• BIST 94.082
  • Altın 189,854
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 25 °C

“Kilise daha son sözünü söylemedi!"

“Kilise daha son sözünü söylemedi!"
Kathimerini gazetesi editörü Stelya: Kathimerini Gazetesi editörü, yazar Nikolas Stelyamüzakarelerin yeniden başlamasının Kıbrıs sorununun çözümü anlamına...

Kathimerini gazetesi editörü Stelya: Kathimerini Gazetesi editörü, yazar Nikolas Stelyamüzakarelerin yeniden başlamasının Kıbrıs sorununun çözümü anlamına gelmediğini kaydetti.

www.starkibris.net - Yurdagül BEYOĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, “önerilerimiz müzakere masasında ve bugün bunu müzakere masasında açıkça ortaya koyduk” sözlerini anımsatan Stelya, “umut pompalanıyor” dedi.

Kilisenin henüz son sözünü söylemediğini ifade eden Stelya, Kıbrıslıları toprak konusunda çok çetin bir pazarlık sürecinin beklediğini savundu.

Kathimerini Gazetesi editörü, yazar Dr. Nikolas Stelyamüzakere masası sürecini Star Kıbrıs’a değerlendirdi. Yunanistan’ın Kıbrıs sorununa fazla ilgi göstermediğini ifade eden Stelya, “Yunanistan kendi sorunlarına odaklanmış durumda. Sadece Samaras’ın özel bir ilgisi var. Son kamuoyu yoklamalarına göre koalisyonun oy oranı yüzde 22 civarında. Dolayısıyla Samaras milliyetçilerin oyunu almak için bu konuya ilgili davranıyor. Oysa Kıbrıs sorunu Yunanistan’da gündem maddesi bile olmaz” dedi.

“UMUT POMPALANIYOR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, “önerilerimiz müzakere masasında ve bugün bunu müzakere masasında açıkça ortaya koyduk” sözlerini anımsatan Stelya, bu sözlerin Rumların hoşuna gitmediğini belirterek, “ortada henüz bir şey yok. Umut pompalanıyor” iddiasında bulundu.

“TEMKİNLİ OLMAKTA YARAR VAR”

Müzakerelerin başlamasının, Kıbrıs sorununun çözümü anlamına gelmediğini ifade eden Stelya, temkinli olmak gerektiğini söyledi. “Temkinli olmakta yarar var dediğimde ‘sen OHİCİ misin’ diyorlar ama öyle değil” diyen Stelya, Güney Kıbrıs’ta iki partinin ortak metne destek verdiğini ancak yarının ve diğer partilerin tutumunun ne olacağının bilinmediğini belirtti. Papandreu, Lilikas ve Evreko’nun bir araya gelip OHİ cephesi kurabileceğine işaret eden Stelya, bunların gözardı edilmemesi gereken olasılıklar olduğunu kaydederek, kilisenin sessizliğine vurgu yaptı. “Kilise henüz son sözünü söylemedi” diyen Stelya, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’inHrisostomos’a “sizi bilgilendireceğim” dediğini anımsattı.

“TÜRK TARAFININ ELİ KUVVETLİ”

Nikolas Stelya, su projesi gibi projelerin Türk tarafının elini güçlendirdiğini ifade etti. Ansatasiadis’in de, bunun farkında olduğunu dile getiren Stelya, “Anastasiadis bunu bildiği için ‘bir daha OHİ deme lüksümüz yok dedi’ şeklinde konuştu.

“TOPRAK KONUSUNDA ÇETİN PAZARLIKLAR BİZİ BEKLİYOR”

Önümüzdeki süreçte, toprak konusunda çetin pazarlıklar yapılacağının altını çizen Stelya, Karpaz, Güzelyurt, Girne gibi bölgelerin masada tartışılacağını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615