• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

KKTC'de uluslararası şebeke tehlikesi!

Rana SARROTürkiye'de ve Dünyanın bazı ülkelerinde faaliyette olduğu bilinen uluslararası kredi kartı şebekesinin, KKTC'de faaliyete geçtiği öğrenildi....
KKTC'de uluslararası şebeke tehlikesi!

Rana SARRO

Türkiye'de ve Dünyanın bazı ülkelerinde faaliyette olduğu bilinen uluslararası kredi kartı şebekesinin, KKTC'de faaliyete geçtiği öğrenildi. Vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirerek oluşturdukları sahte kredi kartlarıyla, kart sahiplerinin hesaplarından para çekiliyor.

Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği, kredi kartı kullanıcılarının hesaplarını dolandıran çete ile ilgili çok gizli bir soruşturma yürütüyor.

Uluslararası sahte kredi kartı çetesinin, dünyanın birçok ülkesindeki yabancı uyruklu kredi kartı kullanıcılarının kart bilgilerini ele geçirerek sahte kredi kartları oluşturdukları tespit edildi.

Türkiye’de hazırlanan ve KKTC’de mevcut bankaların post cihazlarında kullanılan sahte kredi kartlarının, ülkede sınırsız sayıda olduğu bildirildi.

Yürütülen geniş çaplı soruşturmada, olayla ilgili aranan çok sayıda çete üyesi olduğu ve komisyon karşılığında çete ile iş birliği yaptığı tespit edilen iş yeri sayısının her geçen gün arttığı belirtildi.

Çete ile işbirliğinde çok sayıda iş yeri

Yabancı uyruklu kredi kartı kullanıcılarının hesaplarından, ülkede faaliyet gösteren bankaların post cihazları aracılığıyla, büyük meblağlarda para çekildiği tespit edildi.

Dolandırıcılık olayında,  KKTC’deki birçok iş yerine komisyon teklifinde bulunuldu ve yüzde 30 komisyon karşılığında işyerlerinin post cihazları kullanıldı.

Ülkede komisyon karşılığında çete ile iş birliği yaptığı tespit edilen iş yeri sayısının her geçen gün arttığı belirtilirken, şuana kadar tespit edilen iş yeri sayısı belirtilmedi.

KKTC’deki tüm bankaların post cihazlarında deneme yapıldığı ve bir kısmında başarılı olunduğu tespit edildi. Ancak, KKTC genelinde yapılan dolandırıcılıkta yurtdışı hesaplardan para çekildiği, KKTC’de herhangi bir şahsa ait hesaptan dolandırıcılık yapılmadığı anlaşıldı.

Çete ile ilgili derin soruşturma

Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği, sahte kredi kartlarıyla kredi kartı kullanıcılarının hesaplarından para çeken çete ile ilgili derin ve çok yönlü bir soruşturma yürütüyor.

Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’nde olayın tahkikat memuru Müfettiş Muavini Gülay Çekici, mahkemede olayla ilgili bilgileri aktardı.

Dünyanın birçok ülkesinden şikâyet geldi

Olayın, dünyanın birçok ülkesindeki kart kullanıcılarının bankalara yaptığı şikâyetler üzerine cereyan ettiği belirtildi.

KKTC’de faaliyette bulunan bankalar ise, Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’ne ihbarda bulunuldu.

Aldığı ihbarı değerlendiren Polis Genel Müdürlüğü Adli Polis Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından gerçekleştirilen başarılı soruşturma ve operasyonlar sonucunda olay aydınlatıldı.

Sahte kredi kartı çetesi ile ilgili olduğu şüphesiyle, Nisan ayı içerisinde toplam 8 tutuklama gerçekleştirildi.

Yürütülen geniş çaplı soruşturmada, olayla ilgili aranan çok sayıda çete üyesi olduğu belirtilmişti. Olayla ilgili tutuklanarak sorgulanan ve mahkemeye çıkarılan şahıslar, soruşturma tamamlanıp yargılanıncaya kadar teminatla serbest bırakılmıştı.

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76