• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

KKTC 30 yaşında... Törenlerle kutlanacak

KKTC 30 yaşında... Törenlerle kutlanacak
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 30’uncu kuruluş yıldönümü ülkenin dört bir yanında düzenlenecek tören ve etkinliklerle kutlanıyor.Her...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 30’uncu kuruluş yıldönümü ülkenin dört bir yanında düzenlenecek tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den gelecek heyetler, Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına  ortak olacak.

Kıbrıs Türk halkının liderleri Dr. Fazıl Küçük ile Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarlarında da törenler düzenlenecek.

15 Kasım törenlerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Solo Türk ekibi gösteriler yapacak.

RESMİ KUTLAMALAR EROĞLU’NUN KONUŞMASIYLA BAŞLAYACAK

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı  kutlamalarına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) radyo ve televizyonundan bugün saat 12.00’de yapacağı konuşmayla başlanacak.

Aynı saatte 21 pare top atışı yapılacak.

TC BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY YARIN ADAYA GELİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Atalay 15 Kasım törenlerine katılmak için yarın saat 16.00’da adaya gelecek.

Özel uçağı ile Ercan Havalimanı’na inecek Atalay, 15 Kasım Cuma günü saat 17.15’te adadan ayrılacak.

Törenlere, TC Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Sadık Yakut, Anamuhalefet adına Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, TC Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Vakur Gökdenizler, TC Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Teknik Heyet Başkanı Genç Osman Yaraşlı da katılacak.

DR. KÜÇÜK’ÜN ANIT MEZARI’NDA TÖREN

Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarı’nda yarın saat 15.00’te tören düzenlenecek.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasından sonra, saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla tamamlanacak.

DENKTAŞ’IN ANIT MEZARINDA TÖREN

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın anıt mezarında yarın saat 15.30’da tören düzenlenecek.

Denktaş’ın anıt mezarındaki törende de protokol sırasına göre çelenkler sunulacak ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erecek.

LEFKOŞA’DAKİ İLK TÖREN ŞEHİTLER ANITI ÖNÜNDE

Kutlamalar çerçevesinde 15 Kasım  Cuma günü Lefkoşa’daki ilk tören Şehitler Anıtı’nda düzenlenecek. Tören saat 08.00’de başlayacak.

Törende protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

EROĞLU’NUN TEBRİK KABULU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı’nda tebrik kabul edecek.

ATATÜRK ANITI’NDAKİ TÖREN

Lefkoşa Atatürk Anıtı’ndaki 15 Kasım töreni saat 09.30’da başlayacak.

Törende  protokol sırasına göre çelenkler Anıt’a sunulacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defterinin imzalanmasıyla  tören sona erecek.

DR. FAZIL BULVARI’NDA RESMİ GEÇİT TÖRENİ

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda Resmi Geçit Töreni yapılacak.

Tören saat 10.00’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tören birliklerini denetlemesiyle başlayacak.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen  bir yetkilinin yapacağı konuşmanın ardından, tören resmi geçitle sona erecek.

MAĞUSA’DAKİ TÖRENLER

Gazimağusa’daki kutlamalara saat 14.25’te Zafer Anıtı’nda başlanacak. Törene Polatpaşa Bulvarı’nda devam edilecek.

Zafer Anıtı’ndaki tören protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Polatpaşa Bulvarı’ndaki tören saat 14.55’te protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nden bir öğretmen günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nden bir öğrencinin şiir okuyacağı törende, 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı’ndan da bir subay da günün anlam ve önemini belirten  bir konuşma yapacak.

Arından tören geçişi gerçekleşecek.

GÜZELYURT’TA İKİ TÖREN DÜZENLECEK

Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı ve Müze önünde iki tören düzenlenecek.

Atatürk Anıtı önündeki tören saat 14.15’te protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Özel defterin imzalanmasının ardından tören sona erecek.

Müze önündeki törende, tören birliklerinin ve halkın bayramı kutlanacak. Güzelyurt Kurtuluş Lisesi Müdür Muavin’in konuşmasının ardından Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nden bir öğrenci günle ilgili şiir okuyacak. Halk dansı gösterisinin ardından resmigeçit töreni yapılacak ve tören sona erecek.

GİRNE’DEKİ TÖRENLER

Girne’deki tören saat 13.30’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) Bando Konseri ile başlayacak. Konser, Girne Atatürk Anıtı’nda verilecek.

Atatürk Anıtı’ndaki tören saat 14.00’te, protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek

Anafartalar Lisesi öğrencileri günle ilgili şiir okuyacak, askeri bir personel tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacak.

Resmi geçidin ardından saat 15.30’da Sola Türk gösterisi sunacak.

İSKELE’DEKİ TÖREN

İskele Ecevit Meydanı’ndaki tören saat 15.00’te  Atatürk Anıtı’na protokol sırasına göre Atatürk çelenklerin konulmasıyla başlanacak. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Tören birliklerinin ve halkın bayramı Kaymakam, Komutan ve Belediye Başkanı tarafından kutlanacak. İskele Kaymakamı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak. Şehit İlker Karter İlkokulu, Bekirpaşa Lisesi ve İskele Ticaret Lisesi öğrenciler günle ilgili şiir okuyacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri 28’inci Mekanize Piyade Tümeni Hava Savunma Tabur Komutanlığı’ndan bir subay günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşa yapacak. Tören, İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterisi, ardından da tören geçidi ile devam edecek.

İskele Belediyesi tören bitişinden sonra İskele Belediye Gazinosu’nda kutlama kokteyli verecek.

AKDOĞAN, MEHMETÇİK, LEFKE VE GEÇİTKALE DE TÖRENLER DÜZENLENECEK

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Akdoğan’da düzenlenen törenle de kutlanacak. Akdoğan’daki Atatürk Anıtı’ndaki tören, saat 08.45’te başlayacak.

Mehmetçik’deki tören Ecevit Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, saat 09.30’da yapılacak.

Kutlamalar çerçevesinde Lefke’de 2 tören düzenlenecek. İlk tören Lefke Şehitliği önünde düzenlenecek, tören saat 09.45’te başlayacak.

İkinci tören ise Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Tören, saat 10.00’da başlayacak.

GEÇİTKALE VE BOĞAZİÇİ ŞEHİTLERİ ANILACAK

Geçitkale’de de 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı için tören düzenlenecek. Geçitkale Atatürk Büstü önündeki tören saat 09.00’da başlayacak.

15 Kasım 1967’de Geçitkale ve Boğaziçi direnişlerinde şehit edilen mücahitler ve mücahidiler Geçitkale’de düzenlenecek törenle anılacak.

Geçitkale Şehitler Anıtı’ndaki tören saat 09.30’da başlayacak. Tören şehitliğin ziyareti ile son bulacak.

HTL ÖĞRENCİLERİ SAYGI YÜRÜŞÜ YAPACAK

Haydarpaşa Ticaret Lisesi (HTL) kız izci ekibi Liderleri Feray Asal ve Müdür Muavini Özlem Deveci gözetiminde geçen yıl “Kurucu Cumhurbaşkanı’na Saygı Yürüyüşü”nün” ikincisini gerçekleşt,recek.

Saat 19.00’da KKTC Meclisi önünden başlayacak yürüyüş, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın kabrinde sona erecek.

POSTA DAİRESİ’NDEN 15 KASIM’A ÖZEL UYGULAMA

Posta Dairesi Müdürlüğü, KKTC’nin 30’uncu Kuruluş Yıldönümü nedeniyle yarın Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele posta merkezlerinde gelen ve giden gönderilerin ön yüzüne kaşe tatbik edecek.

KÜLTÜREL VE SPORTİF ETKİNLİK PROGRAMI

14 KASIM PERŞEMBE

Atletizm Federasyonu’nun “Cumhuriyet Yol Koşusu” Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda saat 10.00’da yapılacak.

15 KASIM CUMA

Solo Türk ekibinin ilk gösterisi saat 11.15’te Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda yapılacak.

Cengiz Topel Anıtı’nda ise saat 11.25’te saygı uçuşu yapılacak.

Solo Türk ekibi Saat 15.30’da Girne Atatürk Anıtı’nda da gösteri yapacak.

KTBK Bölge Bando Komutanlığı Girne Atatürk Anıtı’nda saat 13.30’da konser verecek.

Güvenlik Kuvvetleri Bandosu Lefkoşa’nın Dereboyu’nda saat 19.00’da konser verecek.

16 KASIM CUMARTESİ

Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Yarışı” saat 09.00’da başlayacak.

Esentepe – Karaağaç anayolu üzerindeki petrol istasyonu ile Karaağaç köyü içerisinden başlayacak yarış, Alevkayası’nda sona erecek.

Masa Tenisi Federasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Kupası Ferdi Büyük Erkek ve Bayan Müsabakaları” saat 10.00’da federasyon binasında gerçekleşecek.

Tenis Federasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Kupası Tenis Müsabakaları” ise saat 10.00’da Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi tenis kortlarında yapılacak.

Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün düzenlediği “Klasik Otomobiller Slalom yarışı” 14.30’da Zet Karting’de yer alacak.

Okçuluk Federasyonu’nun  “Cumhuriyet Yarışmaları” saat 18.00’de Başaran Spor Salonu’nda yapılacak.

17 KASIM PAZAR

Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün düzenleyeceği “III. Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi” Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami tarafından saat 10.00’da Dışişleri Bakanlığı önünden başlatılacak.

Tenis Federasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Kupası Tenis Müsabakaları Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi Tenis Kortları’nda saat 10.00’da başlayacak.

Taek-Won-Do Karate- Aikido-Kurashi-Wushu Federasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Kupası Taekwondo, Karate, Budu Müsabakaları saat 10.00’da Girne’de Avrasya Taekwondo Merkezi’nde yapılacak.

Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün düzenleyeceği “3. Cumhuriyet Klasik Otomobil Rallisi Töreni saat 13.00’de Onar Village’de yapılacak.

Dereceye girenlere ödüllerini Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu verecek.

18 KASIM PAZARTESİ

Gençlik Dairesi’nin düzenleyeceği, Çağdaş Müzik Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nun vereceği “Safalar Getirdiniz” adlı Cumhuriyet Konseri saat 20.00’de Lefkoşa AKM’de olacak.

Konsere Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katılacak.

22 KASIM 2013 CUMA

Gençlik Dairesi’nin “5. Cumhuriyet Halk Dansları Şöleni” Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 19.30’da gerçekleşecek.

Atıcılık Federasyonu “Cumhuriyet Kupası” müsabakaları Gönyeli’de Özer Boyacı Trap Skeet Poligonu’nda saat 9.00’da yapılacak.

Olimpik Havalı Silahlar atışı Lefkoşa’daki Atatürk Poligonu’nda saat 9.00’da olacak.

23 KASIM CUMARTESİ

Gençlik Dairesi’nin “5. Cumhuriyet Halk Dansları Şöleni” Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 19.00’da yapılacak.

Atıcılık Federasyonu “Cumhuriyet Kupası Müsabakaları” Olimpik Trap Skeet Gönyeli Özer Boyacı Trap Skeet Poligonu’nda saat 9.00’da olacak.

Keskin Nişancı atışları Taşkent Atış Alanı’nda saat 9.00’da başlayacak.

Olimpik Havalı silahlar yarışması Lefkoşa Atatürk Poligonu’nda saat 9.00’da yapılacak.

24 KASIM PAZAR

Triatlon Federasyonu’nun “Cumhuriyet Müsabakaları” Ercan-Balıkesir Parkuru’nda saat 10.00 yapılacak.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615