Body Altı - Banner Sistem Kodları
  • BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 30 °C
  • Lefke 31 °C

Kıbrıs telekulak üssü olarak kullanıldı!

Kıbrıs telekulak üssü olarak kullanıldı!
ABD ve İngiltere’nin, Kıbrıs’taki İngiliz üssü Ayios Nikolaos’un telekulak merkezi olarak kullandığı ortaya çıktı. Avrupa basını, Türkiye dahil...

ABD ve İngiltere’nin, Kıbrıs’taki İngiliz üssü Ayios Nikolaos’un telekulak merkezi olarak kullandığı ortaya çıktı. Avrupa basını, Türkiye dahil bir dizi bölge ülkesine giden 14 fiber optik hattın izlendiğini yazdı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) telekulak skandalı Akdeniz’e sıçradı. Alman Süeddeutsche Zeitung, İtalyan l’Espresso ve Yunan Ta Nea gazeteleri, İngiliz ve Amerikan istihbaratının Güney Kıbrıs’ta ortak çalıştığını ve Akdeniz üzerindeki bütün bilgilere ulaştığını öne sürdü. Haberi eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı bilgilere dayandıran gazeteler, KKTC sınırına birkaç kilometre uzaklıkta bulunan İngiliz askeri üssü Ayios Nikolaos’un telekulak merkezi olduğunu yazdı. L’Espresso dinlemeler hakkında, “Skandalın en büyük kulağı Kıbrıs’ta” yorumunu yaptı.

türk telekom da izlendi mi?

Belgelere göre, İngiliz üssü üzerinden elde edilen e-postalar ve internet trafiği, İngilizler ve ABD’liler arasında paylaştırılıyor. Üç gazetenin sızdırdığı belgelerde öne çıkan detaylar şöyle: 

- Güney Kıbrıs’taki merkezde radyo dalgalarının yanı sıra denizin altındaki fiber optik kablolar da inceleniyor.

- Benhall, Bude ve Sounder isimli merkezlerden dinlemeler yapılıyor. 14 fiber optik kablosuna erişimi bulunan yetkililer bu şekilde, Kıbrıs, Lübnan, Mısır, Türkiye, Yunanistan ve kıta Avrupası’nın verilerini ele geçirdi.

- France Telecom, AT&T ve Slovak Telekom gibi kuruluşların yanı sıra Türk Telekom kabloları da izlendi.

- Güney Kıbrıs Telekomünikasyon Birimi, İngiliz hükümetiyle bu dinlemeler için gizli bir anlaşma yaptı.

amerikalılar kılık değiştirdi

- Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki merkezde İngiliz askerleriyle birlikte Amerikalı yetkililer de görev aldı. Ancak Amerikalılar tanınmamak için turist kılığına girdi. Zira, İngiliz hükümetinin Kıbrıs Rum Kesimi’yle yaptığı anlaşma çerçevesinde söz konusu üste sadece İngilizlerin çalışmasına izin veriliyor.

BERLİN'İ İNGİLİZLER DE DİNLEMİŞ 

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) ardından, İngiliz istihbarat kurumu GCHQ’nun da Almanya’da yasadışı dinleme yaptığı öne sürüldü. İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Independent, GCHQ’nun başkent Berlin’de gizli bir dinleme üssü kurduğunu yazdı. Gazetenin özel haberinde, Berlin’deki İngiltere Büyükelçiliği binasının çatısında beyaz yuvarlak bir alan kurduğu kaydedilirken, Londra’nın dinlemeye hâlâ devam ettiği de vurgulandı. NSA belgelerine dayandırılan haberde, GCHQ’nun Berlin Büyükelçiliği’nin çatısındaki dinleme istasyonunda siyasetçileri ve gazetecileri hedef aldığı öne sürüldü. Berlin, İngiliz Büyükelçisi’ni istişareye çağırdı. Haberde, ABD’nin Berlin Büyükelçiliği çatısındaki dinleme istasyonunun kapatıldığı da belirtildi.

akşam

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615