• BIST 94.082
  • Altın 189,854
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 25 °C

Kıbrıs konusunda yol haritası belirlenecek!

Kıbrıs konusunda yol haritası belirlenecek!
Rum Ulusal Konseyi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bugün toplanıyor. Toplantıda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 25 Kasım akşamı...

Rum Ulusal Konseyi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bugün toplanıyor. Toplantıda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 25 Kasım akşamı ara bölgede yaptıkları toplantının ardından Kıbrıs sorununun bundan sonraki süreci masaya yatırılacak.

Fileleftheros’un “Bunsan Sonraki Hareketler Belirleniyor... Ulusal Konsey Kıbrıs Sorununda Durum Değerlendirmesi Yapmak İçin Toplanıyor... Başkan AB Büyükelçilerini De Bilgilendirecek” başlıklı haberine göre, Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin ele alınıp durum değerlendirmesi yapılacak bugünkü toplantıda Rum tarafının, müzakerelerin yeniden başlaması hedefi zeminindeki daha ileri hareketlerinin planlanması bekleniyor.

Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos Rum Yönetimi Başkanı Anastasiaidis’in Kıbrıs sorununun “ana çözüm parametrelerini -Doruk Anlaşmaları, BM kararları temelinde ve Güney Kıbrıs’ın AB üyesi sıfatı, Avrupa müktesebatına, AB ilke ve değerlerine saygı görmezden gelmeden” belirleyecek bir ortak açıklama yapılmasında ısrarlı olduğunu tekrarladı.

Gazete bugünkü Konsey toplantısının ardından Anastasiadis’in, AB dönem başkanlığını yürütmekte olan Litvanya tarafından düzenlenecek yemekte AB’nin Güney Kıbrıs’taki büyükelçilerini bilgilendireceğini yazdı, şunları ekledi:

“Yetkili kaynakların işaret ettiği üzere Litvanya dönem başkanlığının daveti, AB’deki ortaklarımıza Türk niyetleri de dâhil bütün meseleleri aktarmak çok iyi bir fırsattır.

İki müzakereci bu Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis bu hafta itibarıyla AB merkezinde olacak. Brüksel’e, görüşmelerinin gidişatı ve anlaşmazlıkları hakkında bilgi vermek için ayrı ayrı temaslar yapacaklar.  Daha sonra Paris’e geçecek olan Mavroyannis’in temasları, Anastasiadis’in geçen hafta Brüksel’de gerçekleştirdiği temasların devamı niteliğinde olacak.”

Haravgi haberi “Ulusal Konsey Bugün Toplanıyor... Siyasi Parti Başkanlarının Kıbrıs Sorunundaki Son Gelişmeleri Görüşmesi Bekleniyor” başlığıyla aktardı.

Alithia da “Kıbrıs Sorunu Bugün Ulusal Konsey’de... Bugünkü Toplantı Sırasında Son Gelişmeler Masaya Yatırılacak ve Müzakerelerin Başlaması İçin Bundan Sonra Yapacaklarımız Ele Alınacak” başlığını attı.

OSMAN ERTUĞ VE ANDREAS MAVROYANNİS BRÜKSEL’DE...

Simerini “Mavroyannis’in Brüksel Temasları” başlıklı haberinde bugünlerde Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için birçok düzeyde yoğun perde gerisi sondajlar yapılmakta olduğunu,  Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in bugün ve yarın, ortak açıklama metniyle ilgili temaslarda bulunmak amacıyla Brüksel’de olacağını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, AB’nin Rum tarafının ortak açıklama yapılması ve müzakerelerin başlaması tezine tamamen katılıyor göründüğünü, Mavroyannis’in Brüksel’e AB’den yapılan davet üzerine, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ’un da kendi inisiyatifiyle Brüksel’e gideceğini yazdı.

ABD, KIBRIS SORUNU VE BÖLGEDEKİ ENERJİ ÇIKARLARI İÇİN YOĞUN PERDE GERİSİ FAALİYETTE

Bu arada ABD’nin de yoğun bir perde gerisi faaliyet içerisinde olduğuna vurgu yapan gazete “ABD, Lefkoşa’daki büyükelçisi aracılığıyla gerek Kıbrıs sorunu gerek Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji çıkarlarını ileri götürmek maksatlı perde gerisi faaliyetlerde bulunuyor” ifadesini kullandı.

LİLLİKAS: “HÜKÜMET KIRIS SORUNUNDA İKİ POLİTİKA VE İKİ ÇİZGİ İZLİYOR... ANASTASİADİS BAŞKA KASULİDİS BAŞKA KONUŞUYOR”

Politis “Hükümet Çifte Dilli... Lillikas Başkan Başka Söylüyor Dışişleri Başka Diyor”  başlıklı haberinde, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’i Kıbrıs sorununda farklı konuşmakla suçladığını bildirdi.

Gazeteye göre “Kıbrıs sorununda hükümet iki politikada ve iki çizgide işliyor görünüyor. Başkan Anastasiadis başka, Dışişleri Bakanı Kasulidis başka konuşuyor” diyen Lillikas şunlara dikkat çekti:

“Müzakerelerin başlamasına, çözümün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (federasyona) dönüşeceğinin tahkim edilmesini doğru buluyoruz, ancak bugün Sayın Dışişleri Bakanı ‘Kathimerini’ gazetesine verdiği röportajda hükümetin müzakerelere Talat-Hristofyas ortak açıklamaları temelinde başlayabileceğini söyledi. Yani ortak açıklama iki ayrı devletin kuracağı yeni bir ortaklık devletinden söz edecek. Dolayısıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tasfiyesi gerekecek.

Başkan Anastasiadis artık bizim tarafın izlemesini istediği politikanın ne olduğunu netleştirmek zorundadır. Bu tür çelişkili ifadeler sadece vatandaşları şaşırtmıyor. Gerek yabancı diplomatları gerek yabancı hükümetleri şaşırtıyoruz ve bizim politikamızın ne olduğunu sorguluyorlar.”

BAĞIŞ’IN REAL NEWS’A YAPTIĞI KIBRIS AÇIKLAMASI GÜNEY’DE “BOŞANSINLAR” ŞEKLİNDE ALGILANDI

Gazeteler, Türkiye Cumhuriyeti AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın “Real News” isimli Yunan gazetesinde dün yayınlanan röportajında söylediklerini çeşitli başlıklarla okurlarına aktardılar.

Alithia “Egemen Bağış: Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar Anlaşamazlarsa Boşansınlar” başlığı altında özetlediği haberinde, Bağış’ın Kıbrıslı Türkler ile Rumları evli çifte benzettiğini yazdı.

Simerini, diğer gazetelere göre daha geniş yer verdiği röportaja “Egemen Bağış, Anlaşamıyorlarsa Boşlansınlar Diyor... Kıbrıslılar Boşansın... Türk Bakan Real News’a Verdiği Röportajda Annan Planı Kabul Edilmiş Olsaydı Kıbrıs Bugün İçerisinde Bulunduğu Kötü Ekonomik Durumda Olmayacaktı Dedi” başlığını attı.

Haravgi “Bağış Taksim Konusunu Yeniden Gündeme Getirdi” başlığını attı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615