• BIST 91.354
  • Altın 189,536
  • Dolar 4,8132
  • Euro 5,6017
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 37 °C
  • İskele 37 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

Kıbrıs konusunun yeniden hareketlenmesi bekleniyor!

Kıbrıs konusunun yeniden hareketlenmesi bekleniyor!
Kıbrıs konusunun önümüzdeki haftada yeniden hareketlenmesi bekleniyor. Müzakerelerin kaldığı yerden başlaması konusundaki ortak açıklama metni hazırlıkları...

Kıbrıs konusunun önümüzdeki haftada yeniden hareketlenmesi bekleniyor. Müzakerelerin kaldığı yerden başlaması konusundaki ortak açıklama metni hazırlıkları ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin rapor taslağı gündemi meşgul edecek.

Ay içerisinde UNFICYP ile Kıbrıs konusu yeniden Güvenlik Konseyi’nde tartışılacak.

Diplomatik kaynaklar, hazırlanan UNFICYP taslak raporunda, Hidrokarbondan her 2 tarafın doğal zenginliği olarak bahsedilmesinin Rum tarafının öfkesine sebep olduğu belirtiyor.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim de önümüzdeki günlerde Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs konusunda bilgi verecek.

Kıbrıs müzakere sürecinin başlamasının önüne engel olarak çıkartılan Ortak Açıklama Metni yeni bir Rum oyunuyla karmaşaya sürüklendi.

Kıbrıs Türk tarafınca, 13 Aralık’ta gerek Birleşmiş Milletlere gerekse Rum Liderliğine gönderilen öneri metni, Rum tarafının siyasi bir manevrasıyla reddedildi.

Diplomatik kaynaklara göre, Kıbrıs Türk tarafının önerisi, tüm ilgili tarafların ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in kabul edebileceği şekilde hazırlandı ancak, Rum tarafı alışılagelmiş bir son dakika manevrasıyla bu öneriyi de reddetti.

Bu arada, Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’taki Barış Gücü tarafından hazırlanan rapor taslağı da gündemde önemli bir yer tutuyor.

Ay içerisinde UNFICYP ile Kıbrıs konusu yeniden Güvenlik Konseyinde tartışılacak.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim de önümüzdeki günlerde Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs konusunda bilgi verecek.

Rapor bir öncekine kıyasla daha çok Barış Gücü askerinin arazideki 6 aylık operasyonunu anlatıyor ve görev süresinin 6 ay daha uzamasını öngörüyor.

Raporda, her iki tarafın askeri güçlerinin genelde iyi olduğundan ve sınır ihlallerinin az sayıda olduğundan bahsediyor ve karşılıklı tatbikat iptallerinden övgüyle bahsediyor.

Diplomatik kaynaklara göre, raporda yer alan Hidrokarbon konusunun çözüm için bir katalizör görevine sahip olacağının belirtilmesi Rum tarafını kızdırdı.

Kaynaklar raporda, Hidrokarbondan her iki tarafın doğal zenginliği olarak bahsedilmesinin Rum tarafının öfkesine sebep olduğunu belirtiyor.

Diplomatik kaynaklara göre, UNFICYP Raporunda ayrıca, Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonlara da atıfta bulunulurken, 2 taraf arasında ekonomik ve sosyal bir denge kurulmasının önemine vurgu yapılıyor ve buna karşı çıkmanın çözüm çabalarına karşı çıkmak anlamı taşıdığından bahsediliyor.

Raporda, 2003 yılında kapıların açılmasıyla başlayan karşılıklı geçişlerin önemine de vurgu yapılırken, gerek geçişlerin gerekse mal akışının nispeten azalmasından şikayet ediliyor.

UNFICYP Raporunda ayrıca, Kıbrıs Türk tarafında düzenlenen Rum ayinlerinden de bahsedilerek, bu tür etkinliklerin dini diyalogun gelişmesi adına çok iyi adımlar olduğu belirtiliyor.

Raporda, Rum tarafınca Pile’de kurulan bir Üniversite kampusundan da bahsedildiği belirtilirken, bunun izinsiz bir olduğunun da altı çiziliyor.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615