• BIST 1.454
  • Altın 490,671
  • Dolar 8,2984
  • Euro 10,0952
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

KKTC sınırları yeniden çiziliyor!

KKTC sınırları yeniden çiziliyor. KKTC'nin haritasının güncellemesi Türkiye tarafından yapılıyor. Türkiye'de 81 ilde 953 ilçe ve 34 bin köyün...
KKTC sınırları yeniden çiziliyor!

KKTC sınırları yeniden çiziliyor. KKTC'nin haritasının güncellemesi Türkiye tarafından yapılıyor. 

Türkiye'de 81 ilde 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırlarının yeniden çizilmesi projesine KKTC'den başlanması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

KKTC genelinde yapılan bu çalışma, kamuoyuna açıklanmazken; 'KKTC Türkiye'nin gayri resmi ili mi?' sorusunu akıllara getirdi.

Kıbrıs Ada Haber

Türkiye'de 81 ilde 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları yeniden çizilecek. Buna eş zamanlı olarak, KKTC'de de, sınır çizme çalışmaları başlatılması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. KKTC'de harita güncellemesinin Türkiye tarafından yaptırıldığı öğrenildi.

KKTC sınırları yeniden çiziliyor

Ülkede ölçüm çalışmalarını yürüten ekipten edinilen bilgilere göre; birkaç ay önce başlatılan ölçüm çalışmaları, 5 ilçedeki tüm köylerde devam ediyor.

KKTC genelinde, süren ölçümler neticesinde, sınırların yeniden çizilmesinin hedeflendiği bilgisi veriliyor.

Türkiye kaynaklı haberlerde; Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde pilot olarak başlatılan projenin, 2014 yılında Türkiye'nin geneline yaygınlaştırılacağı belirtiliyor.

Türkiye'nin başlattığı projede, KKTC'nin de pilot olarak seçildiği anlaşılıyor.

Türkiye projesi önce KKTC'de uygulanıyor

KKTC'de başlatılan sınırların yeniden çizilmesi çalışmalarına KKTC yetkili makamlarının dahil olup olmadığı ise bilinmiyor.

Bu çalışmanın Türkiye kaynaklı olduğu belirtiliyor. Ülkenin genelinde dört bir koldan devam eden sınırların yeniden çizilmesi çalışmalarını yapan ekip, Türkiye'den bu amaçla KKTC'ye gönderildi.

Lefkoşa, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele olmak üzere KKTC'nin dört bir yanında süren harita güncelleme çalışmalarını Türkiye'den gönderilen ekipler yürütüyor.

KKTC de Türkiye'nin ili mi?

Türkiye makamlarınca başlatılan 'Türkiye'nin sınırlarının yeniden çizilmesi projesi kapsamında, öncelikle KKTC'nin sınırlarının yeniden çizilmesi;  'KKTC Türkiye'nin gayri resmi ili mi?' sorusunu akıllara getiriyor.

Binaların sınırlarına kadar ölçülüyor

KKTC'de 5 ayrı ilçede, 4 koldan devam eden çalışmalarda, tüm köylerde bulunan her evin avlusuna kadar girilerek ölçüm yapılıyor.

Lazer ile yapılan ölçümlerde, yalnız evin sınırlarını kesen avluların değil, binaların sınırlarının da ölçüldüğü dikkati çekiyor.

Ölçümler Türkiye Çevre Bakanlığı koordinasyonunda yapılıyor

Türkiye kaynaklı haberlerde ise; Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde pilot olarak başlatılan projenin, 2014 yılında Türkiye'nin geneline yaygınlaştırılacağı belirtiliyor.

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışma kapsamında il, ilçe ve köy sınırlarını yeniden belirleyecek bir adım atılıyor. Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması amacıyla 81 ilde bulunan yaklaşık 953 ilçe ve 34 bin köyün sınırları tamamen değişecek.

Sabah gazetesinin ilgili haberini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz...

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2013/09/23/turkiye-haritasina-ab-ayari

[gallery ids="17490,17489,17488,17487,17486,17482"]

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76