• BIST 1.445
  • Altın 489,658
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Kıbrıs sorunu Meclis'te

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük sorunu olan Kıbrıs konusunun son dönemde...
Kıbrıs sorunu Meclis'te

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük sorunu olan Kıbrıs konusunun son dönemde ön planda tartışıldığını, bu yüzden Meclis’in de bu konuyu tartışması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk ve Rum Özel temsilcilerinin Ankara ve Atina’da temaslarda bulunmasının önemli bir gelişme olduğunu, ancak bu gelişmenin sağlıklı bir yöne gitmesi için inisiyatifin görüşme masasında olması gerektiğini belirten Soyer, bu yüzden bir an önce görüşmelerin başlatılması gerektiğini belirtti.

Soyer, Kıbrıs konusunda siyasal sorun yanında diğer sorunların da tartışılması gerektiğini belirterek, görüşmelerin başlaması ve gerginlik yaratan sorunların da bu masada ele alınması gerektiğini işaret etti.

Kıbrıs’ta bulunan doğal kaynaklar konusunda Cumhurbaşkanlığının “uyduğunu” iddia eden Soyer, Rum Yönetimi’nin bu konuda avantaj sağladığını ifade ederek, Rum kesiminin “Kıbrıs Türk halkı haklarını kaybedeceğinden korkmasın” dediğini, bu açıklamanın Kıbrıs Türk halkının temel hakkını ortaya koyduğunu tescil ettiğini vurguladı.

Rum kesiminde, temsilcilerin temaslarıyla endişeler başladığının gördüğünü, bu yüzden görüşmelerin bir an önce başlamasına ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Soyer, bu yılsonuna kadar görüşmelerin başlaması gerektiğini kaydetti.

Maraş konusunun görüşmelerle birlikte ele alınmasıyla ilgili duyarlılık gösterilmesi gerektiğini, bunun görüşmeler için bir “kaldıraç” olabileceğini ifade eden Soyer, bunun yanında Mağusa’nın da ele alınması gerektiğini, Maraş’ın açılmasının Mağusa’ya fayda sağlayacağına dikkat çekti.

Bunun yanında Mağusa’nın yatırıma ihtiyaç duyacağını, bu yüzden limanlar dahil Mağusa’nın tümüyle ele alınması; askeri yerlerin kaldırılması; sahilden insanların ayrılmaması gerektiğini belirten Soyer, bunun yapılaması durumunda ülke ve Mağusa ekonomisinin kazanç sağlayacağını kapasitesini artıracağına inanç belirtti.

Soyer, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili tutanakların Meclis’e gelmesi gerektiğini belirterek, Meclis kürsüsünün Cumhurbaşkanlığı üzerinde olduğunu kaydetti.

Nami: Maraş ayrı bir konu

Dışişleri Bakanı Özdil Nami Genel Kuruldaki konuşmasında, Kıbrıs sorununun ülkenin önemli bir sorunu olduğunu, 50. yılına geldiğini, dünyanın sabrının tükendiğini, BM’nin girişimlerinin olduğunu, gelişmelerin yaşandığını, Türk tarafının da bu gelişmeleri görmezden gelemeyeceğini belirtti.

Nami, Kıbrıs sorununda çıkış noktası olabilecek Maraş ve Doğalgaz konusunun sorun olarak ortada durduğunu, Maraş’ın kapalı kalmasının sebebinin Rumların Annan Planı’na “Hayır” demesi olduğunu, görüşmelerin başlamamasının sebebinin de Rumların ön şartlarının olduğunu kaydetti.

Nami, ön şartların Maraş’ın görüşmeler öncesinde ele alınması, bazı konuların doğrudan Türkiye ile görüşmek istemesi gibi konular olduğunu belirterek, Rum tarafının bu tezlerinden vazgeçmesi veya ılımlaştırması durumunda görüşmelerin hemen başlayabileceğini, Maraş’ın ayrı bir konu olduğunu söyledi.

Kapsamlı çözüme gidilmesini talep ettiklerini vurgulayan Nami, Ekim ayında liderler seviyesindeki görüşmelerin başlatılması ve yı sonuna kadar görüşme planlamasının yapılıp, Mart ayına kadar yeni kapsamlı çözüm planının anlatılması ve Kıbrıs sorununun 50. yılında tarihe gömülmesini temenni ettiklerini kaydetti.

Nami, yeni müzakere sürecinin hızlı bir şekilde cevap vermesinin formülünün; görüşmelerde yakınlaşılan noktalara sahip çıkılması ve bunların geliştirilmesi olduğunu belirterek, görüşmelerin bir an önce başlamasını istediklerini vurguladı. Kıbrıs’ta federal bir yapı kurulması gerektiğine inanç belirten Nami, Rum tarafının da bilince geldiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami yeniden söz alarak, Tatar’ın konuşmasına cevap verdi. Nami, Kıbrıs’ta yeni oluşacak kapsamlı çözümün “Evet” dediği Annan Planı’ndan pek farklı olmayacağını ifade ederek, çözüme inançlı bir şekilde hareket etmeye devam edeceklerini söyledi.

Nami, borçları yeniden yapılandırma konusunda yapılan çalışmaların tüm kesimlerle yapıldığını, Meclis’ten oybirliğiyle geçirildiğini ancak yasanın uygulanamadığını ifade ederek, Genel Kurul’dan geçen yasanın uygulanması gerektiğini bunun zorunlu olduğunu vurguladı.

Gündem dışı konuşmaların ardından sözlü sorulara geçildi, ancak sözlü soru olmayınca Meclis oturumu tamamlandı.

Genel Kurul’un bir sonraki birleşim 7 Ekim Pazartesi saat 10.00’da olacak.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76