• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

Kıbrıslı Türk Alphan Sennaroğlu'na TÜBİTAK Bilim Ödülü

Kıbrıslı Türk Alphan Sennaroğlu'na TÜBİTAK Bilim Ödülü
Kıbrıslı Türk Bilim İnsanı Prof Dr. Alphan Sennaroğlu, 2013 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülüne layık görüldü. Sennaroğlu, ödülünü Türkiye Cumhurbaşkanı...

Kıbrıslı Türk Bilim İnsanı Prof Dr. Alphan Sennaroğlu, 2013 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülüne layık görüldü. Sennaroğlu, ödülünü Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den aldı.

Prof. Dr. Sennaroğlu, TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne; “Katıhal ve femtosaniye lazerleri alanında, kızılaltı (infrared) bölgesinde çalışan birçok özgün katıhal lazerlerin geliştirilmesi ve bu lazerler ile femtosaniye süreli optik darbe üretimi konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle layık görüldü.

KKTC Ankara Büyükelçiliği’nden verilen bilgiye göre, Türkiye’nin en prestijli bilim ödülleri olan TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK - Gelişmekte Olan Dünya İçin Bilimler Akademisi (TWAS) Teşvik Ödülü törenleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde dün Çankaya Köşkü’nde yapıldı.

Törene, Türkiye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, davetliler ve ödül alan bilim insanlarının aileleri katıldı.

Tören, TÜBİTAK Ödül Geleneği adlı filmin gösterimi ile başladı ve ardından sırasıyla Mühendislik Bilimleri alanında Bilim Ödülü Sahibi Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu, Sağlık Bilimleri alanında Bilim Ödülü Sahibi Prof. Dr. Cihan Yurdaydın, Özel Ödül Sahibi Prof. Dr. Yusuf Altıntaş ve Özel Ödül Sahibi Prof. Dr. M. Utku Ünver birer konuşma yaptı.

Gerçekleştirilen TÜBİTAK Tanıtım Filmi gösteriminden sonra da TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuşmasını gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasının ardından ödülleri sahiplerine verdi.

Türkiye’de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunan hayattaki bilim insanlarına verilen Bilim Ödülü için 2013 yılı ödül miktarı, elli bin Türk Lirası, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor. Bilim Ödülü sahiplerine ayrıca araştırma desteği de veriliyor.

Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu, törende yaptığı konuşmada, Bilim Ödülüne layık görüldüğü için büyük onur duyduğunu belirterek, TÜBİTAK Bilim Kurulu’na teşekkür etti.

25 yılı aşkın bir süredir lazer fiziği ve mühendisliği alanında araştırmalarını sürdürdüğünü, eğitime çok önem veren bir ailede yetiştiğini ifade eden Sennaroğlu, doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi Lazer Araştırma Laboratuvarı’nı kurduğunu anlattı.

Sennaroğlu, birlikte çalışma fırsatı bulduğu bilim insanlarına, öğrencilerine ve kendisine her zaman destek olan ailesine teşekkür etti.

PROF. DR. ALPHAN SENNAROĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

1966 yılında Lefkoşa’da doğan Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu halen Koç Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmekte, Fizik ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde öğretim üyeliği yapmaktadır. İlk ve orta eğitimini Kuzey Kıbrıs’ta tamamlayan Sennaroğlu, lisans (1988), yüksek lisans (1990) ve doktora (1994) çalışmalarını ABD’de Cornell Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1994 yılında Koç Üniversitesi Lazer Araştırma Laboratuvarı’nı kurmuş, lazer fiziği ve mühendisliği, katıhal ve cam lazerleri, femtosaniye lazer darbe üretimi, doğrusal olmayan optik ve lazer spektroskopisi alanlarında araştırma faaliyetlerini halen sürdürmektedir. ABD’de Massachusettes Institute of Technology’de ziyaretçi araştırmacı olarak sırasıyla 2002-2003 ve 2009-2010 akademik yıllarında ve 2005-2008 yaz döneminde çalışmalarını sürdürmüştür. Akademik yaşamı süresince birçok bilimsel toplantıya başkanlık yapmış ve çeşitli bilimsel çalışmalarda aktif olarak bulunmuştur.

Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu, 2005 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) Asosiye Üyeliğine seçilmiştir. Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) ve Optical Society of America (OSA) Kıdemli Üyesi, The International Society for Optical Engineering (SPIE) Üyesidir.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615