• BIST 116.516
  • Altın 165,528
  • Dolar 3,9262
  • Euro 4,8193
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 25 °C

Kıbrıs'a silah ambargosunun kaldırılması gündemde!

Kıbrıs'a silah ambargosunun kaldırılması gündemde!
Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin (Hidrokarbonların bulunması, Güney Kıbrıs’ın İsrail’le ilişkilerinin sürekli artması ve Amerika’nın “Erdoğan’a...

Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin (Hidrokarbonların bulunması, Güney Kıbrıs’ın İsrail’le ilişkilerinin sürekli artması ve Amerika’nın “Erdoğan’a güveninin azalması” olarak sıralandı) ABD’nin “Kıbrıs”a uyguladığı silah ambargosu konusunu yeniden gündeme getirdiği öne sürüldü.

Fileleftheros “Silah Ambargosu Sonlandırılsın... Kıbrıs’ın Devriye Gemisi Satın Almasına Müsaade Edilmesi Önerisi” başlıklı haberinde Amerikan yayınlarında yer alan makalelerde, ABD’nin söz konusu kısıtlamaya son vermesi ve Güney Kıbrıs’ın, denizden gelebilecek saldırılara karşı enerji tesislerini koruyabilmesi işçin devriye gemisi satın alma imkânı tanınması konusunun gündeme getirildiğini yazdı.

Gazete Regan ve Bush hükümetleri döneminde Denizcilik Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan Seth Cropsey’ın ilgili makalesinde “ABD’nin yapabileceği en az şeyin Güney Kıbrıs’a devriye gemisi satılmasına müsaade etmek olduğu” görüşlünü ortaya koyduğunu yazdı.

Habere göre Lübnan ve Suriye kıyılarının doğal gaz çıkarma alanlarına 100 kilometre mesafede bulunmasına dikkat çeken Cropsey Washington’daki çekinceleri kırmak maksadıyla “bir düzine deniz devriyesi 100 savaş gemisi bulunan Türk donanmasına karşı hiçbir şey yapamaz” ifadesine yer verdi.

Gazete Cropsey’in makalesinde yer alanları özetle şöyle aktardı:

“Obama hükümeti Türkiye içerisindeki,  ülkenin (Türkiye) Batı yoluna dönmesini istemeyen güçlere destek vermek istemediğine göre ‘yapabileceği en az şey, bölgedeki diğer ülkelere yardım etmektir” diyen Cropsey, Washington’un silah ambargosu uygulamaya devam ettiği ülkelerin İran, Kuzey Kore, Suriye ve Çin olduğunu hatırlattı.

Doğu Akdeniz’deki enerji tesislerinin güvenliğine katkı koyabilecek diğer bir parametre de 6’ncı Amerikan Filosu’dur. 6’ncı Filo’nun İtalya ve İspanya’da konuşlandığı ve gerektiğinde Doğu Akdeniz’e doğru hareket ettiğine işaret ediliyor. Amerikalı köşe yazarları 6’ncı Filo’nun daha doğuya kayması gerektiğine işaret ediyorlar ancak bu kaydırmanın nasıl yapılacağına dair detay vermiyorlar.  Yapılan analizlerden, ABD varlığının bugün bile Rusya, Çin ve hatta İran gibi diğer ülkelere göre ikinci planda olduğunu düşündükleri açıkça anlaşılıyor.”

PRIO 14 KASIM’DA “DOĞU AKDENİZİN HİDROKARBONLARI” GÜNDEMİYLE TOPLANIYOR

Gazete haberinin “Gaz ve Müzakere Koktu” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise “2004’te Annan Planı taraftarı faaliyetleriyle tanınan” ifadesiyle nitelediği PRIO isimli Norveç örgütünün, bu kez doğal gaz konusunda kendisini yeniden gösterdiğini yazdı.

Gazete, örgüt tarafından yapılan açıklamada, PRIO Kıbrıs merkezinin yıllık toplantısının 14 Kasım’da “Doğu Akdeniz’in Hidrokarbonları” konusuyla gerçekleştirileceği bilgisi verildiğine işaret ederek, Doğu Akdeniz’de önemli miktarda doğal gaz bulunmasının belirli ülkeler,  meseleler  ve ne anlama geldiği açısından irdelenmesi gereğini gündeme getirdiğine dikkat çekildiğini yazdı.

Habere göre açıklamada ayrıca 14 Kasım’daki toplantıda doğal gaz yatakları bulunması ihtimali olduğu tescilli ülkeler (İsrail, Güney Kıbrıs, Lübnan ve Mısır) ile komşularının (Türkiye ve Yunanistan) ve bölgede önemli stratejik çıkarları olan ABD ve Rusya gibi ülkelerin ele alınacağı kaydedildi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615