• BIST 109.166
 • Altın 144,526
 • Dolar 3,4981
 • Euro 4,1141
 • Lefkoşa 35 °C
 • Girne 35 °C
 • Mağusa 35 °C
 • İskele 35 °C
 • Güzelyurt 33 °C
 • Lefke 35 °C
 • Mağusa’nın yeni yüzü CORNER PARK PROJESİ
 • Mağusa’nın yeni yüzü CORNER PARK PROJESİ

KKTC yetkilileri açılışa katılacak mı?

KKTC yetkilileri açılışa katılacak mı?
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler  Sendikası (KTOEÖS), temel atma törenleri  yarın gerçekleştirilecek...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler  Sendikası (KTOEÖS), temel atma törenleri  yarın gerçekleştirilecek olan İlahiyat Koleji ek derslikleri ve camii yapımları nedeniyle Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) eleştirdi.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ile KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker  tarafından  yapılan ortak açıklamada,  “AKP hükümetinin Kıbrıslı Türkleri göç ettirme ya da dönüştürme politikaları çerçevesinde;  nesiller boyunca sahip olduğu çağdaş, demokratik, laik yapısının yerine biat eden, haline şükreden, hurafelere inanan yobaz bir yapının yerleşmesi için her türlü faaliyetin yapılmakta olduğu” ileri sürüldü.

Ortak açıklamada, “uygulanan asimilasyon politikaları ile önce azınlığa düşürülen Kıbrıslı Türklerin şimdi de kimliğini koruma  mücadelesi vermekte olduğu savunularak, ülkeye  ve toplumun  yapısına hiç uymayan Kuran kursları, külliye yapımı ve cami inşaatlarıyla ülkenin  adeta bir Suudi Arabistan kenti haline getirilmeye çalışılmakta olduğu” ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” söylemine uygun olarak yarın  Hala Sultan Camii ile İlahiyat Koleji’nin temellerinin atılacağı belirtilerek,  “Tüm Devlet okullarının tamiri için 11 milyon TL ayrılırken sadece bir cami inşaatı için 22 milyon TL ayrılmış olması bu konudaki zihniyeti açıkça ortaya koymaktadır” denildi.

Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“KKTC Hükümet yetkilileri olarak katılıp katılmayacağını merak etmekteyiz. Kıbrıslı Türklerin camilere, tekkelere, hacılara ve hocalara ihtiyacı yoktur. Kıbrıslı Türkleri yok edecek olan “TOMA” değil, minicik çocukların ve gençlerin beyinlerine enjekte edilecek Şeriat tohumlarıdır.

Artık “kral çıplaktır”. Bilinmelidir ki Kıbrıslı Türkler geçmişte Papazın Ordusu’na boyun eğmedi. Şimdi de İmamın Ordusu’na boyun eğmeyecektir”

KTÖS ve KTOEÖS tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

"Kıbrıs Cumhuriyeti’ni oluşturan “Garanti ve İttifak Antlaşmaları” çerçevesinde “ülkemizde bozulan anayasal nizamı yeniden tesis etmek” gerekçesiyle askeri müdahalede bulunan T.C. devleti yaklaşık kırk yıldır bu görevini yerine getirmediği gibi Kıbrıs’ın kuzeyini vahşi kapitalizmin talan ve sömürüsüne sunmuştur.

Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan ayrılıkçı siyasi yapı “hükümetçilik” oyunları ile gerçek iradenin Ankara’da olduğu realitesini gizlemekte başarısız olmuştur."

"Yobaz bir yapının yerleşmesi için..."

Yaşadığımız süreçte Kıbrıs’ın sadece askeri ve ekonomik anlamda değil sosyal, kültürel ve eğitim alanında da Türkiye’ye bağımlılığı T.C. hükümetlerinin ve özellikle de son dönemlerde AKP Hükümeti’nin politikalarıyla daha da belirgin bir şekle girmiştir.

Türkiye’deki AKP Hükümeti’nin “Kıbrıslı Türkleri göç ettirme” ya da “dönüştürme” politikaları çerçevesinde ülkemizin kuzeyinde Kıbrıslı Türklerin nesiller boyunca sahip olduğu “çağdaş, demokratik, laik yapısının” yerine biat eden, haline şükreden, hurafelere inanan yobaz bir yapının yerleşmesi için her türlü faaliyet yapılmaktadır."

"KKTC'yi Arabistan haline getirmeye çalışıyor"

"Uygulanan asimilasyon politikaları ile önce azınlığa düşürülen Kıbrıslı Türkler şimdi de takunyacıların cirit attığı bir ortamda “Kendi kimliklerini koruma” mücadelesi vermektedir. Ülkemizin kuzeyi ve toplumumuzun yapısına hiç uymayan Kuran kursları, Külliye yapımı ile cami inşaatları ile adeta bir Sundi Arabistan kenti haline getirilmeye çalışılmaktadır."

"Dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz”

"T.C Başbakanı Sn. Tayyip Erdoğan’nın “dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” söylemine uygun olarak da 27 Eylül günü Hala Sultan Camisi’nin ve İlahiyat Koleji’nin dersliklerinin temeli atılacaktır. Tüm Devlet okullarının tamiri için 11 milyon TL ayrılırken sadece bir cami inşaatı için 22 milyon TL ayrılmış olması bu konudaki zihniyeti açıkça ortaya koymaktadır.

"KKTC yetkilileri katılacak mı?"

Son hükümet oluşumuna da “Alo ben Beşir” diyerek müdahelede bulunmak isteyen T.C. Başbakan yardımcısı Sn. Beşir Atalay’ın da isbatı vücut edeceği bir tören yapılacaktır. Hükümetin büyük ortağı olan CTP’nin hükümete gelmeden önce bizlerle benzer söylemlerde bulunarak İlahiyat Koleji’nin açılmasına karşı duruş sergilediği belleklerdedir. Şimdi açılış törenine KKTC Hükümet yetkilileri olarak katılıp katılmayacağını merak etmekteyiz.

"Kıbrıslı Türkler İmamın Ordusu’na boyun eğmeyecek"

"Kıbrıslı Türklerin camilere, tekkelere, hacılara ve hocalara ihtiyacı yoktur. Kıbrıslı Türkleri yok edecek olan “TOMA” değil, minicik çocukların ve gençlerin beyinlerine enjekte edilecek Şeriat tohumlarıdır. Artık “kral çıplaktır”. Bilinmelidir ki Kıbrıslı Türkler geçmişte Papazın Ordusu’na boyun eğmedi. Şimdi de İmamın Ordusu’na boyun eğmeyecektir."

Diğer Haberler
 • Talip Atalay görevden alınıyor21 Ağustos 2017 Pazartesi 17:12
 • Karpazdaki Hür Eşeklere sahip çıkılıyor21 Ağustos 2017 Pazartesi 16:35
 • Girne'de insanlık DRAMI!21 Ağustos 2017 Pazartesi 15:45
 • Maliye Bakanlığı'na YENİ ATAMA!21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:54
 • Bakanlar Kurulu'ndan AF KARARI!21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:40
 • Kadın pencerede mahsur kaldı!21 Ağustos 2017 Pazartesi 14:24
 • Lemar'da tam bir SKANDAL!21 Ağustos 2017 Pazartesi 12:37
 • Kuzey Kıbrıs’a 87 ülkeden sağlık turisti21 Ağustos 2017 Pazartesi 11:29
 • Lefke'yi yasa boğan ölüm!21 Ağustos 2017 Pazartesi 10:48
 • 2011 sonrası kamuda işe girenlere MÜJDE!21 Ağustos 2017 Pazartesi 10:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615