• BIST 1.398,210
  • Altın 489,39
  • Dolar 8,6030
  • Euro 10,0900
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

"Kıbrıs'ımız bölünmeyecek kadar küçük, ancak hepimizi sığacak kadar da büyüktür"

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk örgütler 25 Kasım'da Berlin'de gerçekleştirilecek üçlü görüşme vesilesiyle cuma günü ortak bir etkinlik düzenleyecek. Örgütler yaptıkları ortak açıklamada "Kıbrıs'ımız bölünmeyecek kadar küçük, ancak hepimizi sığacak kadar da
"Kıbrıs'ımız bölünmeyecek kadar küçük, ancak hepimizi sığacak kadar da büyüktür"


Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partiler, örgütler, sendikalar ve iki toplumlu örgütler, 25 Kasım tarihinde Berlin'de yapılacak üçlü görüşme vesilesiyle iki lidere; Rum Lider Nikos Anastasiades ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya "Umudu canlı tutalım ve Kıbrıs'ta barışın engellenemeyeceğine inancımızı güçlü bir şekilde haykıralım" şiarıyla 22 Kasım tarihinde Cuma günü ortak iki toplumlu bir etkinlik düzenliyorlar.

Konu hakkında pazartesi günü düzenlenen basın toplantısı sırasında PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ortak bir açıklama okudu.

Ortak açıklamada şöyle dendi:

"İki toplumun liderlerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım'da Berlin'de agerçekleştirecekleri buluşma Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli bir fırsatı teşkil etmektedir. Bu nedenle de Kıbrıs'ın geleceği açısından çok önemlidir.

Crans-Montana'da görüşmelerin kesintiye uğramasından sonra Kıbrıs sorunu kısır bir durgunluk içerisindedir ve bu durum adanın taksiminin kesinleşmesi açısından büyük tehlikeler yaratmaktadır.

İnancımız Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslıların geçmişin şiddetini, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlüklerini geride bırakıp kesin bir biçimde gömebilecekleri ve gömmeleri gerektiği yönündedir. Kıbrıs'ımız bölünmeyecek kadar küçük, ancak hepimizi sığacak kadar da büyüktür.

25 Kasım buluşması öncesinde iki toplumun liderlerini gerekenleri yapmaya, sürecin kesintiye uğradığı yerden mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varma hedefiyle devamı için istek ve kararlılıkla karar vermeye çağırıyoruz.

Liderler BM'nin iki bölgeli iki toplumlu çözüm hakkındaki kararlarına, Crans-Montana'da BM Genel Sekreteri Sn. Guterres'in sunduğu çerçevenin zeminine bağlı kalmaya devam ettiklerine Genel Sekreteri ikna etmeli ve bilinmezliğe, belirsizliğe, zıtlaşmaya ve sonuçta ülkenin taksimine kapının açılmasına izin vermemeleri için cesaret ve sorumlulukla davranmalıdırlar.

İki lideri Kıbrıs'ı bütün evlatlarının ortak vatanı kılmaya, yeniden birleşmiş ve barışçıl bir Kıbrıs vizyonuna bağlı kalmaya çağırıyoruz.

Aynı zamanda yeni çaba öncesinde bütün ilgili yabancı güçlerin Kıbrıs halkının tümünün yeniden birleşmiş bir vatanda yine barış içerisinde yaşama arzusuna saygı göstermeleri ve Kıbrıs halkının gerçek çıkarlarına hizmet edecek gelişmelere katkıda bulunmaları talebini dile getiriyoruz. Böylesi bir şey bütün Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarın yararına olacaktır.

Bu kitlesel etkinliği birlikte organize edenler ve bu metni imzalayanlar olarak biz Birleşmiş Milletlerin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde, iki toplumun siyasi eşitliğini, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı bir devlet için iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü, iki toplumun haklarına saygı gösterecek bütün Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm hedefine bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Örgütlerimiz olarak, çözüm ve yurdumuzun yeniden birleşmesi hedefine ulaşılması ve barışın hâkim olması için birlik, koordinasyon ve ortak mücadele hedefiyle bütün emekçilere, bütün siyasal ve sosyal güçlere, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk-Maronit-Ermeni-Latin bütün Kıbrıslılara çağrıda bulunuyoruz.

Müzakerenin bu kritik anında mantığın, yeniden birleşmenin, barışın ve umudun sesinin net ve güçlü bir şekilde duyulması için herkesi bu kitlesel iki toplumlu etkinliğe katılmaya çağırıyoruz.

Umudu canlı tutalım ve Kıbrıs'ta barışın engellenemeyeceğine inancımızı güçlü bir şekilde haykıralım" denildi.

Eylem programına göre, etkinlik 22 Kasım tarihinde saat 15.30'da katılımcılar Türk işgali altındaki Lefkoşa bölgesindeki bir parkta toplanacaklar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ofisine yürüyüş yapılacaklar. Burada Akıncı'ya ortak deklerasyonun bir nüshasını verecekler ve devamla, (saat 17.00'da) özgür bölgeye geçip Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayına yürüyecekler ve Rum Lider Nikos Anastasiades'e de deklerasyonun bir kopyasını verilecekler.

Bu arada, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil açıklamada bulunarak, Dayanışma Evi'nde düzenlenen basın toplantısının Kıbrıs Türk medya mensupları tarafından izlenmemesini eleştirerek Kıbrıs Türk "Haber Ajansı'nın" toplantı hakkında zamanında bilgilendirilmesine rağmen "ajans" diğer medyaya kuruluşlarına kasten yanlış bilgi verdiğini ve bundan dolayı Kıbrıs Türk medya temsilcilerinin basın toplantısına katılamadıklarını söyledi.

Şener Elçil, bunu "ajans" tarafından yapılan bir "provokasyon eylemi" olarak niteledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0548 890 46 15