2017 Çarşamba 12:45
 • İçişleri Bakanlığı'ndan İsmet Felek açıklaması!22 Kasım 2017 Çarşamba 12:35
 • Akıncı Londra temaslarına bugün başlıyor22 Kasım 2017 Çarşamba 12:28
 • Otopsi yapıldı!22 Kasım 2017 Çarşamba 12:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615